http://www.bbcpersian.com

17:53 گرينويچ - دوشنبه 07 ژوئن 2004

پژمان اکبرزاده
پژوهشگر موسيقی و عضو "کانون هنرمندان بدون مرز"

بانوی چنگ نواز ايران درگذشت

فرزانه نوايی، برجسته ترين چنگ نواز ايرانی که سال ها در اتريش اقامت داشت روز 29 ارديبهشت 1383 بر اثر بيماری سرطان، در سن 48 سالگی در يکی از بيمارستان های شهر برگنز درگذشت.

فرزانه نوايی در خرداد ۱۳۳۵ متولد شد. از سال ۱۳۴۶ در هنرستان عالی موسيقی (کنسرواتوار تهران) به فراگيری چنگ (هارپ) پرداخت و پس از دريافت ديپلم هنرستان، با دريافت بورس رهسپار اتريش شد.

او در آکادمی موسيقی و هنرهای نمايشی وين تحصيلات خود را به مدت چهار سال در اين رشته پی گرفت و سپس در کنسرواتوار ملی پاريس به آموخته های خود افزود.

فرزانه نوايی به موازات تحصيل در فرانسه، در تابستان ۱۳۵۷ به عنوان تکنواز چنگ، برنامه هايی با ارکستر مجلسی راديو و تلويزيون ملی ايران (به رهبری ايرج صهبايی) در تئاتر شهر تهران اجرا کرد و در سال ۱۳۵۸ به ايران بازگشت.

او يک سال را با تدريس چنگ در هنرستان و نوازندگی در ارکستر سمفونيک تهران گذراند ولی اقامتش در ايران به دلايلی ديری نپاييد و چندی بعد، پس از ازدواج با خسرو سلطانی، که او هم به تازگی از آکادمی موسيقی وين فارغ التحصيل شده بود، به اتريش بازگشت.

اجرای موسيقی نمايش لوبيای سحرآميز که در نوروز ۱۳۵۹ در تهران به صحنه رفت از جمله برنامه های مشترک او و همسرش در ايران بود.

آن دو پس از مهاجرت به اروپا، چند سالی به فعاليت خود در وين ادامه دادند و در سال ۱۳۶۲/۱۹۸۳ با عزيمت به ايالت فورآرلبرگ در غرب اتريش به تدريس در چند مدرسه موسيقی مشغول شدند.

فرزانه نوايی در اين سال ها ضمن تدريس، رسيتال ها و کنسرت های بيشماری را با ساير نوازندگان ايرانی همچون فيروزه نوايی، مهدی جامعی، حسين سميعيان و سعيد تقدسی که در اين منطقه و کشورهای همجوار ساکن شده بودند به اجرا گذاشت.

او بارها درصدد برآمد تا با تشويق آهنگسازان معاصر ايران، مجموعه ای را از قطعات ايرانی برای هارپ منتشر کند ولی اين پروژه هيچگاه عملی نشد. در يکی از آخرين نامه ها برايم نوشت: "نخستين بار بيست و پنج سال پيش اين پيشنهاد را به چند آهنگساز ايرانی دادم. تا حالا تقريبا به همه گفته ام ولی يا حرکتی نشده يا اگر شده ناتمام مانده است. متاسفانه ما ايرانی ها ملت بدون پشتکاری هستيم".

در سال ۱۳۷۹/۲۰۰۰ از فرزانه نوايی دو سی.دی. در اروپا انتشار يافت که در آنها علاوه بر همراهی با سعيد تقدسی (فلوت) و خسرو سلطانی (پان فلوت) برای اجرای قطعات کلاسيک دو اثر از مارسل گرانجانی و کاميل سن سانس (برای هارپ سلو) را با مهارت اجرا کرده است.

آخرين نواخته های وی در آخرين سی.دی. همسرش خسرو سلطانی که اخيرا با نام "ماهور کبير" در اروپا انتشار يافت به گوش می رسد. فرزانه در اين اثر برای نخستين بار کوشيد روی هارپ (که در ادبيات پارسی، چنگ ناميده می شود) شيوه ايرانی پديد آورد.

وی در نخستين سال های پس از انقلاب که هوشنگ ظريف، نوازنده معروف تار، در اتريش اقامت گزيده بود نزد وی به فراگيری تار پرداخت و در اين اثر کوشيد آموخته های خود از موسيقی ايرانی و موسيقی کلاسيک را در هم آميزد.

اثر ديگری که از وی به يادگار مانده، تکنوازی چنگ در قطعه "عصيان" اثر حسين عليزاده (برای چنگ، ارکستر زهی و سازهای کوبه ای) است که چند سال پيش با ارکستر مجلسی شيلتيگهايم در شهر استراسبورگ فرانسه به رهبری ايرج صهبايی ضبط و در آلبومی به ياد زلزله زدگان شمال ايران انتشار يافت.

از فرزانه نوايی دو فرزند هنرمند به نام های کيان و سارا به يادگار مانده است. کيان به تازگی در مسابقات "پريم لا موزيکا ۲۰۰۴"، از مسابقات معتبر سالانه در زمينه موسيقی کلاسيک در اروپا، جايزه نخست در رشته نوازندگی ويلنسل را به خود اختصاص داد و سارا نيز چندی است که فراگيری پيانو را آغاز کرده است.

عليرغم چندين سال شيمی درمانی، کوشش پزشکان برای بهبودی اين هنرمند، به دليل پيشرفتگی سرطان معده بی ثمر ماند.

وی در گورستان شهر برگنز اتريش به خاک سپرده شد.

گفتنی است ديگر نوازنده چنگ در ايران (آذرنوش صدرسالک) چندين سال است که با همکاری خود با ارکستر سمفونيک تهران خاتمه داده و ارکستر در صورت نياز به اين ساز از پيانو استفاده می کند.