'پلکانی به‌سوی بهشت' لد زپلین را به دادگاه می‌برد

حق نشر عکس EPA
Image caption همواره گفته شده که پیج و پلانت این آهنگ را در دهکده‌ای دور افتاده در ولز نوشته‌اند

رابرت پلانت و جیمی پیج، موسسان گروه راک لد زپلین به دلیل درگیری حقوقی بر سر مالکیت معنوی یک آهنگ‌شان به دادگاه احضار شده‌اند.

قاضی دادگاهی در لس‌آنجلس تشخیص داده به اندازه کافی شباهت بین آهنگ "پلکانی به سوی بهشت" (Stairway to Heaven) اثر آنها و قطعه بدون کلامی اثر گروه اسپریت وجود دارد که اعضای لد زپلین باید پاسخگو باشند.

این دادگاه قرار است روز ۱۰ مه برگزار شود.

"پلکانی به سوی بهشت" که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد، از مشهورترین آهنگ‌های لد زپلین است و به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار موسیقی راک شناخته می‌شود.

اما مایکل اسکیدمور، از اعضای بنیاد رندی وولف، گیتاریست فقید گروه اسپریت مدعی شده که لد زپلین این ترانه را از روی قطعه Taurus ساخته که دو سال پیش از آن در آلبوم اسپریت منتشر شده بود و باید نام رندی وولف به عنوان یکی از سازندگان قید می‌شده است.

همواره گفته شده که پلانت و پیج این آهنگ را در دهکده‌ای دور افتاده در ولز نوشته‌اند.

اما آقای اسکیدمور می‌گوید که پیج و پلانت زمانی که در سال‌های ۶۹-۱۹۶۸ مشترکا با اسپریت در آمریکا کنسرت برگزار می‌کردند، برای نخستین بار قطعه Taurus را از وولف شنیده‌اند.

به گفته قاضی پرونده گفته که می‌شود شباهت‌های "اساسی" در دو دقیقه نخست هر دو قطعه دید.

رندی وولف (با دنام هنری رندی کالیفرنیا) در سال ۱۹۹۷ در ۴۶ سالگی هنگامی می‌خواست پسر ۱۲ ساله‌اش را از غرق شدن نجات دهد، در گذشت.

بنیادی خیریه‌ پس از مرگ او پایه گذاشته شد که تمام درآمد آثار او صرف هزینه‌های مدرسه‌ای موسیقی برای کودکان کم بضاعت در کالیفرنیا می‌شود.

قاضی این پرونده گفته است که در صورتیکه لد زپلین در این دادگاه محکوم شود، با توجه به قراردادی که وولف در سال ۱۹۶۷ بسته، بنیاد او فقط ۵۰ درصد آنچه باید پرداخت شود را دریافت می‌کند.