فرهنگ دیداری کودکان ایران؛ نمایشگاهی از تاریخ کودکی‌های چند نسل

موزه هنرهای معاصر تهران نمایشگاهی از ۶۰ سال تصویرگری و نقاشی برای کودکان برگزار کرده است.

این نمایشگاه که با عنوان "کارنامه؛ مروری بر فرهنگ دیداری کودکان ایران" برگزار شده، به طور مشخص بر یک دوره ۳۰ ساله از سال ۱۳۳۰- ۱۳۶۰ متمرکز است، اما نمونه‎هایی از کارهای سه دهه گذشته را نیز در خود جای داده است.

این اولین نمایشگاه پژوهش محور و آرشیوی است که در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شده است.

مجید ملانوروزی، سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در باره این نمایشگاه گفته است:" این نمایشگاه به طور عمومی ۶۰ سال و به طور خاص ۳۰ سال فرهنگ دیداری و تصویری کودکان را به نمایش گذاشته است.

این نمایشگاه بر دوره ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۰ تمرکز دارد و تاثیر جریان های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تاثیر غرب و گروه های چپ را بر فرهنگ دیداری کودکان نشان می دهد و بعد که به انقلاب اسلامی می رسد. بنابراین نمایشگاه می تواند برای پژوهشگران حائز اهمیت زیادی باشد."

او روز چهارشنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه "کارنامه" با اشاره به گسترش هنر تصویرگری گفت:"جایگاه امروز تصویرگری ایران مرهون خدمات هنرمندان و استادانی مانند فرشید مثقالی، نورالدین زرین کلک، زنده یاد پرویز کلانتری و هنرمندان دیگر است."

فرشید مثقالی؛ تصویرگر پیشکسوت و طراح گرافیک نیز در این مراسم ثبت و ضبط نکردن را از نقاط ضعف فرهنگی دانست و به همین دلیل تلاش برای ثبت آثار فرهنگ دیداری و هنر تصویرگری برای کودکان را ارزشمند خواند.

عباس مشهدی زاده، هنرمند و مدرس هنر نیز که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه "کارنامه" سخن گفت، در گفتگویی با وبسایت بی بی سی فارسی در این باره گفت:" ما سواد بصری و خواندن بصری نداریم و لازم است قدر این گنجینه های فرهنگی و تصویری را بدانیم."

او با اشاره به تمرکز این نمایشگاه بر سه دهه هنر تصویرگری و نقاشی برای کودکان گفت به دلیل اهمیت این دوره، او مشغول نوشتن تاریخ هنر ایران در دهه های ۳۰ و ۴۰ خورشیدی است و بخشی از آن به هنر تصویرگری و نقاشی کودکان اختصاص دارد.

آقای مشهدی زاده گفت:"ضروری است که جوانان فرهنگ گذشته خود را بشناسند و برگزاری این نمایشگاه، نشان دهنده تلاش ارزشمند هنرمندان ما در فاصله سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۶۰ در زمینه تصویرگری و نقاشی برای کودکان است. این نمایشگاه یک گنجینه را به نمایش می گذارد."

در این نمایشگاه حدود دو هزار اثر به نمایش گذاشته شده است. این آثار شامل پوسترها، تصاویر، کتاب‌ها، مجله‎ها و فیلم‌ها و محصولاتی است که فرهنگ دیداری کودکان در آن دوره را نشان می‌دهد.

علی بختیاری یکی از گردآورندگان این نمایشگاه گفته است آثار به نمایش درآمده از مجموعه‎های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، فیلمخانه ملی ایران و مجموعه‎های شخصی تهیه شده است.

در مراسم افتتاح نمایشگاه "کارنامه" به یاد پرویز کلانتری یک دقیقه سکوت شد. پرویز کلانتری از پیشگامان هنر تصویرگری کتاب‎های درسی و کتاب‎های کودکان، هفته گذشته درگذشت.