پروانه‌های پرستو فروهر در لندن

حق نشر عکس

جدیدترین نمایشگاه آثار پرستو فروهر با نام "پروانه های خیال" که معرف کارنامه هنری او در سال های اخیر است از دهم دسامبر ۲۰۱۵ در گالری پی آرت لندن برپا است و تا ششم فوریه ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

پرستو فروهر، نقاش ساکن آلمان که پیش ازاین چند نمایشگاه از آثارش درلندن برگزار کرده بود این بار با ارائه یازده اثر خود در گالری پی-آرت در مرکز لندن حضور دارد.آثاری که شامل "زمانه پروانه ها"، "نام من سبز است" و "نام من سرخ است" تا تابلوی بزرگی از اثر برجسته اش "سه گانه جمعه" و دفترچه هایی که با ورق زدن آن ها به شکل متحرک صحنه های خشونت باری از روابط انسانی به تصویر کشیده شده اند.

حق نشر عکس

پروانه فروهر درباره آثار ارائه شده در این نمایشگاه به بی بی سی گفت: "این نمایشگاه شامل چندین مجموعه‌ جدید و چند کار قدیمی‌تر از کارهای من هست. کارها را طوری انتخاب کردیم که به نوعی معرف کارنامه‌ هنری من در سال‌های اخیر باشند و همچنین نمایانگر گوناگونی تکنیک‌هایی که من با آن‌ها کار می‌کنم، از عکاسی و طراحی دیجیتال تا کاغذ دیواری و مالتیپل‌ها و فلیپ‌بوک."

حق نشر عکس

در ابعاد کارها هم این گوناگونی به چشم می‌خورد؛ برای مثال کاغذ دیواری که دیوار بزرگی در اندازه‌ شش متر در سه متر را پوشانده تا فلیپ‌بوک‌هایی که از کف‌دست کوچکتر هستند. این گوناگونی‌ها مخاطب را در موقعیت‌های متفاوتی نسبت به کار قرار می‌دهند و واکنش‌های متفاوتی را در او برمی انگیزند.

او اضافه می کند: "نقطه‌ اشتراک میان این کارها به چالش کشیدن مخاطب برای دقیق‌تر نگاه کردن و بازخوانی لایه‌های گوناگون آنها و درگیر کردن مخاطب با اثر هنری برای خودآگاهی به عمل دیدن و دقت در نگاه است و این روند مخاطب را به تفکر به تجربه‌ دیدن تشویق می‌کند."

حق نشر عکس

در بسیاری از آثار پرستو فروهر می توان اشاره ای به صراحت یا به ظرافت در بازسازی و یادآوری یادآور قتل فجیع مادر و پدرش پروانه و داریوش فروهر را مشاهده کرد. او در پاسخ به سوال بی بی سی درباره تاثیر این قتل ها و همچنین سفرهای سالانه اش در سالگرد آن می گوید: "‫به نظر من هر هنرمندی با عمیق شدن در تجربه‌های زیسته‌اش کار می‌کند. قتل سیاسی پدرومادرم و تلاش برای دادخواهی جنایت های سیاسی به یقین تأثیر عمیقی در زندگی و تلاش‌ها و کارهای هنری من داشته است. حساسیت‌ها و زاویه‌ نگاه من در بستر این تجربه‌ها شکل گرفته و می‌گیرد."

حق نشر عکس

فروهر با اشاره به اینکه تلاش برای شناخت بافت قدرت و چگونگی اعمال سرکوب و تأثیر آن بر روابط انسانی موضوع‌هایی هستند که ذهنش را به خود مشغول کرده‌اند، اضافه می کند: "بازتاب این چالش‌ها گاه در یک کنش سیاسی بروز می‌یابد و گاه در یک اثر هنری. برای من سفرهای پاییزی به تهران برای پافشاری بر حق یادآوری و دادخواهی از همان جنس پافشاری بر حق آزادی تخیل و فکر و بیان است که آن را اساس کار هنری می‌دانم. "

حق نشر عکس
حق نشر عکس
حق نشر عکس