خانواده کیارستمی از بیمارستان جم 'شکایت می‌کنند'

حق نشر عکس MEHR
Image caption بهمن کیارستمی در مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی بعد از مرگ او

خانواده عباس کیارستمی٬ کارگردان ایرانی می‌گویند که روند رسیدگی به پرونده مرگ او آن‌ها را ناچار به شکایت رسمی از بیمارستان جم یا پزشک معالج کرده است.

بهمن کیارستمی با اعلام این موضوع به خبرگزاری ایلنا گفته است که کمیسیون پزشکی ویژه بررسی علت مرگ عباس کیارستمی گزارش نهایی خود را آماده کرده و به سازمان نظام پزشکی داده، اما این گزارش را "در اختیار خانواده کیارستمی قرار نداده‌اند."

به گفته آقای کیارستمی٬ "تنها راه" دست‌یافتن به این گزارش٬ شکایت از بیمارستان جم یا پزشک معالج است تا خانواده آقای کیارستمی بتوانند به عنوان شاکی خصوصی در جریان پرونده قرار بگیرند.

روند درمان و در نهایت مرگ عباس کیارستمی٬ کارگردان صاحب‌نام ایرانی٬ باعث اعتراض‌های گسترده‌ای در ایران شد تا جایی که کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی علت مرگ او تشکیل شد.

آقای کیارستمی در بیمارستان جم ایران مشغول درمان بود اما به دلیل نارضایتی از روند درمان به پاریس رفت و بیش از چهل روز پیش در ۱۴ تیرماه در فرانسه درگذشت.

خانواده او پیش‌تر هم اعلام کرده بودند که شکایت می‌کنند اما ظاهرا رسیدگی به این پرونده را به کمیسیون پزشکی ويژه سپردند.

+ بیشتر: نگاهی به پرونده پزشکی عباس کیارستمی

حق نشر عکس Mizan
Image caption تشییع عباس کیارستمی در تهران مقابل ساختمان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

به گفته بهمن کیارستمی٬ ظاهرا سازمان نظام پزشکی در آستانه اعلام نظر نهایی خود درباره این پرونده است و از بهمن کیارستمی هم دعوت کرده تا نظرش را پیش از صدور رأی بگوید، اما فرزند آقای کیارستمی می‌گوید که بدون دست‌یافتن به نسخه‌ای از گزارش کمیسیون پزشکی نمی‌تواند درباره رأی سازمان نظام پزشکی نظر بدهد.

در ایران رسیدگی به تخلفات انتظامی شاغلان بخش پزشکی و نظارت بر اجرای اخلاق حرفه‌ای و صدور مجوز مطب خصوصی پزشکان از وظایف سازمان نظام پزشکی است.

علیرضا زالی٬ رئیس این سازمان هفته پیش گفته بود که تحقیقات مربوط به پرونده پزشکی آقای کیارستمی در داخل ایران انجام شده، اما آنها برای یافتن علت مرگ منتظر فایل پزشکی آقای کیارستمی در فرانسه هستند و با وجود درخواست‌هایشان هنوز این فایل را دریافت نکرده‌اند.

مطالب مرتبط