'اسرار ازل، خیام و هنر امروز'؛ نگاهی به یک نمایشگاه گروهی

حق نشر عکس
Image caption اثر شادی قدیریان

بخش دوم مجموعه آثار "اسرار ازل، خیام و هنر امروز" از جمعه هجدهم دی ماه در گالری راه ابریشم در تهران به نمایش درآمده است.

به گفته آناهیتا قباییان، مدیر گالری راه ابریشم، ایده برپایی یک نمایشگاه گروهی با موضوع خیام را عباس کیارستمی، فیلمساز سرشناس، پیشنهاد کرد و بعد از آن از تعدادی از هنرمندان نسل های مختلف دعوت شد تا آثاری را با موضوع شخصیت و آثار خیام خلق کنند.

حق نشر عکس
Image caption اثر شاهد صفاری

در مرحله اول نمایشگاه خیام بیشتر، آثار هنرمندان شناخته شده نسل اول به نمایش در آمد و در مرحله دوم بیشتر آثار هنرمندان جوان در معرض دید عموم قرار گرفته است.

مدیر گالری راه ابریشم درباره دو مرحله ای بودن این نمایشگاه می گوید:

"گالری ابریشم یک گالری خصوصی است و به همین دلیل ما امکان و فضای کافی برای نمایش تمام آثار را نداشتیم و تصمیم گرفتیم که این نمایشگاه را در دو مرحله زمانی متفاوت برپا کنیم؛ هرچند در نهایت باید این دو نمایشگاه را در کنار هم دید و با هم تعریف کرد."

به گفته خانم قباییان طیف گسترده ای از هنرمندان نسل های مختلف در همفکری با گالری راه ابریشم، در حوزه های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، مجسمه، ویدیو، عکس، چیدمان آثاری تحت تاثیر شعر و فلسفه خیام خلق کردند.

حق نشر عکس
Image caption اثر بهرام شیردل

خانم قباییان از میان آثاری که در مرحله دوم به نمایش درآمده است به یک ماکت معماری اثر بهرام شیردل اشاره کرد و گفت:

"در این نمایشگاه برای اولین‌بار ماکت معماری بهرام شیردل که پروژه‌ای برای یک مرکز در شهر تبریز بود در معرض دید عموم قرار گرفت. این ماکت با الهام از مقاله داریوش شایگان درباره خیام و با ایده «دو دروازه» طراحی شده است."

به گفته مدیر گالری راه ابریشم تمامی آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه قابل تامل اند.

او به ویژه به ویدیویی از تهیمنه منزوی با همکاری مهسا وحدت و همچنین فیلمی از بهمن کیارستمی در باره مراسمی در جنوب ایران به نام «خیامی» اشاره کرد.

حق نشر عکس
Image caption اثر نیکزاد نجومی

در مرحله دوم نمایشگاه خیام آثار بیست هنرمند جوان به نمایش درآمده است. صابر ابر، شاهد صفاری، شادی قدیریان و بزرگمهر حسین پور از جمله هنرمندانی هستند که آثارشان در این مجموعه قرار گرفته اند.

در این میان یک اثر گرافیتی یا دیوارنگاری نیز به روی دیوار گالری راه ابریشم کشیده شده است که مخاطبان می توانند همزمان همان گرافیتی را در سطح شهر نیز ببینند.

مدیر گالری راه ابریشم به متنوع بودن آثار این نمایشگاه از نظر شیوه و سبک کاری با فرهنگ غنی و ادبیات کهن ایران اشاره کرد و گفت: " هر هنرمند با سبک و سیاق مخصوص به خود، اثرش را در این نمایشگاه ارائه کرده است."

عمر خیام نیشابوری، فیلسوف، ریاضیدان و شاعر و رباعی سرای ایرانی در اواخر قرن پنجم است که شهرتش از مرزهای جغرافیایی ایران فراتر رفته است.

ادوارد فیتزجرالد شاعر انگلیسی در قرن نوزدهم میلادی، آثار خیام را ترجمه کرد و افکار و نگاه فلسفی و نافذ او به زندگی و مرگ را به دنیای غرب معرفی کرد.

در متن معرفی این نمایشگاه نوشته شده است:

"در دهه‌های اخیر پرداختن به هنر شرقی در جامعه غرب به سنتی رایج تبدیل شده و نمایشگاه‌های متعددی پیرامون هنر ایران برگزار گردیده است. اما در ایران پرداختن به پروژه ای که محصول هم اندیشی و همراهی میان هنرمندان و برگزار کنندگان و با فاصله گرفتن از فضای رویدادهای معاصر و مبتنی بر رجوع به مبانی کهن تمدنی باشد، نگاهی نو به مفهوم برگزاری نمایشگاه است."

حق نشر عکس