محمدحیدری، آهنگساز ایرانی در لس‌آنجلس به خاک سپرده شد

حق نشر عکس Pejman Akbarzadeh
Image caption محمدحیدری سه شنبه، دوم شهریور، بر اثر سرطان ریه در کالیفرنیا درگذشت

پیکر محمد حیدری، یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان ایرانی، روز گذشته در لس‌آنجلس آمریکا به خاک سپرده شد.

جمع کوچکی از بازماندگان، هنرمندان و دوستداران آقای حیدری در این مراسم حضور یافتند.

حق نشر عکس Pejman Akbarzadeh
Image caption هما میرافشار (نشسته راست) و مسعود امینی (ایستاده چپ) از ترانه‌سرایان برجسته ایرانی در این مراسم حاضر شدند

هما میرافشار، ترانه سرا، که از معدود هنرمندان ایرانی مقیم لس‌آنجلس بود که روز جمعه در مراسم خاکسپاری محمد حیدری حضور یافته بود به بی.بی.سی فارسی گفت: "ترانه‌هایی که محمدحیدری ساخته در خانه بیشتر ایرانیان وجود دارد و محمد از این راه در همه این خانه‌ها زنده است. این که چند نفر در خاکسپاری‌اش شرکت کنند تاثیری در ماندگاری او ندارد."

حق نشر عکس Pejman Akbarzadeh
Image caption فرید زولاند (چپ) آهنگ‌ساز برجسته و معین (چپ وسط) خواننده مشهور ایرانی که ترانه‌ 'مسافر' و 'بی‌بی‌گل' را با آهنگ‌سازی محمد حیدری خوانده است

فرید زولاند، یکی دیگر از مشهورترین ترانه‌سازان موسیقی پاپ ایران که در این مراسم شرکت داشت از بی‌توجهی به وضعیت پدیدآورندگان آثار موسیقی به شدت انتقاد کرد.

او به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از خوانندگان بسیاری که کارهای حیدری را خواندند تنها معین و عقیلی در خاکسپاری او شرکت کرده‌اند."

آقای زولاند که می‌گوید در پی راه‌اندازی انجمنی برای پاسداری از حقوق سازندگان ترانه‌های ایرانی است افزود: "در این سال‌ها آنچه حیدری ساخته بود بارها و بارها در کنسرت‌ها اجرا شده و می‌شود ولی او هم مانند دیگر همکارانش سهمی از این درآمدها دریافت نمی‌کرد. اگر حیدری متعلق به کشوری مانند آمریکا بود آنچه ساخته بود برایش مانند یک چاه نفت عمل می‌کرد. این شرایط باید به پایان برسد."

حق نشر عکس Pejman Akbarzadeh
Image caption هوشمند عقیلی، خواننده، سال‌ها پیش با محمد حیدری در چندین کنسرت همکاری کرده بود

پژمان اکبرزاده، پژوهشگر موسیقی مقیم هلند که برای مستندسازی فعالیت‌های محمدحیدری سال‌ها با او در ارتباط بوده می‌گوید: "آقای حیدری در سال‌های اخیر دچار سرخوردگی شدیدی شده بود چرا که می‌دید خوانندگانی که در گذشته با آثار او به شهرت رسیده‌اند دیگر رغبت چندانی به همکاری برای کارهای تازه نشان نمی‌دهند. آقای حیدری بارها اشاره می‌کرد که بسیاری از خوانندگان اکنون ترجیح می‌دهند از ایران شعر و آهنگ رایگان برایشان ارسال شود تا این که با همکاران سابق خود کار کنند."

حق نشر عکس Pejman Akbarzadeh
Image caption شهبال شب‌پره (دوم چپ) آهنگ‌ساز و لقمان ادهمی (چپ) نوازنده ویلون از دیگر معدود شرکت‌کنندگان در این خاکسپاری بودند

محمد حیدری، سازنده ترانه‌هایی چون "وقتی میای صدای پات..." و "دل من دیگه خطا نکن" سه شنبه ۲۳ اوت (۲ شهریور) در کالیفرنیا درگذشت.

او علاوه بر آفرینش ترانه‌های بسیار که با صدای شماری از مشهورترین خوانندگان ایرانی اجرا شده، سالها استاد سنتور در هنرستان موسیقی ملی در تهران بود.

محمد حیدری که در چند سال پایانی عمر از سرطان رنج می‌برد، در زمان مرگ ۷۹ سال داشت. از این هنرمند پنج فرزند به یادگار مانده که فعالیتی در زمینه موسیقی ندارند.

فردا یکشنبه نیز قرار است مراسم یادبودی برای محمد حیدری در مرکز لس‌آنجلس برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

محمد حیدری آهنگساز 'وقتی میای صدای پات' درگذشت