BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:22 گرينويچ - شنبه 17 ژانويه 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گلپا در روز هفتم
 

 

وقتی تصميم گرفتم با اکبر گلپايگانی مصاحبه ای داشته باشم، يک خورده ترس برم داشت. آخه از بچگی صداش رو از طريق راديو و تلويزيون ملی ايران بارها شنيده بودم.

اکبر گلپايگانی
 

ياد برنامه گلهای جاويدان افتادم که "گلپا" و خوانندگان مطرح ديگه مثل بنان، عبدالوهاب شهيدی، فاخته ای اجرا می کردن.

ياد بزرگان موسيقی و نوازنده هايی افتادم که باهاشون همکاری می کرد. مثل پرويز ياحقی، مرتضی محجوبی، جليل شهناز، حبيب الله بديعی، علی تجويدی، اسدالله ملک و غيره که اگه بخوام اسم همشون رو بگم يک طومار می شه.

بعد ياد گلهای رنگارنگ افتادم که ديگه به سن من قد می داد. در اين برنامه که از طريق تلويزيون پخش می شد، خواننده هايی مثل مرضيه، پوران، الهه و بعدها هايده ومهستی ترانه اجرا می کردن و آقايون از جمله گلپايگانی آوازها رو.

فکر کردم بايد عصا قورت داده باشم و خيلی رسمی. اما از لحظه اول که پای تلفن سلام و عليک کرديم خيالم راحت شد. ديدم با يک هنرمند مردمی، افتاده و خاکی طرفم ، درست مثل درويشی که خودش خونده.

مثل اينکه داشت برای يک بچه قصه می گفت. با مهربونی و کمال حوصله از زندگی، کارها، اميدها و هراس هاش گفت.

گفت با اينکه ۲۵ ساله که اجازه خوندن نداشته، دلش می تپه برای اينکه دوباره برای مردم بخونه. اکبر گلپايگانی به همراه هنرمندان ديگه "گلها" آمادگی خودشون رو برای اجرای کنسرتی برای جمع آوری کمک به زلزله زدگان بم اعلام کردن، و اميدوارن هرچه زودتر وزارت ارشاد اجازه اين کار رو صادر کنه.

اکبر گلپايگانی
 

اکبر گلپايگانی متولد سال ۱۳۱۲ است و در تهران به دنيا آمده. او معتقده که صداش رو از پدرش به ارث برده. خيلی زود بعد از اجرای برنامه در راديو، معروف شد به خواننده "حنجره طلايی".

آقای گلپايگانی از طرف يونسکو موفق به کسب دکترای افتخاری در زمينه موسيقی شده و به خاطرعلاقه زيادش و فعاليت هاش در زمينه فوتبال، عضو افتخاری کميسيون پيش کسوتان ورزش ايران هستن.

مجله موسيقی قرن ۲۱ ام دو شماره از مقاله های مفصل خودش رو به زندگی و دستاوردهای آقای گلپايگانی اختصاص داده.


بهزاد در لس آنجلس

اين شهر لس آنجلس شهر قشنگيه مخصوصأ اين ايام که هواش معتدله .

تو لس آنجلس ايرانيا خيلی خودشونو خوب جلوه دادن .

وقتی که اونها رو با ايرانيای لندن مقايسه می کنم می بينم که اونجا ماها خيلی فعالتريمو و بيشتر با هم رفت و آمد داريم.

نسل قديم ايرانيای لس آنجلس که هنوز انقلاب رو باور ندارن و دائمأ سر هر حرفی که ميشه ربطش ميدن به سياست.اونم از نوع غضبناکش.

تو اين مدتی که اونجا بودم خيلی از ايرانيا رو ديدم .

خواننده ها ، جراحها ، مغازه دارا ، رونامه نويسا و به اين نتيجه رسيدم که ديگه اين ايرانيا ديگه اونجا موندگار شدن و آمريکا رو خانه خودشون ميدونن.

البته اصلأ حرفشو نمی زنن که برميگرديم ايران. مسئله اينه که ميرن ايران ولی برای تعطيلات يا قرارداد تجاری!

زلزله بم، لس آنجلس رو هم به لرزه انداخت. هر جا ميرفتم صندوق خيريه گذاشته بودن و برنامه به نفع بازمانده ها ميدادن.

ولی خوب اينهم جنبه لس آنجلسی پيدا ميکرد. توی تلويزيونهای داخلی به هم تهمت ميزدن و باز لذت نفاق رو به نياز وحدت، ترجيح ميدادن.

يکی از اين برنامه های خيريه شبی بود که ليلا فروهر به همراه اندی و داوود بهبودی و شهرام کاشانی در نزديکای لس آنجلس ( اورنج کانتی ) اجرا کردن.

هماهنگی اين برنامه بوسيله همسر ليلا بود که همه اسی جون، صداش ميکنن.

حالا يک گزارش کامل با عکس و غيره از اين گردهمآئی خير دارم که هفته بعد براتون می نويسم.

از مصاحبه هائی که تو نستم تو لس آنجلس انجام بدم ، مصاحبه با ملکه زيبائی افغان ويدا صمدزی بود که امسال کلی بخاطرش جنجال راه افتاد.

فرامرز اصلانی رو ديدم و برام دو تا آهنگ نشنيده و جديد اجرا کرد.

اندی از آلبوم جديدش "پلاتينوم " با من حرف زد و عکسهائی از فيلمی که بازی کرد بهم نشون داد که بزودی رو ی سايت ميذارمش.

هاتف بعد از چهار سال آلبوم جديد بيرون داده بت نام "سفير" که درباره اش باهاش حرف زدم .

و همينطور با سندی، شی با هی، سعيد، خواننده جديد آرمان و کلی ترانه هائی که تو کنسرتهای شب يلدا و شب ژانويه اجرا کردن.

اگر ايرانيای لس آنجلس دماغاشون و موهاشون طبيعی بود ، اونجا بهشت بود ولی حيف .

بهزاد


تاريخچه راک

راک امروز در بزيتانيا

از اردوان

لين کين پارک
 

هفته پيش با چند گروه جوان راک که در سبک راک متفاوت کار می کردن آشنا شديم. اين هفته سراغ چند گروه ديگه می ريم که با مخلوطی ازچند سبک کارمی کنن. زيربنای اصلی آهنگها همون صدای گيتار قوی از سبک هوی متال هست و هر گروهی به شيوه خودشون چيزهايی به اون اضافه می کنن.

برای مثال سه تا از اين گروه ها روی آهنگها شون رپ کار می کنن و اين بخاطر اينکه خيلی از اين جوون ها با موسيقی های مختلفی بزرگ شدن. بخصوص موسيقی هيپ هاپ که در فرهنگ جوون های آمريکا و اروپای غربی نتنها پا به پای موسيقی راک پيش میره بلکه در ده سال اخير موسيقی هيپ هاپ روی تمام سبک های ديگر موسيقی تاثير گذاشته و در حال حاضر در آمريکا در کنار موسيقی پاپ از پر فروشترين سبک های موسيقی هست.

البته اين کار جديدی نيست اگر یادتون باشه گروهايی مثل Rage Against The Machine و Anthrax اين کار رو در اوسط ده 90 ميلادی کرده بودند. ولی چيزی که جالبه اينکه يکی از اين گروه ها يک MC (کسی که در موسيقی هيپ هاپ، رپ کار می کنه داره) و اين نشون ميده که MC مثل يک نوازنده و يا يک خواننده در گروه های راک جا افتاده.

يکی از اين گروه ها يک دی جی به عنوان يک عضو داره که یا از اسکرچ (عقب وجلو بردن سريع صفحه موسيقی) و يا از ريتمهای گروه های رقص و هيپ هاپ استفاده می کنه و اين دوباره تاثير موسيقی رقص و هيپ هاپ رو بر موسيقی راک رو نشون می ده.

Linkin Park

لين کين پارک
 

Rob Bourdon جاز

Brad Delson گيتار

Mike Shinoda ام سی

Darren Farrell گيتار باس

Chester Bennington خواننده

اين گروه در سال 1996 در لس آنجلس درست شد. اولين قراردادشون رو در سال 1999 با کمپانی Warner Bros که يکی از بزرگترين کمپانی های موسيقی در دنياست بستن ولی بعد از اينکه سه بار تقاضاشون رد شد.

اسم آلبوم اول Hybrid Theory که در سال 2000 بيرون آمد. تا به حال با گروه هايی مثل Cypress Hill گروه معروف هيپ هاپ و Metallica کنسرت داشتن. درژانويه 2002 برای سه تا جايزه Grammy نامزد شدن.

Limp Bizkit

ليمپ بيزکيت
 

Fred Durt خواننده

Sam Rivers گيتار باس

John Otto جاز

Wes Borland گيتار

ِDJ Letha دی جی

در سال 1994 در شهر Jacksonville از فلوريدای آمريکا گروه درست شد. اولين آلبوم در سال 1998 با اسم Three Dollar Bill Y All بيرون آمد. در اواسط سال 1998 ميلادی با گروه های FaithNoMore وPrimus کنسرت داشتن.

دومين آلبوم Significant Other در تابستان 1999 بيرون آمد وشماره يک جدول بهترين آلبوم ها شد و تا آخر سال چهار ميليون نسخه فروش کرد. آخرين و جديد ترن آلبومشان Results May Vary که در سپتامبر 2003 بيرون آمد به اندازه آلبوم های قبلی فروش نکرده، اين شايد بخاطر اين بوده که Wes Borland گيتاريست اونها که محور اصلی موسيقی اونها بود گروه رو ترک کرد.

Deftones

دف تونز
 

Stephen Carpenter گيتار

Abe Cunningham جاز

Chino Moreno خواننده

Chi Chene گيتار باس

ّFrank Dalgado دی جی

در سال 1989 در شهر Sacramento در کاليفرنيا گروه درست شد. در اوايل موسيقی اونها بيشتر نزديک به هوی متال بود ولی در دهه 1990 تحت تاثير گروه هايی مثل Rage Against The Machine و Faith No More موسيقی شون به سمت رپ راک و فانک راک رفت.

اولين آلبوم اين گروه در سال 1995 وبه اسم Adrenaline بود. اين آلبوم خيلی نگرفت ولی درعوض هواداران پروپا قرصی پيدا کردن وبا گروه هايی مثل Korn و Ozzy Osbourne کنسرت برگزار کردن.

آلبوم بعدی که گل کرد به اسم Around The Fur بود که در سال 1997 بيرون آمد. دو آهنگ خيلی معروف داشت:My Own Summer و Be Quiet Add Drive . جديدترين آلبومشون در تابستان 2003 بيرون آمده که خيلی پر فروش بوده. بعد از اون هم با Metallica و Linkin Park کنسرت بزرگی در آمريکا داشتن.

Evanescence

ايونسنس
 

Amy Lee خواننده

Ben Moody گيتار

گروه در اواخر دهه 1990 درست شده.

اين گروه در اصل گروه دو نفره هست ولی از نوازنده های ديگرهم استفاده می کنند. اولين کارشون هم به همين شکل دو نفره اجرا شده روی آلبوم Orient شنيده می شه.

اين دو قبل از اينکه آلبوم اصلی شون بيرون بياد معروف شدن. اونها روی موسيقی متن فيلم Daredevil دوآهنگ اجرا کردن به اسم های Bring Me To Life و My Immortal . با اين دو آهنگ کارشون گرفت، و آلبوم Fallen بعد از مدت کوتاهی به بازار آمد که شماره سه در آمريکا وشماره يک در انگلستان شد.

موسيقی اونها گاهی خيلی نزديک به پاپ می شه. شايد اين به خاطر صدای خواننده گروه باشه که به هر دو سبک می خوره. ولی به هرحال اين گروه در مدت کوتاهی خيلی طرفدار پيدا کرده.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران