BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 20:15 گرينويچ - جمعه 28 نوامبر 2003
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روز هفتم
 

 
.
حسين عليزاده
 

درررروووووووووووددد....

اين هفته بهزاد رفته دوبی تا از اونجا يک عالم برنامه تهيه کنه، با خواننده ها مصاحبه کنه و يک استراحتی هم بکنه و بياد.

اين بود که من ( شادی ) از فرصت استفاده کردم و گفتم از حقوق زنها دفاع کنم. چون طرح ساختن پارکهای ويژه بانوان در ايران باعث شده بعضی خانم ها از تعجب شاخ در بيارن و گفتم بد نيست تو برنامه روز هفتم نظر خانمها و چند تا کارشناس رو بپرسم.

رها مصاحبه مفصلی انجام داده با حسين عليزاده موسيقی دان ايرانی و استاد تار و سه تار درباره سازی که خودش اختراع کرده و اسم اونو سلانه گذاشته.

مايکل جکسون اين هفته صداش در اومده و به اتهامات آزار جنسی کودکان که بهش زدن واکنش نشون داده .

و در ادامه سری برنامه هامون در مورد تاريخچه موسيقی راک ، اين هفته اردوان سبک آرينا راک رو معرفی می کنه

ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ

دیدار با حسین علیزاده، یکی از بزرگترین موسيقدان های های ایرانی برای من کم چیزی نبود.

میتونم بگم حسین علیزاده کسی بود که باعث شد من که فقط پی موسیقی راک غربی بودم، به موسیقی سنتی ایرانی هم علاقه مند شم، اونهم به خاطر اینکه موسیقی علیزاده دیگه تکرار موسیقی سنتی گذشته نبود بلکه خلاقیت و نوع آوری داشت. و الان آلبوم " راز نو " علیزاده در کنار آلبوم this desert life" " counting crows برای من پر از خاطره است.

باهاش که مصاحبه کردم، متوجه شدم خودش هم مثل موسیقیش خیلی آروم و روونه. علیزاده از ساز جدیدش " سلانه " گفت، سازی که سیامک افشاری زیر نظر علیزاده ساخته و چون خیلی یواش یواش و سلانه سلانه و بعد از کند و کاوهای فراوون بدست اومده، اسمش رو" سلانه" گذاشتند.

علیزاده اعتقاد داشت که پیدایش سازهای جدید یک نیاز برای رشد موسیقی است و خیلی به نسل جدیدی که موسیقی کار میکنند امیدوار بود و خیلی از همکاریهای دولت نا امید.

از جوونیش و اولین بارهایی که ساز دستش گرفته بود گفت تا همین حالا که کلی برنامه برای اجرا زیر سر داره، آلبومهای جدید، تجربه های جدید، معرفی جوونهایی که خوب کار میکنند ولی ناشناسند و ساختن موسیقی فیلم جدید بهمن قبادی.

از صحبتهای علیزاده بسیار لذت بردم و بعد از خداحافظی باهاش پر از انرژی و امید بودم.

-------------------------------------------------------------------------------

شهرداری تهران اخيرا اعلام کرد که چهار پارک ويژه بانوان ايجاد می کنه تا زنها بتونن بدون نياز به حفظ حجاب ورزش و تفريح کنن.

به گفته اين مقام شهرداری تهران، ساخت اين چهار پارک از اوايل ژانويه 2004 آغاز می شه و پيش بينی شده که پارکها تا مارس 2005 آماده بهره برداری بشن.

ساختن اين پارکها به خانمها اجازه می ده تا بتونن حجابشون رو بردارن و بدون روپوش های دست و پا گير ورزش کنن.

اما با خيلی از زنها و دخترها ی جوون که صحبت کردم، نظرشون مخالف بود. اونا ترجيح می دن با حجاب باشن اما تو يک محيط سالم ورزشی با پسرها دوست بشن و يا با شوهر و برادرشون برن پارک.

گفتنی است طرح احداث پارکهای ويژه بانوان هنوز به تصويب شورای جديد شهر نرسيده، ولی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران اعلام کرده که اين طرح در سال 79 يعنی در شورای قبلی به تصويب رسيده بود، چيزی که احمد حکيمی پور عضو کميسيون فرهنگی شورای شهر سابق از اون بی خبره.

مقامات شهرداری هدف از تاسيس اين پارک ها رو برقرار کردن امکان ورزش برای زنان بر شمردن و گفتن محروم کردن زنان از فعاليت های ورزشی و جسمانی می تونه منجربه بروز اختلالات فيزيکی در اونها بشه.

اما شهلا لاهيجی ناشر و فعال در زمينه حقوق زنان معتقده اينکار باعث جداسازی زنها از اجتماع می شه.

به نظر خانم لاهيجی طرح هايی از اين قبيل اين باور رو ترويج می ده که اين زنها هستند که باعث فساد اجتماعی می شن.

---------------------------------------------------------------------------------

مايکل جکسون اين هفته صداش در اومده و به اتهامات آزار جنسی کودکان که بهش زدن واکنش نشون داده . اون با انتشار يک بيانيه در سايت ويژه ای، از موضع خودش دفاع کرده و اتهامات رو يک دروغ بزرگ خونده.

علی رغم اتهاماتی که بهش وارد شده ، تازه ترين آلبوم کارهاش ، بيشترين فروش رو در بازار موسيقی داشته. اين آلبوم مجموعه ای است از تمام آهنگهايی که در گذشته به شماره يک جدول پاپ رسيده.

ديمين موريس، خبرنگار در زمينه موسيقی ، معتقده که خبرهای رسواکننده ای که اخيرا پخش شد، نمی تونه تاثيری در فروش آلبوم هاش داشته باشه.

مايکل جکسون
مايکل جکسون 3 ميليون دلار وثيقه گذاشت و موقتا از زندان آزاد شد
 

اون می گه: چيزی که بيشتر اين مسئله رو تحت تاثير قرار ميده، ظاهر عجيب و غريب و سبک زندگی اونه که مايکل رو از حالت يک ستاره پاپ در آورده و ديگه cool نيست.

کوين ماری ، مدير فروشگاه سی دی فروشی تاور رکوردز، شعبه پيکادلی لندن، می گه ما تصميم گرفتيم به فروش آلبوم های مايکل جکسون ادامه بديم چون اين اتهامات هنوز ثابت نشده.

تازه اگر هم ثابت بشه، باز مردم يک هنرمند رو به خاطر کاری که ارائه می ده دوست دارن. اين اولين باری نيست که يک ستاره خطايی ازش سر زده.

ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ

تاريخچه راک از اردوان

آرينا راک ( Arena Rock) يا راک استاديومی

درسالهای 70 ميلادی شکل گرفت. زمانی که گروهای هوی متال يا هارد راک همه پسندتر شدند.

Foreigner
 

در اين هنگام موسيقی راک داشت بيشتر روی راديو پخش می شد و به گوش عده خيلی زيادتری از مردم می رسيد. عده ای از نوازنده های موسيقی راک شکل و ساختار موسيقی شون بيشتر نزديک به موسيقی پاپ بود.

ديگه جنبه شورش و طغيان توی اين موسيقی نبود. حتا شعرها هم راجع به عشق و عاشقی بودن.

از صداهای گوش خراش هم ديگرخبری نبود. در نتيجه موسيقی راحتی برای گوش دادن بود. اين ايده آل بود برای راديو. گروه هايی که در اين سبک کار می کردن بيشتر ازسبک های ديگه راک کارشون تو راديو پخش ميشد و خيلی زود مشهور می شدن.

Boston
 

جوری که خيلی از اين گروه ها بعد از ضبط آلبومشون کارشون زود توی راديو پخش می شد و

احتياجی به زدن توی کلوبها نداشتن.

اين گروه ها بعد از اينکه آلبومشون فروش زيادی می کرد تورمی گزاشتن توی استاديومهای وسيع با گنجايش حدود پنجاه تا صد هزارنفر. برای شنيدن موسيقی زنده اين گروها هميشه بايد به اين استاديومها می رفت.

REO Speed wagon
 

يک جنبه ديگر موسيقی اين سبک اين بود که وسط آهنگ ها مثل سرود بود که همه با

هم می خوندن.

گروه های معروف استاديوم راک Boston - Styx - Foreigner -Journey - REO Speed wagon

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران