جی کی رولینگ نامه‌های رد رمانش را منتشر کرد

حق نشر عکس Getty

جی کی رولینگ دو نامه از دو ناشر را منتشر کرده‌ است که در آنها این ناشران پیشنهاد انتشار اولین رمان خانم رولینگ با نام مستعار رابرت گالبرایت را رد کرده بودند.

این نامه‌ها مربوط به زمانی است که این نویسنده بریتانیایی برای رمان "آوای فاخته" که با نام مستعار رابرت گالبرایت نوشته بود در پی یافتن ناشر بود. این رمان سرانجام در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.

خانم رولینگ نامه‌های رد اثرش را در توییتر منتشر کرده و گفته است که این کار را می کند تا نویسندگان بلندپرواز در کارشان تشویق شوند.

در یکی از نامه‌ها، انتشاراتی کانستبل اند رابینسون خطاب به او نوشته است که ممکن نیست این رمان با توفیق در بازار روبه رو شود.

در این نامه، مودبانه به گالبرایت پیشنهاد شده بود که با مراجعه به یک کتابفروشی یا گاهنامه‌های مخصوص نویسندگان، اطلاعات بیشتری درباره ناشرانی که ژانر داستانی مورد نظر او را منتشر می‌کنند کسب کند.

حق نشر عکس JK Rowling Twitter

در این نامه افزوده شده بود که ممکن است شرکت در یک جمع نویسندگان یا یک دوره آموزشی نویسندگی به گالبرایت کمک کند که در خصوص اولین رمان جنایی‌اش نقدهای سازنده‌ای دریافت کند.

نامه دوم از سوی انتشاراتی کرم دو لا کرایم، صرفا توضیح می‌دهد که این انتشارات بخشی از بنگاه نشر سورن هاون شده است و آنها در حال حاضر نمی‌توانند پیشنهادهای تازه را بپذیرند.

جی کی رولینگ که بیش از هفت میلیون فالوئر در توییتر دارد، این نامه‌ها را در پاسخ به درخواست یکی از علاقمندانش برای انتشار عکسی از نامه های ردشدن اثرش منتشر کرده است.

او توضیح داده است: "نامه‌های مربوط به کتاب هری پاتر حالا دیگر در یک جعبه در اتاق زیرشیروانی است ولی می‌توانم نامه‌های مربوط رابرت گالبرایت را نشانتان بدهم."

نویسنده هری پاتر امضای پای نامه‌ها را پاک کرده است چون گفته است که آنها را جهت تشویق، و نه انتقام، منتشر می‌کند.

او افزوده است که "تصمیم داشتم تا وقتی تک تک ناشرهای موجود اثرم را رد نکرده‌اند، تسلیم نشوم، ولی می‌ترسیدم که دقیقا همین این اتفاق بیفتد."

جوان هریس، نویسنده بریتانیایی، هم به این بحث در توییتر پیوست و به شوخی نوشت که برای رمانش، "شکلات" که در سال ۱۹۹۹ نوشته بود، آن قدر نامه ردشده از سوی ناشران دریافت کرده بود که از آنها مجسمه ساخته بود.

"شکلات" پس از انتشار با اقبال بسیار خوبی روبه رو شد و در اقتباس سینمایی از آن هنرپیشه هایی از جمله ژولیت بینوش، جانی دپ و جودی دنچ بازی کردند.

"آوای فاخته" را سرانجام اسفیربوکس، که زیر مجموعه لیتل، براون اند کمپانی است، چاپ کرد.

این رمان تا پیش از اینکه روزنامه ساندی تایمز فاش کند نویسنده‌اش جی کی رولینگ است، تنها ۱۵۰۰ نسخه فروخته بود.

رمان دوم رولینگ برای بزرگسالان، با عنوان "خلاء موقت" در سال ۲۰۱۲ با نام واقعی او منتشر شد.

تاکنون از مجموعه رمان های هری پاتر بیش از ۴۰۰ میلیون نسخه در جهان به فروش رفته و هشت اقتباس سینمایی از این مجموعه ساخته شده است.

رولینگ نخستین زن رمان نویس میلیاردر جهان لقب گرفته است.