BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:58 گرينويچ - سه شنبه 14 اکتبر 2003
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
چهارمين دوره کتاب سال منتقدان و نويسندگان مطبوعات
 

 
نمای عمومی مراسم اهدای جوايز منتقدان و نويسندگان مطبوعات

چهارمين دوره انتخاب کتاب سال منتقدان و نويسندگان مطبوعات پنجشنبه هفدهم مهرماه در سالن مشارکت های مردمی نظامی گنجوی در تهران برگزار شد.

دراين مراسم به نويسندگان آثار برگزيده در حوزه داستان کوتاه و رمان جوايزی اهدا شد و برای نخستين بار، از نقدهای چاپ شده در نشريات تخصصی ادبی و همچنين از خبرنگاران فعال در حوزه ادبيات قدردانی به عمل آمد و جوايزی به نويسندگان بهترين نقدها تعلق گرفت.

در اين دوره از حدود ۲۰۰ داستان کوتاه و رمان، مجموعه داستان های خنده در خانه تنهايی نوشته بهرام مرادی، دو دنيا نوشته گلی ترقی، برادران جمالزاده از احمد اخوت و دريا روندگان جزيره آبی تر اثرعباس معروفی به مرحله نهايی راه يافت.

در حوزه رمان، کتاب های سيماب و کيميای جان نوشته رضا جولايی، باغ گمشده نوشته جواد مجابی، پستی اثر محمد رضا کاتب، من ببر نيستم پيچيده به بالای خود تاکم نوشته محمد رضا صفدری و شهربازی اثر حميد ياوری به مرحله نهايی راه پيدا کردند.

هيات داوران در زمينه داستان کوتاه خنده در خانه تنهايی اثر بهرام مرادی و در زمينه رمان من ببر نيستم پيچيده به بالای خود تاکم اثر محمد رضا صفدری را به عنوان آثار برتر برگزيده و با اهدای جوايزی از آنان قدردانی کردند.

داستان های محمد رضا صفدری که معلم است، نخستين بار در اواسط دهه شصت در مجله « مفيد» که زنده ياد هوشنگ گلشيری سردبيری آن را به عهده داشت ، منتشر شد. در اواخر دهه شصت مجموعه داستان خواندنی سياسنبو از صفدری منتشر شد که در آن زمان با استقبال خوبی رو به رو شد.

در بخش نقد ادبی مشيت علايی و حسن ميرعابدينی به طور مشترک برای مجموعه نقدهايی که در « کتاب ماه ادبيات و فلسفه» و « نافه» از آنها به چاپ رسيده، برگزيده شدند و سپيده زرين پناه دبير بخش ادبيات مهاجرت ماهنامه «کارنامه» به عنوان خبرنگار فعال در زمينه ادبيات برگزيده شد.

هيات داوران امسال کتاب سال منتقدان و نويسندگان مطبوعات « احمد غلامی» ( دبير هيات داوران )، « بلقيس سليمانی»، « علی اصغر سيد آبادی »، « حسن محمودی »،

« مهدی يزدانی خرم »، «امير نصری» و « محمد حسن شهسواری» بودند.

« علی اصغرشيرزادی»، « مديا کاشيگر» و « احمد غلامی» داوری مرحله نهايی نقدهای مطبوعاتی را برعهده داشتند.

هيات داوران در بيانيه خود آورده اند: «... متاسفانه در سال های اخير برخی از نويسندگان به جای نوآوری و خلاقيت هر قدم تازه ای را انکار کرده اند و انديشه خود را انديشه غالب فرض کرده اند در نتيجه نويسندگان و منتقدان مطبوعات در صدد ايجاد موجی هستند تا شايد روح تازه ای در اين کالبد دميده شود».

در دوره گذشته رمان همنوايی ارکستر شبانه چوب ها نوشته رضا قاسمی نويسنده ايرانی مقيم فرانسه و مجموعه داستان احتمال پرسه و شوخی نوشته يعقوب ياد علی برگزيده شدند.

 

 متاسفانه در سال های اخير برخی از نويسندگان به جای نوآوری و خلاقيت هر قدم تازه ای را انکار کرده اند و انديشه خود را انديشه غالب فرض کرده اند در نتيجه نويسندگان و منتقدان مطبوعات در صدد ايجاد موجی هستند تا شايد روح تازه ای در اين کالبد دميده شود

بخشی از بيانيه هيات داوران

 

از« احمد غلامی » روزنامه نگار و منتقد سرشناس که از بنيانگذاران اين انتخاب سالانه است، طی گفتگوی کوتاهی دليل اجرای بی سرو صدای مراسم را جويا شديم، او گفت : « ما بيشترين انرژی را روی تبليغ کتاب های برگزيده می گذاريم. مراسم با شکوه هم تشريفاتی است و هم هزينه دارد. ما گروه مستقلی هستيم با بودجه و و افراد محدود و امکان پذيرايی نداريم و جوايز ما را چند ناشر تامين می کنند.»

او درباره انتخاب و تهيه اوليه کتاب ها گفت: « ما از نويسندگان نمی خواهيم کتاب هايشان را برای ما بفرستند، بلکه خودمان هر ساله از نمايشگاه کتاب آنها را تهيه می کنيم و کتاب هايی را که بعد ازنمايشگاه منتشر شود از طريق مطبوعات به دست می آوريم.»

غلامی درباره مراحل انتخاب مجموعه داستان و رمان گفت: « کتاب ها در چهار مرحله بررسی و برگزيده می شوند: در مرحله نخست از هفت داور بايد سه نفر کتاب را بخوانند تا کتاب وارد جريان شود، درمرحله دوم پنج داور بايد کتاب را بخوانند، کتاب هايی به عنوان کانديدا انتخاب می شوند که در مرحله سوم پنج رای مثبت بياورد و در مرحله چهارم که مرحله نهايی است از بين پنج مجموعه داستان کوتاه و پنج رمان با رای مخفی برترين ها برگزيده می شوند.»

منتقدان و نويسندگان مطبوعات هر سال در مراسم معرفی برگزيدگان از يک نويسنده تجليل می کند. به گفته آقای غلامی نويسندگان و منتقدان مطبوعات ترجيح می دهند از بزرگانی که در قيد حيات اند و علاوه بر استمرار کاری، تاثير گذار نيز می باشند، تجليل کنند . تا کنون از احمد محمود، رضا براهنی و جمال مير صادقی تجليل شده است.

در اين دوره از يک عمر فعاليت جمال ميرصادقی در زمينه نگارش کتاب های آموزش ادبيات و نوشتن داستان و رمان تقدير شد. رضا سيد حسينی و حسن محمودی درباره آثار و زندگی ميرصادقی سخنرانی کردند. سپس ميرصادقی طی سخنانی اظهار داشت: « اين اولين بار است که در مراسمی در ايران ذوق زده می شوم ». پيش از اين در چند دانشگاه امريکا از او تجليل شده بود.

از راست: رضا سيد حسينی، جمال ميرصادقی، احمد غلامی و لی لی فرهاد پور
از راست: رضا سيد حسينی، جمال ميرصادقی، احمد غلامی و لی لی فرهاد پور. در اين دوره از يک عمر فعاليت جمال ميرصادقی در زمينه نگارش کتاب های آموزش ادبيات و نوشتن داستان و رمان تقدير شد

جمال مير صادقی نويسنده پيشکسوتی است که کمتر در محافل و مجالس ادبی - فرهنگی ديده می شود. او درسال ۱۳۱۲ در تهران متولد شده و در دانشگاه تهران ادبيات فارسی خوانده است. از سنين نوجوانی می نويسد و اولين داستانش در سال ۱۳۳۷ در مسابقه مجله سخن که زنده ياد « پرويز ناتل خانلری» آن را منتشر می کرد، برنده و چاپ شد.

اولين مجموعه داستان او با نام شاهزاده خانم سبز چشم درسال ۱۳۴۱ منتشر شده است. نام اين کتاب در چاپ های بعدی به مسافرهای شب تغيير يافت.

جمال ميرصادقی نويسنده تک رويی است که معمولا آرام و بی سر و صدا به کار خود می پردازد. در سال های دور جلال آل احمد و ابراهيم گلستان از منتقدان سرسخت او بودند.

او چند سالی است که ديگرعضو کانون نويسندگان نيست. ميرصادقی ۲۸ کتاب در زمينه داستان کوتاه، رمان و پژوهش ادبی منتشر کرده است که کتاب های بادها خبر از تغيير فصل می دهند ( فعلا اجازه چاپ مجدد ندارد)، شب چراغ ، اضطراب ابراهيم ، عناصر داستان، ادبيات داستانی، واژه نامه هنر داستان، داستان نويس های نام آور معاصر و... از آن جمله اند.

رمان زندگی را به آواز بخوان آخرين رمان جمال مير صادقی است که بيش از شش ماه است در وزارت ارشاد مانده است.

حاميان مالی چهارمين دوره انتخاب کتاب سال منتقدان و نويسندگان مطبوعات نشر فردا، نشر نی و خانه داستان بودند.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران