اعضای شورای پروانه نمایش ایران تغییر کردند

حق نشر عکس Getty

به پیشنهاد رئیس سازمان سینمایی و با حکم وزیر ارشاد اعضای جدید شورای پروانه نمایش ایران معرفی شدند.

در حکم علی جنتی، وزیر ارشاد ایران مهدی خاموشی (رئیس سازمان تبلیغات اسلامی)، رسول صدر عاملی (کارگردان)، محمدرضا جعفری‌جلوه (مدیر شبکه دوم سیما و معاون سابق سینمایی وزارت ارشاد)، طه‌ مرقاتی (استاد دانشگاه)، عماد افروغ (استاد دانشگاه)، شهاب اسفندیاری (رئیس دانشکده سینما تئاتر)، مجید رضا بالا (فیلمنامه نویس)، حسین کرمی (مدیر شبکه نمایش، نسیم و رئیس مرکز نمایشی سیما) و فرشته طائرپور (تهیه‌کننده سینما) به عنوان اعضای جدید شورای بازبینی (نمایش) فیلم‌های سینمایی منصوب شدند.

در شورای جدید نام محمدحسین لطیفی و ضیاالدین دری، کارگردانان سینمای ایران و اعضای پیشین شورا دیده نمی‌شود.

روز گذشته حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی ارتباط این تغییرات با "حواشی و مسائل اخیر" را تکذیب کرد و گفت: "برنامه این تغییر را از جشنواره فیلم فجر سال گذشته در نظر داشتیم."

در ماه‌های گذشته نمایش و توقیف چند فیلم با حاشیه‌های زیادی همراه بود.

در تازه‌ترین رخداد، محمد حسین لطیفی٬ گفته بود که فیلم "ارادتمند نازنین، بهاره، تینا" ساخته عبدالرضا کاهانی امکان اصلاح ندارد و بنابراین مجوز نمایش نخواهد گرفت.

به گفته آقای لطیفی که خود کارگردان سینما و تلویزیون است٬ نظر جمعی این شورا این بوده که "کل چیزی که در فیلم است یعنی سوژه فیلم از ابتدا تا پایان مشکل دارد" و همه اعضا بر این عقیده بوده‌اند که پروانه نمایش صادر نشود.

Image caption "ارادتمند نازنین، بهاره، تینا" ساخته عبدالرضا کاهانی

ضیاالدین دری هم درباره عدم صدور پروانه نمایش برای این فیلم گفته بود: "کاهانی با ساخت این فیلم قصد زیرآبی رفتن را داشته است. سال ها سینماگران جنگیدند تا موفق شدند، ارشاد را راضی کنند تا برای صدور پروانه نمایش، فقط سیناپسی را تحویل شورا بدهند. تا قبل از این سینماگران باید فیلمنامه کامل را تحویل می‌دادند و با هر ممیزی، دوباره باید فیلمنامه را بازنویسی می‌کردند و روزها در صف می‌ایستادند تا مجوز بگیرند. حال کارگردان‌هایی مثل کاهانی با ساخت فیلمی که تار و پودش غیرقابل نمایش است، اعتماد را از بین می‌برند و ما را به سال های قبل باز می‌گردانند."

پیش از آن نیز اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو٬ ساخته مانی حقیقی که با نظر مستقیم علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانست پروانه نمایش مجدد بگیرد٬ جنجال برانگیز شده بود.

حدود دو ماه پیش آقای جنتی گفته بود که صدور پروانه ساخت و نمایش برای فیلم پنجاه کیلو آلبالو "اشتباه" بوده٬ چون "این فیلم فروپاشی و سقوط خانواده را ترویج می‌کند و با آرایش نامناسبِ بازیگران الگوی نامناسبی را ارائه می‌دهد".

او گفت که صدور پروانه نمایش این فیلم از "زیر دست شورای نظارت و ارزشیابی در رفته" و این مسئله‌ای "طبیعی" است.

فیلم‌هایی ایرانی با وجود داشتن پروانه ساخت از سازمان سینمایی وزارت ارشاد٬ برای نمایش عمومی باید پروانه نمایش بگیرند. در مرحله صدور پروانه نمایش بسیاری از فیلم‌ها پس از حذف و یا تغییر برخی صحنه‌ها اجازه نمایش می‌گیرند٬ اما در برخی موارد تعداد اصلاحیه‌ها به اندازه‌ای است که این شورا٬ پروانه نمایش صادر نمی‌کند و فیلم توقیف می‌شود که ممکن است دیگر هیچ‌گاه اجازه نمایش پیدا نکند.

این روند با اعتراض گسترده کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران روبه‌رو بوده که می‌گویند که با توجه هزینه زیاد ساخت فیلم، اگر امکان نمایش به‌وجود نیاید، بازگشت سرمایه امکان‌پذیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط