'مردان آتش' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'مردان آتش' ساخته‌ سپیده فارسی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

آپارات حق نشر عکس aparatmenoffire
Image caption نمایی از فیلم 'مردان آتش'

سال‌های اول قرن چهارده خورشیدی در ایران سازمانی برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها زیر نظر شهرداری تهران رسماً تاسیس شد. با گذشت سال‌ها دامنه فعالیت آتش‌نشان‌ها گشترده و گسترده‌تر شد و مثل همه کشورهای دیگر آتش‌نشان‌ها مسولیت اصلی نجات در همه حوادث مخاطره‌آمیز را بر عهده گرفتند و در این راه عده قابل توجهی از نیروهای فداکار آتش‌نشان هم جان خودشان را برای نجات دیگران از دست دادند. سپیده فارسی فیلمساز مقیم فرانسه در یکی از اولین تجربه های فیلمسازی خودش در ایام قبل از نوروز ۱۳۸۱ با دوربینی کوچک به سراغ یک گروه از آتش‌نشان‌های تهران رفته و تصویری از شرایط کار و فعالیت های آنها را در جامعه ثبت کرده است.

ویژگی فیلم

'مردان آتش' ساخته‌ سپیده فارسی تصویری از یک شغل در جامعه و در یک نگاه بزرگتر تصویری از یک جامعه و واکنش‌هایش در شرایط روبرویی با یک حادثه است. فیلم با یک دوربین کوچک تصویربرداری شده و سپیده فارسی به عنوان یک زن توانسته در مدت ساخت این فیلم مجوز حضور در میان آتش‌نشانهای مرد در ایران را بدست آورد. او به سبک فیلمسازان مشاهده‌گر کوشش می‌کند که بدون قضاوت زندگی آتش‌نشان‌ها را مشاهده کند و آن را در اختیار بیننده بگذارد.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatfarsi
Image caption سپیده فارسی، کارگردان

سپیده فارسی، کارگردان ایرانی مقیم فرانسه، در سال ۱۹۸۴ میلادی، ایران را به مقصد این کشور ترک کرده است. سوژه اغلب فیلم‌های این کارگردان ایرانی، همواره در ارتباط با کشور زادگاه‌اش، ایران، بوده است. او پس از چند سال کار در زمینه عکاسی، از سال ۱۹۹۵ فیلمسازی را با ساختن فیلم‌های کوتاه و مستند آغاز کرد و در کارنامه کاری خود مستند‌های 'دنیا خانه من است'، 'هُمی ستنای فیلمساز' و 'مردان آتش' و مستند-داستانی 'سفر مریم' را دارد. سپیده فارسی اولین فیلم بلند داستانی خود را با نام "خواب خاک" در سال ۲۰۰۳ ساخت و دو سال بعد دومین فیلم بلندش با عنوان 'نگاه' را کارگردانی کرد که این فیلم نامزد جایزه اول جشنواره روتردام در سال ۲۰۰۵ بود. او در سال ۲۰۰۷ با فیلم مستند 'هرات' به جشنواره لوکارنو رفت و با این فیلم جایزه بهترین فیلم مستند را از جشنواره 'Dei Popoli' فلورانس ایتالیا گرفت. وی در سال ۲۰۰۹ با فیلم مستند 'تهران بدون مجوز' دوباره درجشنواره لوکارنو حضور یافت و پس از آن در ۲۰۱۰ فیلم بلند دیگری را باعنوان 'زیر آب' (اقتباسی از چند داستان بیژن نجدی) ساخت که در جشنواره های متعددی شرکت کرد و برنده جایزه 'نت پک' از جشنواره مسکو شد. سپیده فارسی، با فیلم تازه اش 'گل سرخ' که اولین نمایش جهانی آن در جشنواره تورنتو ۲۰۱۴ بود در جشنواره های متعددی حضور داشته و این فیلم در سپتامبر ۲۰۱۵ در فرانسه پخش شده است. سپیده فارسی به تازگی فیلم مستندی را در یونان به اتمام رسانده و هم اکنون در حال کارگردانی فیلم داستانی جدید خود 'فردا خواهم رفت' است.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار سه‌شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط