شهرداد روحانی رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران شد

حق نشر عکس Fajrmusicfestival.com

علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی اعلام کرد که شهرداد روحانی به‌ عنوان رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شده است.

آقای روحانی ضمن تایید این خبر در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشحویان ایران گفت: "قرار نیست ارکستر سمفونیک فقط با رهبر مهمان اداره شود، بلکه یک رهبر اصلی خواهد داشت. برای این کار حتما رهبرهای مهمان را هم دعوت خواهیم کرد، اما ارکستر باید رهبر اصلی داشته باشد."

او پس از استعفای علی رهبری، رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران حدود دو ماه به عنوان رهبر مهمان این ارکستر را هدایت می‌کرد.

به گزارش ایسنا، نخستین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی قرار است اواخر مردادماه در تالار وحدت اجرا شود. برای این اجرا از یک سولیست ایرانی دعوت خواهد شد.

به گفته آقای روحانی او میل دارد که ارسلان کامکار، نوازنده ویلن را به عنوان کنسرت‌مایستر ارکستر سمفونیک تهران انتخاب کند.

حق نشر عکس Isna

علی رهبری که در اردیبهشت امسال پس از حدود یک سال و نیم استعفا کرد به بی‌بی‌سی فارسی گفت که دلیل کناره‌گیری‌اش از این ارکستر رفتار بنیاد رودکی با نوازندگان آن بوده است.

او گفت که بنیاد رودکی که ارکستر سمفونیک تهران زیر نظر آن اداره می‌شود، به دلیل عدم آشنایی با مقوله ارکستر، رفتارش با نوازندگان این ارکستر مانند "کارگران روزمزد" بوده است.

آقای رهبری گفته بود که مشکل دو ارکستر سمفونیک و ملی (به رهبری فرهاد فخرالدینی) تا زمانی که زیر نظر "شورای هنری ارکسترها" اداره شود، حل نخواهد شد.

بنا بر اساس‌نامه شورای هنری ارکسترها به ریاست محمد سریر، این شورا بررسی، تصویب و نظارت بر حسن اجرای کلیه فعالیت ها و برنامه های سالانه ارکستر، انتخاب نوازندگان، رهبران، سولیست ها و خوانندگان، تعیین حقوق و مزایای اعضای ارکستر، تهیه و تدوین شاخص های کمی و کیفی، انتخاب و ارزیابی رهبران و سولیست های مهمان و... را بر عهده دارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption ارکستر سمفونیک تهران پس از نزدیک به دو سال تعطیلی در اسفند ۱۳۹۳ بار رهبری آقای رهبری بار دیگر بر روی صحنه رفت

ارکستر سمفونیک تهران پس از نزدیک به دو سال تعطیلی در اسفند ۱۳۹۳ بار رهبری آقای رهبری بار دیگر بر روی صحنه رفت.

شهرداد روحانی، ۶۲ ساله در خانواده هنرمندی در رشت به دنیا آمد. انوشیروان روحانی، آهنگساز مشهور موسیقی پاپ ایرانی، برادر بزرگتر اوست.

شهرداد روحانی دانش آموخته کنسرواتوآر وین است. او با بسیاری از ارکسترهای جهان همکاری کرده است. در سال ۱۹۹۸ دولت تایلند از او دعوت کرد که موسیقی مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی را بسازد و رهبری کند.

رهبری ارکستر فیلارمونیک سلطنتی با تکنوازی یانی، موزیسین مشهور یونانی در برنامه "زنده در آکروپولیس" شهرداد روحانی را به شهرت جهانی رساند.

او چندین آلبوم موسیقی بدون کلام منتشر کرده که از میان آنها می‌توان به زیبایی عشق، صدایی در شب و ابدیت اشاره کرد.

_________________

درباره ارکستر سمفونیک تهران

حق نشر عکس MEHR

عمر فعالیت‌های ارکستر سمفونیک تهران را هشتاد سال نوشته‌اند و بنیانگذار آن را غلامحسین مین‌باشیان دانسته‌اند و روز شروع آن را هم ۱۳ آذر ۱۳۱۲، اما ارکستری با ساختار کاملا سمفونیک عملا در سال‌های بعد از شهریور ۲۰ شکل گرفت.

اختلاف نظر میان علینقی وزیری و پرویز محمود سبب شد تا محمود در سال ۱۳۲۳ برخی از هنرجویان و نوازندگان هنرستان عالی موسیقی را در منزل پدری‌اش گرد آورد و نخستین ارکستر سمفونیک به شیوه مدرن و امروزی را بنا نهد.

روبیک گریگوریان، مرتضی‌ حنانه، هایمو تویبر، حشمت سنجری، فرهاد مشکات، نادر مرتضی‌پور، فریدون ناصری، لوریس چکناواریان، شهرداد روحانی، ایرج و منوچهر صهبایی، نادر مشایخی و علی رهبری از رهبران دائمی و مهمان این ارکستر بوده‌اند.