یک قرن هنر اسلامی و ایرانی در موسسه هنر شیکاگو

نمایشگاهی از صد سال فعالیت‌های مرتبط با هنر اسلامی به همراه کتاب‌های قدیمی موجود در موسسه هنر شیکاگو، در محل این موسسه به نمایش گذاشته شده است. این مجموعه عکس و گزارش را یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است.

در این نمایشگاه که از ۱۹ ژوئیه سال جاری آغاز شده، با نشان دادن مدارکی از آرتور اوپهام پوپ به سرگذشت ورود هنر اسلامی و ایرانی به آمریکا و به خصوص شیکاگو می‌پردازد. پوپ ایران شناس معروف آمریکایی، یکی از نخستین افرادی بود که هنر ایران را به آمریکایی‌ها شناساند و همراه با فعالیت در موسسه شیکاگو، مسولیت خرید آثار شرقی را برای این موزه برعهده داشت. در این نمایشگاه همچنین کتاب‌هایی از سفرنامه‌های قرن ۱۷ افرادی همچون شاردن فرانسوی و جیمز موریه انگلیسی به همراه طراحی‌های آنها از شهرهای مختلف ایران به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه تا ۲۶ سپتامبر در کتابخانه موزه هنر شیکاگو برپاست.

حق نشر عکس ugc

نمای ورودی موسسه هنر شیکاگو

حق نشر عکس ugc

جان باپتیست ونمور، نقاش فرانسوی که در قرن ۱۸ برای انجام ماموریت به قستنطنیه (استانبول) اعزام شد، در حین اقامتش به کشورهای همسایه از جمله ایران سفر کرد و کتاب پوشش‌های شرقی را خلق کرد. این کتاب که حاوی جواهرات بر روی لباس‌های مجسمه‌هاست، یکی از شاهکارهای به جا مانده از آن دوران به حساب می‌آید

حق نشر عکس ugc

قدیمی‌ترین کتاب به نمایش درآمده در این نمایشگاه کتاب "لغتنامه شرق" است که در سال ۱۷۷۶ میلادی در هلند و به زبان فرانسه به چاپ رسیده است.

حق نشر عکس ugc

عکس‌هایی از نمایشگاه‌های برگزار شده در رابطه با فرش‌های ایرانی و شرقی در صدسال اخیر در موزه هنر شیکاگو؛ در سال های ۱۹۲۰-۱۹۵۰ بیش از ۵ نمایشگاه مختص فرش‌های شرقی در این موزه برگزار شده است.

حق نشر عکس ugc

آرامگاه آرتور اوپهام پوپ و فیلیس آکرمن در اصفهان

حق نشر عکس ugc

نمایشگاه هنر خاورنزدیک در سال ۱۹۷۴ میلادی در شیکاگو برگزار شد که بسیاری از فرش‌ها و آثار هنری مرتبط با ایران در این نمایشگاه به نمایش درآمد.

حق نشر عکس ugc

طراحی‌های جمیز موریه نویسنده کتاب‌های معروف "حاجی بابای اصفهانی" که در دوران قاجار به ایران سفر کرد و این طراحی‌ها برگرفته از سفر او به اصفهان و شیراز هستند.

حق نشر عکس ugc

عکسی از پارچه نفیس دوران صفوی که یکی از مهمترین آثار مجموعه موزه هنر شیکاگو به شمار می‌رود. این پارچه‌ ابریشمی دارای الیاف طلا و نقره است و در سال 1924 بوسیله شخص ناشناسی به موزه هنر شیکاگو اهدا شده است.

حق نشر عکس ugc

نمای کتابخانه موسسه هنر شیکاگو

حق نشر عکس ugc

چارلز فابنز کلی، او کسی بوده که نمایشگاه فرش‌های شرقی را در سال ۱۹۴۷ میلادی در موزه شیکاگو برگزار کرده است.

حق نشر عکس ugc

کاتالوگ‌های نمایشگاه‌های مینیاتور برگزار شده در این موزه. این نمایشگاه‌ها اغلب در سال های ۱۹۶۰-۱۹۷۰ برگزار شده‌اند.