'وژمه' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'وژمه، غزل نامه عشق افغانی' ساخته برمک اکرم به‌نمایش در‌می‌آید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

درباره فیلم

آپارات حق نشر عکس aparatwajma
Image caption نمایی از فیلم ، 'وژمه، غزلنامه عشق افغانی'

از خشونت بر علیه زنان در ایران و افغانستان زیاد گفته شده ولی وقتی پای عشق و عاشقی دوران جوانی به میان می آید موضوع ابعاد دیگری به خود می گیرد. 'وژمه، غزلنامه عشق افغانی' یک درام عاشقانه درباره عشق و دوران عاشقی پسران و دختران جوان است. این فیلم به سراغ یکی از تابوها و موضوعات ممنوعه در افغانستان می رود. قصه ای که البته برای ایرانی ها هم بسیار آشناست.

ویژگی فیلم

'وژمه، غزلنامه عشق افغانی' تصویری از یک رابطه خارج از ازدواج در یک جامعه سنتی و محدود است. نمونه های مشابه موضوع این فیلم را هم در ایران زیاد می توان یافت . فیلم قصه ساده و گیرایی دارد و بازی بازیگرانش دلنشنین است . فیلمساز در این فیلم با تکیه بر تجربه اش در مستند سازی تلاش کرده بود که لحنی مستند را در فیلم به کار بگیرد و تا حدود زیادی هم موفق شده باور مخاطب اش را به دست آورد .

خلاصه فیلم

وژمه دختر جوان کابلی است که با مصطفی یکی از اقوام دور آشنا می شود و به او دل می بازد. مصطفی در یک رستوران کار می کند. وژمه در دانشگاه در رشته حقوق قبول می شود و رابطه اش با مصطفی نزدیکتر می شود. وژمه متوجه می شود که از مصطفی حامله است. اما مصطفی نمی پذیرد که حاملگی نتیجه نزدیکی آن دو است و به وژمه شک می کند. پدر وژمه که دور از خانه از راه خنثی سازی مین امرار معاش می کند متوجه این خبر می شود و به خانه بر می گردد. وژمه که مصطفی او را ترک گفته ،روزگار سختی را به تنهایی از سر می گذراند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatbarmakakram
Image caption برمک اکرم ، کارگردان

برمک اکرم متولد سال ۱۳۴۵ در کابل و بزرگ شده و فارغ التحصیل هنر در پاریس است. او فیلمهای مستند زیادی ساخته و تلاش کرده که در زمان طالبان به افغانستان برود و فیلم بسازد .اولین فیلم بلند او 'بچه کابل' دارد که در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در آمده و جوایز متعددی را نصیب خود کرده است . برمک اکرم با فیلم 'وژمه' نیزحضور چشمگیری در جشنواره ها داشته و در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه بهترین فیلمنامه در بخش سینمای جهانی در جشنواره ساندس شده است . این فیلم همچنین در سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده افغانستان به مراسم اسکار معرفی شده بود .

خلاصه فیلم هفته گذشته 'ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش' ساخته بئاته پترسن

حق نشر عکس naseredinshahandwives
Image caption نمایی از فیلم 'ناصرالدین شاه و ۸۴ زنش' ساخته بئاته پترسن

ناصرالدین، چهارمین شاه سلسله قاجار به چند چیز معروف است ، حرم سرایش ، نفوذ مادرش، هنر عکاسی اش و البته قتل اش. بئاته پترسن،فیلم‌ساز نروژی در این فیلم ، با دست‌یابی و جمع آوری عکس‌هایی که ناصرالدین شاه از خود و زنان حرمسرایش گرفته بود و افزودن چندین بخش انیمشن به آن، روایتی فانتزی - تاریخی از زندگی شخصی او ساخته است. البته صحت و سقم استنادات تاریخی فیلم بر عهده سازنده فیلم است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

یاشار

کاری به درستی روایات تاریخی ندارم ولی فیلم خیلی جالبی بود.

امید

متاسفانه موسیقی‌های جذاب و شنیدنی این کار هیچ ربطی به موسیقی قاجاری ندارد. کاش می‌شد از کارگردان پرسید چرا از موسیقی‌های ارمنی و آذری مثل ساری گلین استفاده کرده است.

حمیده

برای بار دوم نشستم و این فیلم را دیدم. از نحوه بیان محتوا گرفته تا تیتراژ پایانیش، خیلی جالب بود. چرا در بعضی عکسها انگار زنها هیچی تن‌شان نبوده است.یعنی آن دوره این‌طور لباس می‌پوشیدند ؟

سوزی

من فیلم را دیدم و خیلی از طرز تهیه فیلم خوشم آمد. داستانش هم برایم جالب بود . داشتم فکر می‌کردم آن ملیجک چقدر روی اعصاب بوده.

اشکان

دید نژادپرستانه فیلم جالب نبود. بیان کردن وقایع تاریخی به این شکل بسیار زشت است.

زاگرس

در فیلم اشاره کوچکی هم به امیرکبیر نشده بود و این از دید من جالب نبود.

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارسه شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ . ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط