موزه‌های شگفت‌انگیز جهان

به مناسبت هفته موزه بخش فرهنگی بی بی سی نگاهی دارد به زیباترین بناهای جهان که گنجینه های تمدن های بشری را درخود جا داده اند.

موزه اورسه، فرانسه

حق نشر عکس Daniella NowitzCorbis

این موزه که در سمت چپ رود سن قرار دارد، در سال ۱۹۸۶ افتتاح شد. ساختمان آن که به سبک معماری نئوکلاسیک فرانسوی است، سابقا ایستگاه راه آهن و پس از آن نیز مدتی هتل بود.

طراحی و چیدمان داخلی موزه شکلی است که تمام زیبایی اصیل آن به نمایش گذشته شده، گالری ها گرداگرد طاق و تالار مرکزی ساختمان قرار دارند و نور طبیعی از سقف شیشه ای آن به درون ساختمان می تابد.

هدف از تاسیس این موزه گردآوری و نمایش آثاری بوده که از نظر دوره تاریخی بین مرکز فرهنگی پمپیدو و موزه لوور قرار می گیرند. تمرکز اصلی آن روی آثار هنری اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است و بزرگترین گنجینه نقاشی های امپرسیونیسم و پست امپرسیونیسم را در خود جا داده است.

موزه گوگنهایم، بیلبائو، اسپانیا

حق نشر عکس Art Kowalsky. Alamy Stock Photo

در اواخر دهه هشتاد میلادی و همزمان با طرح های گسترده بازسازی شهر بیلبائو ایده اولیه گشایش موزه ای در این شهر بین مقامات دولت محلی ناحیه باسک و بنیاد گوگنهایم مطرح شد.

فرانک گری معمار آمریکایی- کانادایی در مسابقه طراحی این بنا پیروز شد و این موزه در اکتبر ۱۹۹۷ افتتاح شد. این بنای خیره کننده در لبه رودخانه نرویون و در قلب صنعتی قدیمی شهر ساخته شده است.

ساختمان آن اساسا از شیشه و سنگ ساخته شده و با سقفی مواج و خرامان از جنس فلز تیتانیوم به سرعت به بنابی محبوب و مشهور بدل شد. فیلیپ جانسون معمار سرشناس و از دوستداران این موزه آن را "عظیم ترین بنای دوران ما" توصیف کرده است.

موزه اسکار نیمار، برزیل

حق نشر عکس Chris Schmid Photography. Alamy Stock Photo

این موزه در سال ۰۳-۲۰۰۲ افتتاح شد و چون شبیه یک چشم بزرگ انسان است که روی ستونی زرد رنگ قرار گرفته از ابتدا "چشم" لقب گرفت.

اسکار نیمار معمار پرآوازه بزریلی (که موزه نام او را برخود دارد) این بنا را طراحی کرد. او یکی از عناصر مهم در معماری مدرن جهان بود و زمانیکه این ساختمان تکیمل شد ۹۵ سال داشت. در این موزه که فضای داخلی آن حدود ۷۰۰ متر مربع است، آثار هنری بین المللی و بسیاری از آثار اسکار نیمار گردآوری شده اند.

موزه بریتانیا، لندن

حق نشر عکس David Pearson. Alamy Stock Photo

بخش اولیه و مرکزی این بنا را رابرت اسمیرک معمار بریتانیایی در سبک نئو کلاسیک طراحی کرده و موزه در سال ۱۸۵۲ افتتاح شد.

ورودی عظیم جنوبی با ستون ها و سنتوری های عظیمش از معماری یونان باستان الهام گرفته است. در سال ۲۰۰۰ دفتر معماری نورمن فاستر و شرکا با طراحی و تغییر حیاط اندرونی موزه و با ساختن سقف شیشه ای بسیار زیبایی این حیاط را به بزرگترین فضای سرپوشیده در اروپا بدل کرد.

موزه سلطنتی اونتاریو، کانادا

حق نشر عکس Bill Brooks. Alamy Stock Photo

این موزه تاریخ طبیعی، هنر و فرهنگ بزرگترین موزه کاناداست و بیش از شش میلیون شی و اثر هنری در آن نگهداری می شود.

علاوه بر ساختمان اصلی موزه که بنایی متعلق به قرن بیستم است، در سال ۲۰۰۷ یک ورودی جدید به آن افزوده شد که مایکل لی چین کریستال نام گرفت و به گفته خود موزه "نماد متمایز و جدیدی از تورنتو در قرن ۲۱ است."

البته این سازه پیچیده شیشه ای و آلومینیومی که در اسکلتی فولادی قرار گرفته منتقدانی هم دارد و در سال ۲۰۰۹ در فهرست "زشت ترین بناهای جهان" در ردیف هشتم قرار گرفت.

موزه سومایا، مکزیکوسیتی

حق نشر عکس Frederic Soltan. Corbis

این موسسه فرهنگی خصوصی در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و بناهای آن در دو نقطه از شهر، میدان لرتو و میدان کارسو قرار دارند.

بنای واقع در میدان کارسو که در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد، توسط فرناندو رومرو معمار مکزیکی طراحی شده و مهندسی آن با دفتر مهندسی اووه آروپ و فرانک گری بوده است.

اسکلت این بنا با ارتفاع ۴۶ متری با ۱۶ هزار کاشی آلومینیومی شش ضلعی پوشانده شده است. بخش اعظم آثار هنری که در این موزه شش طبقه نگهداری می شوند مربوط به مکزیک و اروپا هستند و یکی از آنها بزرگترین کلکسیون از آثار رودین در خارج از فرانسه است.

موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ، روسیه

حق نشر عکس Konstantin Kalishko. Alamy Stock Photo

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین موزه های جهان است که در سال ۱۷۶۴ توسط کاترین کبیر، امپراتور روسیه افتتاح شد و در آن بیش از سه میلیون شی و اثر هنری نگهداری می شود.

مجموعه ارمیتاژ که موزه ای دولتی است، چندین بنا را شامل می شود از جمله قصر بزرگ و مجلل سبز و سفید رنگ، معروف به کاخ زمستانی که اقامتگاه تزارهای روسیه بود. این قصر عظیم اساسا توسط فرانچسکو راسترلی بارتولومئو و به سبک گوتیک مجلل طراحی شده است.

موزه هنر اسلامی، دوحه

حق نشر عکس Iain Masterton. Alamy Stock Photo

این بنا که در سال ۲۰۰۸ در پایتخت قطر افتتاح شد، توسط آی ام پی معمار برنده جایزه پریتزکر طراحی شده است

. او در سن ۹۱ سالگی برای الهام طراحی ساختمان این موزه شش ماه در کشورهای عربی سفر کرد. این بنای پنج طبقه با سنگ آهک و روی زمین هایی ساخته شده که به شکل مصنوعی به ساحل افزوده شده اند.

موزه هنر اسلامی به تمامی بندرگاه دوحه اشراف دارد و دو بازوی اصلی ساحتمان با یک حیاط بزرگ اندرونی به یک دیگر وصل شده اند. در آن انواع و اقسام آثار هنری اسلامی چهارده قرن گذشته نگهداری می شوند.

موزه واتیکان، ایتالیا

حق نشر عکس Exotica. Alamy Stock Photo

موزه شهر واتیکان توسط پاپ ژولیوس دوم در قرن شانزدهم افتتاح شد. این مجموعه ساحتمان ۵۲ گالری دارد و یکی از بزرگترین موزه های جهان است.

در مجموعه نقاشی ها و مجسمه های مذهبی این موزه آثاری از رافائل، تیتیان و کارواجیو نگهداری می شوند. گالری نقشه ها و گالری پرده های نگارین جز معروف ترین ها هستند. آخرین سالن این بنا کلیسای زیبای سیستین است که دیوارهای آن توسط هنرمندانی از جمله پروجینو و بوتیچلی و سقف آن توسط میکل آنژ نقاشی شده است.

موزه ملی هنر، اوزاکا

حق نشر عکس Robert Harding. Alamy Stock Photo

پس از تخریب ساحتمان اصلی این موزه در سالهای دهه هفتاد، بنای جدید آن که توسط سزار پلی طراحی شده در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. بخش اعظم موه و از جمله کلکسیون آثار هنری آن در زیرزمین قرار دارد و فقط تالار ورودی ان روی زمین است. دفتر معماری سزار پلی برای متعجب کردن بازدید کنندگان یک ورودی فولادی و شیشه ای طراحی کرده که شبیه ریگ های حاشیه رودخانه و یا نیزار است.