پلیس ایران مأمور به برخورد با 'ناهنجاری' در کنسرت‌ها شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption پلیس ایران خود را موظف به تامین 'امنیت اخلاقی' می‌داند

سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران به پلیس دستور داده است که با "ناهنجاری‌های اخلاقی" در کنسرت‌ها برخورد کند.

آقای جزایری در ابلاغیه‌ای به سرتیپ حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی گفته است: "ماموریت ناجا در برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری در برخی اماکن از جمله محل برگزاری کنسرت‌ها باید با جدیت انجام شود."

دستور جدید به نیروی انتظامی پس از آن ابلاغ می‌شود که دولت ایران اعلام کرد که برگزاری کنسرت‌ها نیازی به گرفتن مجوز از نیروی انتظامی ندارد و این نیرو صرفا باید از حیث شرایط "انتظامی و ترافیکی" درباره برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری، و همچین تأمین نظم و امنیت برنامه اظهار نظر کند.

پیش از تغییر آیین‌نامه اماکن عمومی، برگزاری کنسرت‌ها و برنامه‌های هنری و فرهنگی دیگر منوط به گرفتن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی محل برگزاری برنامه بود.

در چند سال اخیر بارها کنسرت‌هایی که مجوز برگزاری گرفته بودند با دخالت مقام‌های قضایی و انتظامی لغو شدند و این مسئله به مشکلی دامنه‌دار برای اهالی موسیقی ایران تبدیل شده است.

سعید منتظر المهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران امروز گفت که این نیرو درباره محتوا و مضامین کنسرت‌ها وظیفه‌ای ندارد و بررسی این موضوع به عهده وزارت ارشاد است، اما در عین حال پلیس خود را متعهد به دفاع از ابعاد مختلف امنیت اجتماعی، اعم از "جانی، مالی، ناموسی و اخلاقی" می‌داند.

به گزارش تسنیم، مجید میراحمدی، رئیس تیم نظارت و ارزیابی قرارگاه خاتم‌الانبیاء، هم گفته است: "مصوبه دولت نافی مأموریت‌های ذاتی و قانونی نیروی انتظامی نیست و تأثیر چندانی در اجرای دقیق مأموریت‌های پلیس ندارد."

مطالب مرتبط