کنسرت کیوسک در لس‌آنجلس و معرفی آلبوم جدید

حق نشر عکس vahid zamani
Image caption کنسرت کامل کیوسک در لس آنجلس و گفتگو با آرش سبحانی بزودی از برنامه بلوربنفش بی‎بی‎سی پخش خواهد شد

شنبه سی‌ام مردادماه در صحنه‌ای روباز در محوطه مابین چند آسمان خراش، کالیفرنیا پلازا در لس‌آنجلس همراه با صدای کف زدن تماشاچیان و نسیم خنکی که از اقیانوس آرام می‌وزید، گروه کیوسک روی صحنه رفت.

نزدیک به هزار و چندی تماشاچی ایرانی و خارجی از لس آنجلس به دیدن این اجرا آمده بودند. بعضی‎ها آهنگها را زمزمه می‌کردند و بعضی دیگر برای اولین بار این گروه را می‌دیدند.

کیوسک در دو بخش چهل دقیقه‌ای آهنگ‌های هشت آلبوم قبل و منتخبی از آلبوم جدیدشان را که همان شب سی‌دی‌های بسته‌بندی شده‌اش برای عموم باز می‌شد، اجرا کرد.

‌آلبوم جدید کیوسک "استریو تال تقدیم می‌کند" (Stereo Tull Presents) نام دارد. استریو تال گویا تنها شرکت شخصی و زیرزمینی موسیقی غیر مجاز در دهه شصت و هفتاد ایران بوده است. زمانی که داشتن کاست گروه‌های راک و پاپ خارجی جرم حساب می‌شد.

صاحب این شرکت شخصی، کامران ملت، شخصا آخرین کپی صفحه‌های خارجی را بصورت کاست بین خریدارها تقسیم می‌کرد، و در نهایت به همین دلیل به زندان افتاد.

از دید آرش سبحانی که گروه کیوسک را ۱۳ سال پیش در ایران تشکیل داد، استریو تال نقش مهمی در نشر موسیقی خارجی در داخل تهران و شکل دادن به سلیقه موسیقی زیرزمینی آن زمان داشته است.

حق نشر عکس vahid zamani
Image caption کیوسک آهنگ‌های هشت آلبوم قبل و منتخبی از آلبوم جدیدشان را اجرا کرد
حق نشر عکس vahid zamani
Image caption اردشیر فرح، نوازنده برجسته گیتار در آمریکا که به عنوان مهمان گروه را همراهی می‎کرد
حق نشر عکس vahid zamani
Image caption تارا کمانگر، نوازنده ویلن

آرش که یک بار موفق به دیدار کامران شده بوده او را دوباره در آلمان کشف می‌کند و آهنگ‌های آلبوم در نتیجه گفتگوهایشان و از خاطرات و جهان‎‌بینی کامران و آرش از آن دهه‌ها شکل می‌گیرد.

بنابر این این آلبوم نهم کیوسک در رده "کانسپت آلبوم" (آلبومهای داستانی یا موضوع دار) است که آهنگ‌هایش یکی پس از دیگری روایتی را بیان کرده و به نتیجه ای می‌رسد. این نوع آلبوم‌ها را گروه‌هایی مانند بیتل‌ها (Sergeant Pepper) ‌ و پینک فلوید (The Wall) در گذشته ساخته‌اند.

ترانه‌های این آلبوم مانند کارهای پیشین کیوسک چکیده‌ای از نظرات سیاسی، تحلیل‌های اجتماعی و نگاه از بیرون به فرهنگ امروز ایرانی هاست، با طنز منحصر به آرش سبحانی. در گفتگویی که بعد از اجرای کنسرت با او داشتم آرش این آلبوم را نتیجه فراغت از کار در برنامه تلویزیونی آنتن از صدای آمریکا و بازگشتش به شهر سانفرانسیسکو عنوان کرد. بازگشت به روال سابق زندگی و کار در یک شرکت معماری که دوباره این فرصت را برایش فراهم آورد که روی آهنگسازی این آلبوم کار کند.

آلبوم جدید کیوسک را می‌توان از آلبوم‌های قبلی این گروه متفاوت دانست. در روش اجرای آهنگ‌ها و حتی خواندن آنها، کمتر تاثیری از موسیقی کانتری آمریکا یا کولی‌های اروپای شرقی یا حتی گروه مورد علاقه آرش، دایر استریتز (Dire Straits) را می‌بینیم که سالها گریبانگیرش بود. در این آلبوم آرش شاید بیشتر صدای خودش را کشف کرده تا اینکه بخواهد به عادتهای گذشته وفادار بماند.

این کنسرت جزو فصلی از "جشنواره گراند پرفورمنس" (Grand Performance) لس آنجلس بود و همراه با دو گروه دیگر در رده کنسرت‌های مطرح پایان تابستان قرار گرفت. هدف این ارگان نشان دادن افکار مترقی کشورهای شرقی و مسلمان از راه موسیقی سنتی و مدرنشان به آمریکایی هاست. این کنسرت رایگان نتیجه پشتیبانی و همکاری "بنیاد فرهنگ" با گراند پرفورمنس بود.

حق نشر عکس vahid zamani
Image caption از نوازندگان معتبر آمریکای لاتین هم برای همکاری دعوت شده بود
حق نشر عکس vahid zamani
Image caption اردلان پایوار، نوازنده کیبورد

بنیاد فرهنگ انجمنی ایرانی در لس‌آنجلس است که با برگزاری کنسرت‌ها، بزرگداشت‌ها و جشن‌های ایرانی در سطح شهر، جنبه‌های دوستانه فرهنگ ایرانی را به آمریکایی‌ها معرفی می‌کند.

کیوسک در این کنسرت معرفی آلبوم جدیدش در لس آنجلس، غیر از نوازندگان ثابت تارا کمانگر نوازنده ویلن، اردلان پایوار نوازنده کیبورد، محمد تالانی نوازنده گیتار و صدای دوم، و علی کمالی نوازنده گیتاربیس، از نوازندگان مهمان هم دعوت کرده بود. این نوازندگان از چهره های برجسته موسیقی راک و جاز آمریکای لاتین و آمریکای شمالی بودند: اسکانت امن دولا نوازنده درامز، لیندرو جوآکیم نوازنده ترومپت، و اردشیر فرح نوازنده برجسته گیتار در آمریکا و نامی آشنا برای ایرانیان.

اردشیر فرح نزدیک به چهار دهه است که در آمریکا فعالیت دارد. او در پنج آهنگ آخر گروه کیوسک را همراهی کرد و برای اولین بار با گیتار الکتریک در صحنه ظاهر شد. اردشیرفرح با چهره‌های بنام موسیقی ایرانی و خارجی بارها همنوازی داشته و این برای اولین بار است که با یک گروه راک زیرزمینی ایرانی همکاری می‌کند. در گفتگویی که با او در پایان کنسرت داشتم اردشیر فرح گفت کیوسک یک گروه بسیار حرفه‌ای است که حرفهای متفاوتی می‌زند، حرف دغدغه‌های امروز ایران.

کنسرت کامل کیوسک در لس آنجلس و گفتگو با آرش صبحانی بزودی از برنامه بلوربنفش بی‎بی‎سی پخش خواهد شد.

حق نشر عکس vahid zamani