بزرگداشت فرود گرگین‌پور، موسیقی‌دان قشقایی

حق نشر عکس ISCA

مراسم بزرگداشت فرودگرگین پور، استاد موسیقی قشقایی در روز جمعه در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد. آقای گرگین پور در سال ۱۳۲۴ در ایل قشقایی به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۲ آموزش موسیقی را نزد نورعلی‌خان برومند، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی و اصغر بهاری آغاز کرد.

حق نشر عکس ISCA

او سپس در دانشگاه شیراز در رشته ادبیات و در سال ۱۳۵۴ در دانشگاه تهران در رشته موسیقی فارغ‌التحصیل شد و در همان سال به تشویق نورعلی‌خان برومند نواختن ساز کمانچه را آغاز کرد.

حق نشر عکس BRONA

آقای گرگین‌پور حدود ۴۰ سال به گرد آوردی و جمع‌آوری آهنگ‌های قشقایی پرداخت. بخشی از آثار او عبارتند از ترکمن صحرا، هجران، کوراغلو و مجموعه آلبوم شش کاسته موسیقی قشقایی.

حق نشر عکس YJC

در این مراسم جواد مجابی، علی مرادخانی، حسین الهی قمشه ای، محمود دولت آبادی، حسین علیزاده و محمد سریر(رئیس هیات مدیره خانه موسیقی) نیز حضور داشتند.

حق نشر عکس BORNA

خود آقای گرگین پور در زندگینامه‌اش نوشته است: "مرد ايل بودم و اهل عشق. دوازده ساله بودم که سوی چشم به تمامی تباه شد و دستهايم، چشمان دوباره زندگيم و حياتم که حی تازه گرفت به آميزش با نغمه هايی که تمام روحم به غليان ميداد. فرود مينواخت و مست ميشد. فرود ميزد و شيدای دشت، شيهه ميکشيد به شهادت عشق. فرود بود و ايل."

حق نشر عکس ISCA