BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:24 گرينويچ - شنبه 09 اکتبر 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روز هفتم : دی جی مريم
 

 
 

دی جی مريم واقعأ چه کسيه؟
قبل از اينکه مصاحبه شو بخونين و عکسهای واقعيش رو ببينين .توجه تون رو جلب می کنم به دو عکس ساختگی که اين زير هستش.

حرفها و عکسهای دروغی زيادی از اين پديده جديد موسيقی ايران روی سايتهای اينترنتی هست. حتی يک ويديو ازش ساختن که روح خواننده اش ازش بی خبره.

و باز هم قبل از اينکه مصاحبه اختصاصی رها از بی بی سی رو با دی جی مريم ( ولی اسمش اين نيست) بخونين
به نمونه آهنگهاش با اسمهای درستش گوش بدين که ديگه اسمها رو اشتباه نگين و خواننده شو حرص ندين.
ليست آهنگها با اسمهای درست.

و از آلبوم جديد:


چند روز پيش از ايران با ما تماس گرفتن که دختر خانمی که به دی جی مريم معروف شده می خواد که با يک مصاحبه پرده ابهام رو از هويتش بر داره تا نارضايتيش رو از کپی غيرقانونی آهنگهاش و شايعاتی که درباره اش هست، بگه.
رها رفت جنوب تهران و اين خواننده نوجوان (teenager) رو از نزديک ديد . . .

موسيقی تو رو من اولين بار توی تاکسی شنيدم و برام خيلی جالب بود که اين موسيقی چطور سر از اينترنت و ماشين های توی خيابون در آورد !؟
موزيک من توی کنسرت هايی که من برای بانوان گذاشته بودم به سرقت رفت! اين کار من حتی به صورت يک اتود بود و آلبومم هم هنوز Mix نشده بود. اجراهای من به نفع ايتام ، مدرسه سازی و مريض های روانی بيمارستان رازی بود و من اصلاً راضی نبودم که اين آهنگ ها پخش بشوند.

گفتی برای بانوان برنامه اجرا می کنی. همين چند لحظه پيش برای من يک برنامه اجرا کردی که خيلی جالب بود. با آهنگ هات هم می رقصی ، يعنی ميتونی يک کنسرت زنده داشته باشی. کنسرتی که برای بانوان در فرهنگ سراهای جمهوری اسلامی می گذاشتی رو به همين صورت برگزار می کردی ؟
بله. ما برای اجرا برای بانوان هيچ مشکلی نداريم.

تا حالا چند تا کنسرت گذاشتی ؟
پنج شش تايی گذاشتم ، ولی بيشتر اونها کارهای مولودی خونی بوده. يعنی کارهای مذهبی مثلاً درباره حضرت زهرا. از چهار سالگی پدرم وقتی تشخيص داد که ميتونم بخونم ، من رو کلاسهای مختلف گذاشت تا به سنی رسيدم که تونستم مولودی خوانی کنم.

حتی مدرسه هم که می رفتم ، سر صف قرآن می خوندم و يا مثلاً در گروه سرود بودم. مشوق اصلی من هم پدر و مادرم بودند. اونها بودند که من رو هميشه به جلو هل می دادند. من بعضی وقت ها با خودم می گفتم اگر اينها نبودند ، من الان به اينجا نمی رسيدم.

کارهای مذهبيت هم به صورت Techno بوده و باهاشون می رقصيدی ؟
کارهای مذهبی من هم ريتميک هستند. چون دوست دارم جوونها خوششون بياد و ارتباط برقرار کنند.

يعنی از مولودی خونی شروع کردی و رسيدی به خوندن Techno هايی که ما شنيديم ؟
بله. درسته.

چند سالته ؟
۱۸ سال

اسم واقعيت چيه ؟
من محشر ، فرزند زمين ، پدرم خورشيد ، مادرم زمين ، برادرم آتش و خواهرم آب.

چرا فکر می کنی به نام DJ Maryam معروف شدی ؟
چون کارهای من رو از من دزديدن و اسم خودم رو نمی دونستند. هر کسی برای خودش يک اسم انتخاب کرد مثل DJ Maryam ، مريم رها ، مريم راهی ، مريم تارا و ...

تو يک سری مطلب از اينترنت چاپ کردن که همه راجع به يک شخص به نام DJ Maryam نوشته شده که ميگی همه اينها شايعه هست ، ميتونی يکی رو برامون بگی ؟
بله ... " DJ Maryam که در تهران اولين آلبوم خود را خوانده ، اکنون در بازداشت به سر می برد! اون در اولين آلبومش خود را به عنوان يک پديده موسيقی نشان می دهد. پديده ای که پس از بهترين خواننده زن ايران يعنی گوگوش ظهور کرده! " ... همه اينها شايعه هست! من نه تا حالا دستگير شدم و نه اينکه کسی به من حرفی زده! اسم من هم DJ Maryam نيست ... اسمم محشر هست !!! قربان شما!!!

محشر ، واقعاً محشری ... با اون رقصی که برای من انجام دادی و اجرای که داشتی. برام خيلی جالب بود که از اجزای صورتت استفاده می کردی و کاملاً با موسيقی همراه بودی. اصلاً به فکر اين هستی که يک کنسرت برای همه آدم ها نه فقط بانوان اجرا کنی ؟
من دوست دارم فقط برای خانم ها کنسرت اجرا کنم.

يعنی اصلاً فکر نمی کنی که دلت بخواد روزی يک کنسرت داشته باشی که يک عالمه جمعيت بشينن اونجا و با اسم واقعی خودت معروف بشی ؟
با اسم خودم باشه ولی خوب يک عالمه جمعيت ميتونه همه شون خانم باشه! اونهم فقط به خاطر اينکه از کوچيکی ، خودم در يک خانواده مذهبی بزرگ شدم و اعتقاداتم رو هنوز از دست ندادم.

برام جالبه. اينجا يک عالمه آقا هست! آهنگ سازی که آهنگ های تو رو ساخته و شاعری که شعرهای تو رو نوشته. تو جلوی اونها اجرا می کنی اما حاضر نيستی جلوی آقايان ديگه اجرا کنی ؟
برای اينکه با مقنعه و مانتو هستم. تمام خانم هايی که در گروه های مختلف موسيقی ، خوانندگی رو به صورت آوا خونی يا زير صدا خوندن اجرا می کنند ، هيچ مشکلی ندارند. ولی نميخوام جلوی آقايون برنامه اجرا کنم. اينهايی هم که الان باهاشون کار می کنم ، همه مثل برادرهای من هستند. مثلاً برادر خود من هم نوازنده است!

توی اين کنسرت هايی که برای خانم ها اجرا می کنی چی می پوشی ؟
خيلی اسپورت ( ورزشی ) ميرم روی صحنه ... سعی می کنم خيلی ساده باشم. موهام رو هم با روبان های صورتی يا قرمز به صورت خرگوشی می بندم. آخر کنسرت هم ، روبان هامو پرت می کنم به سمت جمعيت. موهام هم به مدل مو محشری معروف شده! مردم هم آخر ، سر روبان ها دعوا می کنند!


يعنی چی کار می کنند دقيقاً ؟
روبان ها رو تيکه تيکه می کنند!

چی شد که موسقی تو از مولودی خونی به Techno تغيير شکل پيدا کرد ؟ آيا خودت به اين نتيجه رسيدی و يا مثلاً با آهنگ سازی آشنا شدی ؟
به خاطر اينکه من حرکت رو دوست دارم ، Techno رو شروع کردم. به نظر من تو هر زمينه ای ، اگر جوون هامون به حرکت در بيان کشورمون به سمت پيشرفت ميره.

من توی مجموعه فرهنگی پدرم هستم ، اونجا هم آهنگ ساز ، شاعر و نوازنده هست. اکثراً هم که شما گفتيد آقا نيستند! من توی اجراهام نوازنده خانم هم دارم. فقط توی استوديو آهنگ ساز من آقا هست ... ايشون ميسازه و من ميرم توی کنسرت می خونم و زياد هم همديگر رو نمی بينيم و من بيشتر با خانم ها سر و کار دارم.

الان آهنگ ساز گروهتون آقای " مهدی احمد پوريان " هم اينجا هستند. آقای احمد پور ، چطور شما با محشر آشنا شديد ؟
بنده به عنوان سرپرست گروه موسيقی مرکز اسطوره شناسی استخدام شدم. حيطه اصلی فعاليت من در زمينه موسيقی کلاسيک هست. از اونجايی که محشر خانم از لحاظ کلاسيک خونی بسيار حرفه ای عمل می کردند و اساتيد بسيار حرفه ای هم داشتند ، اين بود که ما به فکر افتاديم و گفتيم که ايشون توانايی لازم رو برای خوانندگی داره ، در ضمن ما هم امکاناتش رو داشتيم ، پس اومديم و برای گروه خودمون به صورت صميمانه يک سری کارهايی رو اجرا کرديم.

البته قابل ذکر هست تنها ترين کار "ميان سنی" که من انجام دادم و فکر می کنم به خاطر حيطه فعاليتم آخرين کارم هم باشه ، همين کارهايی بود که با خانم محشر انجام دادم که متاسفانه به دست يک سری اشخاصی که همه جا پيدا ميشن ، به سرقت رفت و به سرعت هم پخش شد. به دليل صدای قشنگ و ناز خانم محشر.


محشر خانم ، آيا اصلاً فکرشو می کردی که موسيقی خودت انقدر پخش بشه و همه گوش بدهند؟ مثلاً شده خودت تا به حال برخورد کنی که بری و يک جا موسيقی خودت رو بشنوی ؟
مغرور نيستم اما من چون خودم رو هميشه از کوچيکی قبول داشتم و خيلی هم زحمت کشيدم و هدفی داشتم و هميشه پيگير هدفم بودم ، به اين صورت فکر می کردم. البته الان هم ، فکر نمی کنم هنوز به هدفم رسيده باشم. من نظرم بالاتره ...

يعنی چی نظرت بالاتره ؟
چون الان آلبوم من مرزها رو طی کرده و شنيدم که جاهای مختلف دنيا آهنگ های من رو ميذارن ، دلم می خواد مثل خواننده های بزرگ دنيا بشم. چون من خيلی مونده به DJ بودن برسم.

پس در حقيقت کار DJ رو نمی کنی و آهنگ سازی رو شخص ديگری انجام ميده و تو فقط ميخونی ، درسته ؟
بله.

اگر به خودت بود که برای گروهت اسم انتخاب کنی ، به جای DJ Maryam که برات انتخاب کردن ، چه چيزی انتخاب می کردی ؟
محشر.

خودت کدوم يک از آهنگ هات رو بيشتر از همه دوست داری ؟
من همه رو دوست دارم. ولی آهنگ " يه يه " ميشه گفت گلچين آهنگ هام هست.

روی صدای تو يک عالمه Effect صوتی هست. آيا خودت اين Effect ها رو می پسندی ؟
بله! چون که به سبک روز دنيا هست. الان حتی تو کشور خودمون هم اشخاصی هستند که از اين Effect ها استفاده می کنند ، چه برسه کشورهای ديگه! چون آهنگ های روز دنيا اينطوری هست. ما نمی تونيم برگرديم و مثلاً سبک موسيقی سال چهل و هشت رو اجرا کنيم ، چون جوونها نمی پسندند. خود من هم چون جوون هستم و ۱۸ سالم هست ، اين سبک رو دوست دارم. من اين آهنگ رو در ۱۶ سالگی خوندم. يعنی دو سال پيش.اولين باری که موسيقی خودت رو شنيدی ، کجا بوده ؟

اگر راستش رو بخواهيد اولين بار خودم نشنيدم. ولی به گوشم می رسيد که جاهای مختلف پخش شده. بعدها وقتی خودم مثلاً از خيابون رد می شدم ، ميشنيدم ... اوايل خيلی برام سخت بود و گريه می کردم که نکنه کارم با شکست روبرو بشه. ولی خوب با صحبت های پدر و مادرم به اين نتيجه رسيدم که باز هم می تونم روی پای خودم بايستم و آهنگ های قشنگ تر برای خانم ها اجرا کنم.

از اونجايی که من ميدونم چند تا آهنگ جديد هم داری که اقلاً هنوز به قول خودت به سرقت نرفته ، می خواهم بدونم که با اين آهنگ ها چی کار می خواهی بکنی ؟
اين آهنگ ها رو بهش چارچنگولی چسبيدم که ندزدن! يعنی خيلی سفت چسبيدم و نمی خوام اين به سرقت بره. البته آلبوم پيش هم که به سرقت رفته ، دو سال حفظش کرده بودم. برای آلبوم جديدم می خواهم در وزارت ارشاد راه قانونی اش رو طی کنم. آلبوم قبلی من هم هنوز در وزارت ارشاد هست و می خواهم از راه قانونی مجوز اون رو هم بگيرم.

تو خواننده زن هستی و تک خونی هم می کنی. فکر می کنی وزارت ارشاد اين رو قبول می کنه ؟
شايد قبول بکنه. ولی برای کنسرت بانوان ما هيچ مشکلی نداريم .

گفتی دو سال آلبومت رو نگه داشتی. توی اين دو سال می خواستی با آلبوم چيکار کنی ؟ چرا خودت زودتر پخشش نکردی که شخص ديگری اين کار رو نکنه ؟
ما اين آهنگ ها رو برای کنسرت بانوان ساختيم! اين موسيقی رو ساختم که تکميل بشه ، مخلوط کردن اون کامل بشه ، مجوز اون رو از ارشاد بگيرم و کلاً برای اين موارد صبر کردم. چون طی کردن راه های قانونی در ايران يک مقدار زمان می بره. يک آهنگ هم ساختيم به اسم " دزد دريايی " که اون رو در کنسرت بانوان برای اون کسی که آلبوم من رو دزديد اجرا می کنم!

"دزد دريايی" که ميگی برای دزد آهنگ هات ساختين برای آلبوم جديدت هست ؟
بله.

پس يکی از آهنگ هايی هست که دزديده نشده و تا حالا هيچ جا پخش نشده ، درسته ؟
درسته. فقط شما اون رو گوش داديد.

يک آهنگ هم داری به نام " هوار هوار " که خودت بهم گفتی تِم تاجيکی داره. درسته ؟
بله. چون تاجيک ها زبان شيرينی دارند ، دوست داشتم يک آهنگ به صورت تاجيکی بخونم. چون هم خيلی دوستشون دارم و هم دوست دارم که اونها هم به همين اندازه من رو دوست داشته باشند و که دوستيمون دو طرفه باشه.

آيا همه آهنگ هاتون رو خودتون ساختيد و يا شده که از يک آهنگ Techno خارجی استفاده بکنيد ؟
همه آهنگ ها رو آهنگ ساز خودم ، برای من ساخته و از هيچ جايی برنداشتيم! اين آهنگ ها مخصوص خود من هست ... محشر ...

بعضی از شنونده های ما پرسيدند که چطوری می تونند به موسيقی تو دسترسی داشته باشند ؟ آيا تو خودت يک سايت اينترنتی داری ؟
بله. http://www.mahsharmusic.com

تو سايتت چی هست ؟
چون تازه راه افتاده قراره يک چيزهايی توش بذاريم. موزيک خودم، خبرهايی راجع به خودم و مسائل فرهنگی مجتمع فرهنگی که در اونجا کار می کنيم.

يک آهنگ جديد ديگه هم خوندی که اون جزو آهنگ هايی هست که کسی نداره به نام " مترسک " ... آهنگ ساز اين آهنگ هم پيش ما هستند ... مازيار .... مازيار کِی اين آهنگ رو ساختی ؟
اين آهنگ رو در حدود سه ماه پيش ساختم که محشر خانم برای کنسرت بانوان می خواستند استفاده بکنند. چون کار من بيشتر موسيقی الکترونيک هست ، اين کار رو به صورت الکترونيک و با استفاده از کامپيوتر و سينتی سايزر ساختم و آوردم و در اختيار ايشون گذاشتم ، محشر خانم گوش دادند و رضايت دادند و در نهايت کار رو شروع کرديم.

محشر : اين آهنگ مترسک رو می خواهم تقديم کنم به همه بر و بچه های بی بی سی !

مرسی. من هم اميدارم همون طوری که خودت می خواهی ، يک روز يک کنسرت باشکوه بدی با اسم خودت و اگر آقايون نمی تونند بيان ، اقلاً من ميتونم بيام!

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران