کیارستمی و مرجان ساتراپی در 'ترکیب متنوع' دعوت‌شدگان به آکادمی اسکار

حق نشر عکس AFP
Image caption عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ایرانی در میان دعوت شدگان به عضویت در آکادمی است

آکادمی علوم و هنرهای سینما (اسکار) در راستای تلاش‎های خود برای ایجاد تنوع در ترکیب اعضا و در اقدامی بی‎سابقه ۶۸۳ نفر را برای عضویت در این آکادمی دعوت کرده است. در این فهرست که ۴۶ درصد آن را زنان و ۴۱ درصد آن‌ را هنرمندان رنگین‎پوست تشکیل می‎دهند، نام عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ایرانی نیز به چشم می‎خورد.

علاوه بر آقای کیارستمی، رامین بحرانی، مرجان ساتراپی و آنا لیلی امیرپور نیز سه فیلمساز ایرانی‌ هستند که در این فهرست جای دارند.

این فهرست از ستاره‎های تازه‎کار مانند جان بویگا، بازیگر فیلم جدید از مجموعه جنگ ستارگان و اما واتسون، بازیگر هری پاتر گرفته تا ستارگان موسیقی مانند مری جی بلایج و ویل آی ام و کن لوچ، کارگردان سرشناس بریتانیایی را شامل می‎شود.

ادریس البا و کیت بکینسل، ستارگان سینما از دیگر دعوت‌شدگان برای عضویت در آکادمی هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نام اما واتسون، بازیگر فیلم هری پاتر نیز در این فهرست است

اسکار همواره به دلیل بالا بودن میانگین سنی اعضا و عدم حضور زنان و رنگین‎پوستان مورد انتقاد قرار گرفته است و در صورتی که همه این افراد برای عضویت انتخاب شوند، ترکیب اعضای این آکادمی به میزان قابل ملاحظه‎ای تغییر خواهد کرد.

ترکیب اعضای آکادمی در حال حاضر شامل ۷۵% مرد و ۹۲% سفیدپوست است که در صورت عضویت همه دعوت شدگان از میزان حضور مردان ۲% و از میزان حضور سفید پوستان ۳% کاسته خواهد شد.

فهرست تازه در پی روندی تهیه شده است که طی سال‎های اخیر شکل گرفته و ساختار آکادمی را شدیدا برای عدم حضور زنان، جوانان و اقلیت‎ها مورد انتقاد قرار داده است.

شریل بون‌ آیزاکس، رئیس آکادمی و دان هادسون، مدیر عامل در پی این اعتراض‎ها خواستار آن شدند تا این سازمان برای گسترش نفوذ و تاثیر خود تعداد بیشتری از هنرمندان زن و اقلیت‎ها را به عضویت بپذیرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوا مندز، ستاره هالیوود
حق نشر عکس AP
Image caption ادریس البا، بازیگر بریتانیایی
حق نشر عکس Getty
Image caption جان بویگا، بازیگر فیلم جنگ ستارگان
حق نشر عکس AFP
Image caption کن لوچ، کارگران بریتانیایی