'مادر' سوری جایزه ویژه فستیوال فیلم کره شمالی را گرفت

حق نشر عکس
Image caption فیلم مادر تازه‌ترین ساخته باسل خطیب کارگردان سوری-فلسطینی است

فیلم مادر ساخته باسل خطیب، کارگردان سوری، برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم پیونگ‌یانگ کره شمالی شد.

این فیلم داستان یک خانواده سوری است که درگیری‌های داخلی این کشور زندگی‌شان را دگرگون کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، با اعلام این خبر نوشته که جایزه ویژه هیئت داوران را نمایندگان سفارت سوریه در کره شمالی دریافت کرده‌اند.

باسل خطیب، کارگردان سوریه‌‌ای-فلسطینی در دمشق زندگی می‌کند و برای تلویزیون رسمی سوریه مجموعه تلویزیونی می‌سازد.

بر اساس گزارش‌ها فیلم قبلی این کارگردان به نام سه مریم به خاطر "حمایت" این کارگردان از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، از جشنواره بین‌المللی دوبی کنار گذاشته شده بود. این فیلم در چند جشنواره فیلم‌های جهان عرب از جمله جشنواره مصر و الجزایر جایزه گرفته بود.

آقای خطیب همچنین در مصاحبه‌ای مدیران جشنواره کن را به برخورد سیاسی متهم کرده و گفته بود که فیلمش را به دلایل سیاسی قبول نکرده‌اند.

امسال جشنواره فیلم پیونگ‌یانگ با شرکت ۶۰ فیلم از ۲۱ کشور از جمله آلمان، فرانسه، سوریه و فیلیپین برگزار شد که در مقایسه با جشنواره دو سال قبل کاهش چشمگیری داشت. در جشنواره بین‌المللی قبلی ۱۰۰ فیلم شرکت کرده بودند.

جایزه اصلی این فستیوال را فیلم داستان خانه من گرفت. این فیلم درباره دانش‌آموزی به نام ری جونگ‌ ای است که بعد از پایان درس خیریه‌ای برای کمک به کودکان بی‌سرپرست تاسیس می‌کند و به خاطر این کار از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی جایزه می‌گیرد.

کیم جونگ ایل، پدر رهبر فعلی کره شمالی به صنعت سینما علاقه زیادی داشت و از حامیان فیلم‌سازی در کره شمالی بود. حتی گفته می‌شود که او برای تقویت صنعت سینما در این کشور یک فیلمساز کره جنوبی را ربوده و سال‌ها در کره شمالی نگهداری کرده است.

مطالب مرتبط