'دنیا خانه من است' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دربرنامه این هفته آپارات فیلم 'دنیا خانه من است' ساخته سپیده فارسی به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

آپارات حق نشر عکس aparattheworldismyhome
Image caption نمایی از فیلم 'دنیا خانه من است'

مهاجرت ، تبعید یا به شکل کلی‌ترش و شاید معنی‌مندترش، غربت‌نشینی، آن هم به این شکل گسترده‌اش در سال‌های اخیر برای ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها پدیده خیلی آشنایی است. با هر تحول و نا آرامی اجتماعی و سیاسی بسیاری مجبور به ترک سرزمین مادری‌شان شده‌اند، ولی غربت‌نشینی به‌خصوص برای آن‌ها که به هر دلیلی در تبعید به‌سر می‌برند و امکانی برای سفر به سرزمین مادری‌شان ندارند چه معنایی دارد؟ سپیده فارسی فیلم‌ساز مقیم فرانسه که خودش هم یک غربت‌نشین است، در فیلم 'دنیا خانه من است' که در سال ۱۳۷۸ ساخته است، سعی کرده تصویری از این وضعیت درباره ایرانی‌های غربت‌نشین مقیم فرانسه و اروپا ارائه دهد.

ویژگی فیلم

فیلم 'دنیا خانه من است' ساخته سپیده فارسی مستندی است درباره تبعید و مهاجرت با نگاهی به گذشته و تصویری است از مفهوم زندگی در غربت، در نسلی از ایرانیان غربت‌نشینان ایرانی که عمدتاً در دهه هشتاد میلادی به دلایل سیاسی از ایران خارج شده‌اند. در این فیلم به مفاهیم دیگری هم چون زبان، فرهنگ، بحران هویت و زخمهایی که ایرانیان کوچیده در آن سالها با خود حمل کرده‌اند، نیز اشاره می‌کند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatfarsi
Image caption سپیده فارسی، کارگردان

سپیده فارسی کارگردان ایرانی الاصل مقیم پاریس متولد ۱۳۴۴ در تهران است. وی در دهه هشتاد میلادی ایران را به مقصد پاریس با هدف تحصیل در ریاضیات ترک کرد اما به سمت هنرهای تصویری و به ویژه عکاسی و بعد هم سینما کشیده شد. وی چندین و چند فیلم کوتاه و بلند ساخته که با آنها حضوری موفق در جشنواره های بین المللی داشته است. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: خانه زیر آب(۲۰۱۰) ، تهران بدون مجوز(۲۰۰۸) ، هرات (۲۰۰۸) ، نگاه (۲۰۰۷)، خواب خاک(۲۰۰۲)، سفر مریم (۲۰۰۲) ، مردان آتش(۲۰۰۱) ، دنیا خانه من است(۱۹۹۸) . آخرین فیلم خانم فارسی 'گل سرخ' نام دارد که در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و داستان آن در بستر اعتراضات سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران می‌گذرد.

نگاه کارگردان

وقتی‌ به ایران فکر می‌کنم، یاد قصه‌ای می افتم که سالها پیش پدرم برایم تعریف کرده بود. درباره نهال سپیداری، که باغبانی روزی آن را به بوته گل سرخی پیوند زد. درخت بلند شد و به آسمان سر کشید و شبیه درختان دیگر شد. این فقط باغبان بود که می‌دانست در نوک آن سپیدار، گل سرخی هم هست. من هم شبیه آن سپیدارم. به ظاهر مثل همه آدمهایی هستم که اینجا زندگی‌ میکنند، ولی‌ از درون، چیزی از آن دختر جوانی‌ در من هست که سالها پیش به پاریس آمد. چیزی که تا آبد در من خواهد ماند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'وژمه، غزل نامه عشق افغانی' ساخته برمک اکرم

حق نشر عکس aparatwajma
Image caption نمایی از فیلم 'وژمه، غزل نامه عشق افغانی'

وژمه دختر جوان کابلی است که با مصطفی یکی از اقوام دور آشنا می‌شود و به او دل می‌بازد. مصطفی در یک رستوران کار می‌کند. وژمه در دانشگاه در رشته حقوق قبول می‌شود و رابطه‌اش با مصطفی نزدیکتر می‌شود. وژمه متوجه می‌شود که از مصطفی حامله است. اما مصطفی نمی‌پذیرد که حاملگی نتیجه نزدیکی آن دو است و به وژمه شک می‌کند. پدر وژمه که دور از خانه از راه خنثی‌سازی مین امرار معاش می‌کند، متوجه این خبر می‌شود و به خانه بر می‌گردد. وژمه که مصطفی او را ترک گفته، روزگار سختی را به تنهایی از سر می‌گذراند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

احمد

فیلمی فوق العاده تأمل برانگیز بود. به امید فردایی هر چه زودتر که در آن یک مسئله پیش پا افتاده, حقیر و بی‌ارزش هم‌چون بکارت ملاک سنجش انسانیت و هویت دختران نباشد.

نورالهادی از افغانستان

از اندک فلمهای افغانی که ارزش تماشا کردن را دارد. دختری که نقش وژمه را کار کرده و پدرش واقعاً عالی کار کرده اند.

هادی از افغانستان

اصلا کیفیت و لذت دیدن را ندارد. پسر خود را یک لوچک ایرانی وانمود می‌سازد و دختر هم یک لوده بی‌عقل و از همه بدتر آهنگ فلم از احمد ظاهر جاه داده شده.

آرش از افغانستان

فیلم عالی بود. اما بعضی مردم بعد از دیدن فیلم وجمه را سرزنش کردند و به دختران خود می‌گفتند این است آخر آن. اما من تصور می‌کنم این فیلم منظورش اشتباه بودن رفتاری است که با وجمه شد بود. جامعه‌ای سنتی و پوسیده‌ای که حق دختران را هرگز در نظر ندارد. دختر هم آدم است و احساس دارد و نیاز.

محمد از ایران

بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. اولا برایم، زندگی واقعی در افغانستان بسیار جالب بود، چون ما همیشه از طریق اخبار جنگ این سرزمین را مشاهده می‌کنیم. دوم خیلی ناراحت شدم برای زنهای این سرزمین که به خاطر تعصبات غلط از حقوق انسانی خود بی‌بهره اند. زنها در افغانستان، ایران و بسیاری از کشورهای دیگر تحت فشار بسیار قرار دارند و امیدوارم با استفاده از مبارزات مدنی بتوانند هر روز، هر چه بیشتر به حقوق حقه خودشان دست پیدا کنند.

اسدالله از افغانستان

این مسائل در ایران هم پیش می‌آید. فرهنگ و کرامت انسانی ما افغان‌ها نسبت کشورهای سنتی خیلی بالاست. خواهش می‌کنم از چهار نفر بی سواد ما سوء استفاده نکنید و چهره تاریخ ما را بیش از این برای جهانیان بی عزت نسازید.

عباس

فیلم من را میخ‌کوب کرد. با وجود این تا اخر فیلم را دیدم و بسیار عالی بود. یک جامعه سنتی را نشان می‌داد که رفتارهایی تجدد‌گرایانه دارد درش رشد می‌یابد و این کاملا مشهود بود. مثلا مصطفی که ۳ سال بود که از ایران آمده بود، ایرانی بیشتر صحبت می‌کرد تا بقیه. شخصیت پدر وژمه بسیار بسیار برایم جذاب بود با بازی قوی این بازیگر این نقش. همه دوست داشتنی و واقعی بودند اما افسوس از بطن داستان که هنوز در ایران و افغانستان و سایر جوامع سنتی رواج دارد . آفرین به وژمه به خاطر تابوشکنی‌اش و آفرین به کارگردان برای این فیلم زیبا .

راشد

فلم جذابی بود. بیشتر صحنه‌ها مستندسازی داشت. بازیگر پدر وژمه خوب کار کرده بود و در رول خود موفق بودند.

منصور

بطور وحشتناکى فلم با محیط کابل مطابقت دارد. آتش گرفتم و هند درمانم نیست.

رسول

اگرچه این فیلم نمی‌تواند تابوی اصلی عشق و عاطفه در افغانستان را به تصویر بکشد ولی برای آن تبلیغات زیادی شد. فیلم راوی یک هوس و یک عشق بی‌فرجام است که با عصیان شکل می‌گیرد و زود به پایان می‌رسد. بیشتر همانند داستان‌های کوچه بازاری می‌ماند. کارگردانش هم زیاد به خودش جلوه می‌دهد. کارگردانی که در این سرزمین زندگی نمی‌کند، نمی‌تواند باطن این سرزمین را نمایان کند.

رضا

ده پانزده دقیقه اول فیلم را به زور تحمل کردم ولی در ادامه فوق العاده حق مطلب رو ادا کرد. هم بازی بازیگرها و هم دیالوگ‌ها فوق العاده بودند، مخصوصا دیالوگ‌های پدر. فرض کنید یه کارگردان غربی یا یک کارگردان غرب‌زده می‌خواست همین موضوع را کار کند. احتمال قریب به یقین جوری می‌ساخت که در نهایت شر فیلم از خیرش بیشتر می‌شد ولی این فیلم واقعا صادقانه موضوع را ارائه داد و بر آگاهی مخاطب مخصوصا دختر خانم‌ها می افزاید، نه اینکه باعث گمراه کردن‌شان شود. در ضمن بازی مصطفی خیلی به اصطلاح روی مخ بود.حالا نمی‌دانم شخصیت خودش این‌گونه است یا این شخصیت را این‌طور خوب نشان داده است.

عباس

خیلی فیلم جالبی بود. دقیقا مثل ایران حدود ۲۰ سال قبل، که سر این داستان چقدر دختران بی‌گناه قربانی شدند. یادم است آن زمان که برای دوره‌ای در پزشکی قانونی بودیم، چقدر پرونده برای تائید داشتن یا عدم داشتن پرده بکارت وجود داشت ولی الان هم تا حدی این تابو شکسته شده و هم بازار ترمیم پرده داغ است و هم بازار کورتاژ. از طرف دیگر کمتر کسی، چه دختر چه پسر، تمایل به ازدواج دارد.

نشاط

کارگردان در کار خود خیلى موفق عمل کرده بود. امیدوارم بیشتر فیلمهایى که در افغانستان تولید می‌شوند، حتی اگر برابر نیم این ویژه‌گى را داشته باشند، می‌توان به سینماى افغانستان خوش‌بین بود. مشکلات بسته اجتماعى را بسیار زیبا انعکاس داده بود و این‌که عشق و هوس در این فلم می‌تواند معنى متفاوت از نظر دختر و پسر داشته باشد. در یک جامعه بسته‌اى چون افغانستان دختران می‌توانند گول عشق پسران چرب‌زبان را بخورند، بعد به اشتباه خود پى ببرند که برایشان بس گران تمام می‌شود.

مهدی از تهران

این فیلم آن‌قدر زیبا بود که نتوانستم ایمیل نزنم و از کارگردان این فیلم بسیار زیبا تشکر نکنم. لازم به ذکر است که من متخصص فیلم و یا دانش آموخته هنر نیستم ولی عمق نگرش این فیلم من را محو خود کرد. به نظر من جامعه امروز افغانستان، در زمینه نگرش به بعضی از مسایل اجتماعی و دموکراسی و حقوق بشر، در حال پیشی گرفتن از جامعه ایران است.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار سه‌شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط