نمایشگاه 'تو و من' در نیویورک

نگارخانه تیمور شاهد برپایی نمایشگاه «تو و من» شامل تازه‌ترین آثار نیکی نجومی نقاش مقیم نیویورک است. این نمایشگاه ۱۳ قطعه ازنقاشی های او را دربرمی‌گیرد که ساختار قدرت را به چالش می‌کشد. بن مایه آثار او را موضوعات سیاسی با لایه‌هایی از طنز تشکیل می‌دهد که مرزهای جغرافیایی را در نور دیده است. رمزگشایی آثار وی با نمادها و نشانه‌هایی صورت می‌گیرد که درهر کار بصورت مستقل وجود دارد. نجومی ایده‌های خود را از موضوعات روزآمد می‌گیرد، به این دلیل ارتباط مخاطب دوران معاصر با وی براحتی برقرار می‌شود. این ایده‌ها را نجومی ابتدا درونی می‌کند، سپس با لایه‌های مختلفی از رنگ به روی بوم نقاشی می‌آورد. اگرچه آثار او در محتوا با موضوعاتی خشن سروکار دارد ولی در فرم چشم نواز است و از رنگ‌های شاد در بوم نقاشی بهره برده است. این تضاد فرم ومحتوا باعث می‌شود که بیننده در نقاشی‌های او تامل کند، تاملی که با پرسشگری همراه است. این نمایشگاه تا پنجم مارس برای علاقمندان در نیویورک دایراست.

۱ - نام اثر «شخصیت متجاوز» ۲۱۶ در ۱۶۸ سانتی متر، رنگ و روغن بر روی بوم.

منظره‌ای چشم نواز که فوران دودی، نمادی از بمب گذاری در دوردست دیده می‌شود. طنزکار در این نکته نهفته که بمب گذار بجای بمب بادکنکی در دست دارد. پاهای بریده شده و لایه‌های کارتونی آن نشان از خشونتی دارد که احتمالا به خود او نیز رفته است. ترکیب زیبایی منظره و فوران خشونت رمزگشایی این واقعیت تلخ است که در دنیای ما هیچ جای امنی درکره خاکی دیگر وجود ندارد.

۲ - نام اثر «وسواس در محتوا» ۲۱۶ در ۱۶۵ سانتی متر، رنگ و روغن بر روی بوم

اثری به غایت چند لایه‌ای. بجای سایه اتفاقات بالا در پایین بوم، اتفاق دیگری درپایین می‌افتد. آتش سوزی و تظاهراتی در پایین در حال رخ دادن است. در قسمت بالای بوم منابع قدرت به دنبال زنی برهنه هستند. در آثار نجومی اساسا زنها در پدیداری خشونت و درگیری بر سر قدرت شریک نیستند، نمادی از واقعیت بیرونی.

۳- نام اثر «بدون تیتر» (سهیلا، سارا، هلنا و سارا) ۵۵ در۷۲ سانتی متر، ۱۶ قطعه جوهر بر روی کاغذ،

پرتره هایی از چهار زن متفاوت که همگی نظاره گرند. با نگاه ها و خنده‌های وحشت زا دچار همان پارگی های آثار دیگر نقاش شده‌اند. چهره‌هایی که همه دفرمه شده‌اند.

۴- نام اثر «اهمیت اساسی اصول بازی» ۲۱۶ در ۱۶۵ سانتی متر، رنگ و روغن بر روی بوم.

پیچیده‌ترین اثر نمایشگاه. تاثیری تکان دهنده که ازصحنه «گاو بازی» در سفری به اسپانیا برذهن نقاش بجای مانده است. مردانی توانمند که برپایه اصول بازی در صدد تقسیم کیک قدرت میان هم هستند. ترکیب پرده - تاتری نارنجی که از نمادهای قرن ۱۹ قاجاراست با پارچه ای همرنگ در دست گاوباز هماهنگی صحنه را دوچندان نموده است و آخوندی که شاهد صحنه تاتر است. یکی از مردان قدرت خود به شکل گاو در می‌آید، نمادی از قدرت بی چون و چرای گاوی که در ابتدای «گاوبازی» با ابهت به میدان می‌آید و در پایان جسدش از میدان خارج می‌شود، نشانی از پایان دیکتاتوری‌ها.

۵- نام اثر «جمعیت درگیر» ۲۰۰ در ۳۰۴ سانتی متر، جوهر بر روی کاغذ.

دو قطعه پنل یکسان که تنها یک تصویر در آن عوض می‌شود، یکی ازآنها تصاویر قرن نوزدهم لیتوگرافی قاجار است که اسلامی است. جمعیت می‌تواند نشان از مساله پناهندگی و مهاجرت در دنیای امروز باشد و درلابلای جمعیت افرادی با ماسک وجود دارند که در همه جا خود را جای می‌دهند.

۶- نام اثر «نامه‌ای به یک دوست»، رنگ و روغن بر روی بوم.

دریایی آلوده در زمینه کار و سگی که با ماسک محیط زیست یک ماهی را که هیچ ربطی به هم ندارند با خود به ناکجا آباد می‌برد. مردانی که نشانه قدرت را دردست دارند اما در عین حال آلوده به خشونت و آلودگی محیط زیست هستند. یکی از آنها ماسک داعشی بر چهره دارد. لایه‌های کارتونی برلباس آنها نیز نوعی امضای نقاش است.

۷- نام اثر « حس سحرگاه» ۱۷۷ در ۱۳۲ سانتی متر، رنگ و روغن در بوم.

انسانی در چهار لایه از خود بیرون می‌تراود. زمانی که پاهایش در زمین فرو می‌رود، نمادی از یک فاجعه انسانی است درعین حال در زمین سبز شده است و حلقه ای در دست دارد که نشانگر تکراری و دوار بودن زندگی است.

۸ - نام اثر «تو و من» ۲۱۶ در ۱۶۸ سانتی متر، رنگ و روغن بر روی بوم.

مردی با سر خرگوشی که احتمالا مورد خشونت قرارگرفته یا خود خشونتی اعمال کرده است. لایه‌های مختلف لباس او که بخشا با رنگ‌‌ها و قطعات مختلف کار شده است، نمادی از گوناگونی شخصیت اوست.