سیزدهمین جشنواره تصویر سال آغاز شد

حق نشر عکس MEHR

سیزدهمین جشنواره تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر شب گذشته سی ام بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران کار خود را آغاز کرد. جشنواره تصویر سال که به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی تصویری غیر دولتی در ایران شناخته شده است به دبیری سیف الله صمدیان هنرمند و عکاس در سال ۸۱ راه اندازی شد.

امسال در کنار نمایشگاه سالانه در رشته‌های عکاسی، ‌گرافیگ و ‌کاریکاتور در دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال، دو بخش عکس‌های "ایران ما "و "عکس‌های موبایلی" نیز در چهارچوب این رویداد هنری گنجانده شده است. قرار است عکس های منتخب بخش ایران ما به صورت مالتی مدیا همراه با موسیقی فردین خلعتبری پخش شود.

در بخش عکس های موبایلی نیز امسال شاخه ویژه ای به نام گربه های ایرانی تشکیل شده است. سیف االله صمدیان، دبیر این جشنواره در این باره گفت :" ‌در دنیا بعد از عکس‌های سلفی بیشترین عکس‌ها از حیوانات خانگی همچون گربه‌ها در فضاهای مجازی دیده می‌شوند. البته هدف اصلی از اضافه شدن این بخش انتخاب عکس‌های خلاقانه و با رویکرد هنری از گربه‌های ایرانی است که قرار است به صورت کتابی جداگانه توسط انتشارات تصویر ایران منتشر شود."

حق نشر عکس MEHR

بخش دیگر جشنواره به فیلم اختصاص دارد و شامل دو بخش مرور سینمای ایران و بررسی آثار فیلمسازان زیر ۲۵ سال می شود. امسال همچون سال گذشته فیلم های برگزیده جشنواره بخش هنر و تجربه جشنواره فیلم فجر، جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما به طور رایگان به نمایش گذاشته می شوند.

سیف الله صمدیان دبیر جشنواره تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در باره تقدیر از هنرمندان گفت:" امسال، انجمن فیلمبرداران سینمای فرانسه با همراهی داریوش خنجی، فیلمبردار صاحب نام ایرانی کار ویژه‌ای انجام داد و با مروری بر آثار محمود کلاری و نمایش ۱۰ فیلم او از محمود کلاری قدردانی ویژه‌ای به عمل آورد که به همین بهانه تجلیل امسال جشن تصویر سال اختصاص به محمود کلاری و حضور خلاقانه و شیرین او در سینمای ایران دارد."

حق نشر عکس MEHR

همچنین قرار است فریده لاشایی نقاش به دلیل نمایش آثارش در موزه هنرهای معاصر ، رضا عابدینی گرافیست به خاطر برپایی نمایشگاهی از تصویرساز ی های خلاقه از حروف فارسی ، محمود رضا بهمن پور مدیر نشر نظر به دلیل چاپ کتاب های تصویر درخشان، فخرالدین فخرالدینی عکاس ونقاش به دلیل چاپ کتاب پرتره ها و کتاب نقاشی هایش و خلیل مستوفی به دلیل گرد آوری و چاپ کتابی درباره تاریخ تصویری آذربایجان غربی و محمد هادیان به خاطر کتاب عکس چهره های آذربایجان مورد تقدیر قرار بگیرند.

امسال همچنین بخشی به بررسی کار کارتونیست‌های مطبوعات ایران در یک سال اخیر اختصاص داده شده است. این کارتون‌ها در بخش‌های انتخابات، ‌آلودگی هوا، جنگ در خاورمیانه، مساله پناهجویان در اروپا و... به نمایش گذاشته می شوند. به گفته سیف الله صمدیان، این جشنواره برای تقدیر از حرکت های شاخص هنری و جمع بندی بهترین های سال برپا می شود تا رویدادهای مهم سال در عرصه هنرهای تجسمی بازبینی و قدرشناسی شوند.

حق نشر عکس MEHR

قراراست همزمان با مراسم اختتامیه این جشنواره در پانزدهم اسفند ماه، اسامی برندگان سیزدهمین دوره جشن تصویر سال و جشن فیلم تصویر اعلام شود .