BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:29 گرينويچ - چهارشنبه 03 دسامبر 2003
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگاهی به کتاب سناتور
 

 
.
روی جلد کتاب 'سناتور' طرح از حسن کريم زاده
 

کتاب "سناتور، فعاليت های مهرانگيز منوچهريان بر بستر مبارزات حقوقی زنان در ايران" داستان زندگی و فعاليت های حقوقی مهرانگيز منوچهريان حقوقدان، موسيقيدان و سياستمدار ايرانی است که توسط نشر توسعه منتشر شده است.

نويسندگان و گردآورندگان اين کتاب پروين اردلان و نوشين احمدی خراسانی هستند.

در کتاب سناتور زندگينامه زنی گردآوری شده که با توجه به فعاليت های چشمگير سياسی و اجتماعی اش برای احقاق حقوق زنان و تاثير غير قابل انکار وی در جهت ايجاد زمينه های آزادی اجتماعی زنان، با در نظر شرايط جامعه سنتی و مرد سالارانه ايران در اوايل قرن جاری، چندان نزد نسل جوان ايران معروف نيست.

گرد آورندگان سناتور به خوبی توانسته اند چهره اين زن را برای اين نسل ترسيم کنند، و با ثبت تلاش های و فعاليت های او، کمک کرده اند نام او در صفحه تاريخ معاصر ايران ماندگار شود.

مهرانگيز منوچهريان از نخستين زنان حقوقدان ايران بوده است، و به نقل از خاطرات او در اين کتاب، پذيرش دانشجويان دختر در دانشکده حقوق، مرهون زحمات و پشتکار خانم منوچهريان است.

کتاب سناتور از دو بخش تشکيل شده است.

بخش اول با عنوان "زندگی و خاطرات مهرانگيز منوچهريان" در پانزده فصل مشخصا به زندگی، تحصيلات، جوايز، مشاغل، مسئوليت ها و فعاليت های اجتماعی منوچهريان می پردازد.

بخش دوم با عنوان "تلاش های حق طلبانه زنان: از کانون بانوان تا سازمان زنان" در سه فصل به تاريخ و سر گذشت حقوق اجتماعی زنان و نقش انجمن های زنان در آزادی های اجتماعی زنان پس از روی کار آمدن حکومت پهلوی اختصاص يافته است.

مهرانگيز منوچهريان در پاريس ( عکس از کتاب)
 

اين کتاب از مجموعه ای از مصاحبه های شخصی گردآورندگان با منوچهريان تا پيش از فوت او در سال 1379، يادداشتها و اسناد شخصی منوچهريان و گفتگو با حسينقلی حسينی نژاد، همسر او تشکيل شده است.

در بخش اول کتاب نويسندگان نمی توانند شکل يکدستی به ساختار کتاب بدهند. کتاب گاهی از يک شرح حال نگاری تا يک کتاب تخصصی حقوقی تغيير پيدا می کند. توجه بيش از اندازه به مباحث تخصصی حقوقی گاهی حوصله خواننده را سر می برد و حتا توجه خواننده را از فعاليت منوچهريان در زمينه حقوق منحرف می کند.

از سوی ديگر به پاره ای از خاطرات منوچهريان در کتاب بيش از اندازه پرداخته شده است که هماهنگی کافی را با ديگر اجزای کتاب ندارد.

برای مثال می توان به فصل نهم کتاب صفحه 197-199 کتاب اشاره کرد که گردآورندگان کتاب دو صفحه کامل را به خاطرات منوچهريان درباره " تغذيه رايگان در مجلس سنا" اختصاص داده اند، که بخش هايی از اين قبيل، چندان با قسمت های ديگر کتاب هم خوانی ندارد.

اما کتاب در بيشتر فصل هايش بخشی از ناگفته های تاريخ سياسی - اجتماعی معاصر ايران را بيان می کند، و لحظاتی از اين تاريخ را از ديدگاه يک زن حقوقدان بازگو می کند.

برای مثال می توان از شرايط شرکت دختران در دانشگاه و موانع ادامه تحصيلات عالی آنها در سال های نخستين تاسيس دانشگاه ها و همينطور از تلاش های منوچهريان و اصولا سناتورهای زن مجلس سنا برای تغيير برخی قوانين به نفع زنان، نام برد.

در بخش دوم کتاب، به فعاليت های زنان ايرانی برای کسب حقوق پايمال شده ايشان پرداخته می شود.

در بسياری از اين تلاش های انجمن های زنان، مهرانگيز منوچهريان همراه با ديگر فعالان احقاق حقوق زنان نقش موثری داشته است.

در انتهای کتاب زندگينامه منوچهريان به اختصار همراه با ضمائم و منابع آمده است. جای يک نامنامه در اين بخش خالی به نظر می رسد.

مهرانگيز منوچهريان در سال 1285 در مشهد به دنيا آمد. او در سال 1325 همراه با 13دختر ديگر از اولين دانشجويان دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود. منوچهريان اين رشته را تا کسب دکترا ادامه داد.

.
مهرانگيز منوچهريان( سمت چپ) همراه با پوران سلامی در کنفرانس بين الملی حقوق بشر(عکس از کتاب)
 

او از سال 1342 تا 1351 سناتور انتصابی مجلس سنا بود. منوچهريان در سال 1968 برنده "جايزه صلح حقوق بشر سازمان ملل متحد"، و در سال 1971 برنده "جايزه صلح مرکز صلح جهانی از طريق حقوق" شد.

پروانه وکالت مهرانگيز منوچهريان پس از انقلاب باطل شد. او در تيرماه سال 1379 در تهران درگذشت.

از منوچهريان علاوه بر آثار تحقيقی در زمينه حقوق زنان و کودکان، آثاری در زمينه موسيقی و هنر نيز به جای مانده است.

نويسندگان کتاب در پيشگفتار کتاب مدعی شده اند:" شايد می بايست به روال مرسوم و به شکلی سنتی و مردانه درباره کسی که در مورد او نوشته ايم غلو کنيم و او را آنقدر مهم جلوه دهيم تا خوانندگان را مرعوب متن مان کنيم، اما به راستی اين کار را دون شأن پژوهشی فمينيستی می دانيم و سعی کرده ايم اين موضع را نداشته باشيم." ( صفحه 14)

سوال از خانم های نويسنده اين است آيا تمام نويسندگان مردی که شرح حال بزرگان را نوشته اند با غلو شخصيتها قصد ارعاب خوانندگان شان را داشته اند؟ يا آثارشان ضد ارزش های زنانه بوده است؟

سناتور

"فعاليت های مهرانگيز منوچهريان بر بستر مبارزات حقوقی زنان در ايران"

نويسندگان: نوشين احمدی خراسانی - پروين اردلان

نشر توسعه

چاپ اول 1382

شمارگان 2200 نسخه

بها:3800 تومان

576 صفحه همراه با عکس

قطع وزيری

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران