انتقاد کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی از نمایش سریال 'شیوع' در تلویزیون ایران

حق نشر عکس ILNA

پخش سریالی به نام "شیوع" از شبکه یک تلویزیون ایران، انتقاد عده‌ای از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

پس از پخش اولین قسمت این سریال، منتقدان افغان آن را ترویج دهنده "نفرت و تحقیر" افغان‌ها دانستند.

داستان این سریال ۱۳ قسمتی که تاکنون سه قسمت آن از تلویزیون ایران پخش شده، درباره "حمله بیولوژیکی" طراحی شده از سوی آمریکا است که از طریق یک مرد افغان انجام می شود که به ایران سفر می کند.

فیلمنامه این داستان را مهدی احمدی نوشته است و موسسه فیلم سازی حس هفتم به سفارش سازمان پدافند غیر عامل ساخت آن را بر عهده گرفته است.

یک کاربر افغان مقیم ایران در اعتراض به پخش قسمت اول این سریال در فیسبوک نوشت: "مردی حدود سی و پنج ساله‌ای، که در صندلی کناری‌ام نشسته بود، از من پرسید: دیشب همشهری‌ات را دیدی؟ پرسیدم: کدام همشهری؟ گفت: "همانی را که در سریال دیشبی، از افغانستان آمده بود و همراه خودش ویروس آورده بود"

به اعتقاد این کاربر، هر رویکردی که صدا و سیما اتخاذ می‌کند، آثار و پیامدهایش در جامعه ایران احساس می‌شود.

گروهی از افغان‌ها نیز در نامه‌ای به سفارت ایران، نمایش این فیلم را محکوم کردند. در بخشی از این نامه آمده است: "خوب است رسانه‌ها در ایران به جای دامن زدن به نفاق و اختلاف میان مسلمانان بر وحدت مسلمانان تاکید نمایند."

این انتقادها در برخی از رسانه‌های ایران نیز مطرح شده است.

خبرگزاری تسنیم با انتشار مطلبی در مورد نمایش این سریال نوشت: "بدیهی است که اصل داستان، یعنی توطئه‌های خارجی اشغالگران بزرگ منطقه‌ای برای قربانی کردن دو ملت ایران و افغانستان، نیازی به اثبات در این متن ندارد، اما یک بی‌سلیقگی و بی‌کنترلی در طرح سناریو و داستان، که حذف آن نیز عملاً تغییری در اصل ماجرا و هدف سریال ایجاد نمی‌کرد، امروز سبب شده است که بدگمانی‌های زیادی در این مسیر وارد شود."

این در حالی است که بیژن شیرمرز، تهیه کننده این مجموعه تلویزیونی، با تاکید بر اینکه چنین تعبیری اشتباه است، گفت: "مخاطبان این سریال زود قضاوت نکرده و صبر کنند داستان کمی جلو برود آن وقت می‌بینند که توهینی به افغان‌ها نداشته‌ایم و آنها مانند برادران ما هستند."

پخش برنامه هایی که حساسیت های قومی، فرهنگی، زبانی یا مذهبی را برانگیخته در رادیو و تلویزیون ایران در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده است.