BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:54 گرينويچ - جمعه 19 نوامبر 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
چهار سال پيش: به اميد ديدار!
 
اميد

بهزاد: درود، درودی که چهارسال از تاريخ مصرفش گذشته! اميد جان چقدر خوشحال هستم که باهات صحبت می کنم. چطوری؟

اميد: من هم سلام، سلامی که چهار سال بود توی گلوم گير کرده بود. سلام و درود به خودت بهزاد جان و به راديو بی بی سی، مخصوصاً برنامه روز هفتم و خوانندگان خوبت.

من چندين بار توی کنسرت هات ديده بودمت و گفتم که جای سی دی کنسرت هات خيلی خاليه که خوشبختانه وارد بازار شد.

متشکرم. خيلی خوشحالم که خوشتون اومده. خودت هميشه به من لطف داری و مواظب من هستی و هميشه يادم هست که می گفتی "اميد جای يک نوار کنسرت خاليه". البته درسته که تاخير داشت، اما به تأخيرش می ارزيد. من دلم می خواست کنسرتی که ضبط می کنم در يک فضای عاشقانه باشه و اين سالن همون چيزی بود که من سال ها منتظرش بودم! در نتيجه خوشحال هستم که اين آلبوم اومد بيرون و مورد توجه خودت و همه هموطنانم قرار گرفته.

اميد

يک مقدار درباره کنسرت هات برامون بگو.

بعد از چهار سال دوری از آمريکا، زمانی که به اينجا برگشتم، کمپانی آونگ برای من يک تور سراسری در ايالات آمريکا و کانادا گذاشت و شروع اولين کنسرت من هم در سالن يونيورسال بود. تمام اين کنسرت ها رو خودم به تنهايی اجرا کردم و خيلی خوشحالم که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

مثل اينکه دربست هم فروش رفت، درسته؟

بله درسته. می تونم بگم که همچين توقعی رو هم داشتم، چون هميشه مردم به من لطف داشته اند و به طور مخصوصی از من استقبال کردند و به همين دليل هست که با جون و دل دوستشون دارم و بهشون احترام ميگذارم و سعی می کنم بهترين هايم رو بهشون هديه بکنم.

تو قبلاً توی خاورميانه زندگی می کردی و بعدش رفتی آمريکا. اين چند سال توی خاورميانه چطور گذشت و زندگيت چه تغييری کرد؟

درسته، من کلاً کارم رو از آمريکا شروع نکردم. اولين آلبوم من در آمريکا پخش شد اما اون موقع من در ترکيه بودم. در اونجا با آقای سليم پور و آقای مؤمن سالار آشنا شدم که ايشون آلبوم اول من رو تنظيم کردند. واقعاً آلبومی بود که به سختی تنظيم شد چون تجربه اول من بود، ولی عجيب بود که همين آلبوم توی دنيا خيلی صدا کرد! مخصوصاً آهنگ "باران" که خيلی به دل مردم نشست.

اميد

بهزاد جان، مردم من رو هميشه به عنوان " خواننده غايب " می شناختند. حتی کسی تصويری هم از من نديده بود! بعد از اين مدت من رو به آمريکا دعوت کردند. اولين آلبوم من سال ۱۹۹۲ به بازار اومد. تا سال ۱۹۹۷ در آمريکا بودم که ماحصل اون سالها، سه آلبوم ديگه بود به نام های "هر دو عاشق" ، "حضرت عشق" و "پرسه های عاشقانه". متاسفانه با آلبوم "پرسه های عاشقانه" مشکل ويزا برای من به وجود اومد و مجبور شدم از آمريکا خارج بشم و چهار سال در اسرائيل زندگی کنم.

بسيار ناراحت بودم و فکر می کردم که همه چيز تموم شده. ولی واقعاً نمی ديدم که خداوند داره برای من در بهشتی رو باز می کنه و اون بهشت ديدن هموطنان عزيزم در اروپا بود. بعد کارم که آماده شد دوباره ويزای من درست شد و با آلبوم "پيروزی" دوباره به آمريکا برگشتم.

اميد، يکی از آهنگ هايی که من خودم خيلی دوست دارم و تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم، "تکيه گاه" هست. بعد از اينکه آلبوم کنسرتت اومد بيرون ديدم که من تنها نيستم و مردم همه اين آهنگ رو دوست دارند. خودت درباره اين آهنگ چه نظری داری؟

اميد

"تکيه گاه" يکی از با احساس ترين آهنگ های زندگی من هست. خودم احساس مخصوصی بهش دارم. واقعاً پشت اين آهنگ، يک قصه بسيار عاشقانه ای نشسته. اين آهنگ به معنای واقعی تکيه گاه کلام عشقه در آلبوم "حضرت عشق". تمام کسانی که عشق خالص دارند و هميشه به عشقشون تکيه کردند و اشک ريختند و برای اون احترام قائل بودند، همه به اين آهنگ گوش کردند و دوستش دارند.

آيا باز هم کنسرت هات ادامه داره؟

در بدو ورود من به آمريکا حدود ده کنسرت در شهرهای بزرگ اجرا شد. حالا ديگه اجرای کنسرت ها روال عادی خودش رو طی می کنه. به فاصله يک ماه يا دو ماه به يک شهر جديد ميرم و کنسرت رو اونجا برگزار می کنم.

توی آلبوم جديدت صدای مردم خيلی شفاف شنيده ميشه. خودت چه نظری داری؟

با سيستم های کامپيوتری پيشرفته صدای جمعيت و صحبت هاشون رو قشنگ ضبط کرديم. البته خيلی از قسمتهای کنسرت رو نشد ضبط کنيم. من صحنه های قشنگ ديگه ای داشتم، مثل يک نفر که از توی جمعيت منو صدا زد، رفتم پيش اون و ۱۵ دقيقه توی جمعيت بودم. حتی اونجا آقای مسعود امينی (شاعر) رو هم ديدم که همديگر رو بوسيديم و سالن خيلی تحت تاثير قرار گرفت. چون چند سالی بود که ما با هم همکاری نمی کرديم. سالن پر از صحنه های زيبا و عاشقانه بود. البته چون تصوير اين قسمت ها وجود نداشت، برای مردم خيلی سخت بود که بتونند تصوير اون سر و صدا ها رو در ذهن خودشون حک بکنند. خيلی چيزهايی رو هم به خاطر حجم سی دی توی اون نگذاشتيم.

اميد

من شنيدم که در کنسرت هايی که در آمريکا انجام دادی کارهای خيريه هم انجام دادی؟ آيا اين مطلب درسته؟

بله. چند دکتر از کشورهای مختلف جهان هستند که مبلغی پول جمع می کنند و به کشور های مختلف سفر می کنند و بچه هايی که امراض قلبی دارند رو عمل می کنند. گويا دو سال قبل در افريقا بودند. امسال قرعه به نام ايران خورد. بعد به من زنگ زدند و اين موضوع رو گفتند. من هم در برنامه ای که اجرا کردم مبلغ قابل توجهی جمع کردم و به اين افراد هديه دادم. بعد از اون شنيدم که خوشبخانه قلب ۲۱ بچه در ايران عمل شده که گويا تعداد زيادی از اونها هم در شهرستان بهبهان بودند و اين واقعاً برای من افتخاری بود.

اميد ما منتظر آهنگ های جديدت هم هستيم!

صددرصد. من در اواخر کار اين آلبوم جديد هستم.

آهنگ سازی اين آلبوم رو چه کسانی انجام دادند؟

آهنگ سازانی که هميشه باهاشون همکاری داشتم.

پس وقتی آلبوم جديدت اومد درباره اش با هم صحبت خواهيم کرد. من يادمه تو اولين خواننده ای بودی که در تاريخ برنامه های ما و بی بی سی، لطف و اعتماد کردی و آهنگ های آلبومت رو قبل از اينکه وارد بازار بشه به ما دادی.

به شما قول ميدم آلبوم جديد رو هم قبل از پخش برای شما خواهم فرستاد.

اميد

اسم آلبوم جديد چيه؟

دو تا اسم در نظر دارم. يکی از اونها رو ميگم. "نااميدی هرگز". شعریه که از آقای جهان بخش پازوکی گرفتم. شعر بسيار مثبت و انرژی زاييه و هر انسان با احساسی رو به حرکت در مياره و سعی می کنه اون رو در راه مثبت سوق بده. "نا اميدی هرگز" جمله خودم بود که به استاد پازوکی گفتم برای من شعری رو بگيد که به مردم بگه هيچ وقت نااميد نشين. ايشون هم يک شعر بسيار زيبايی ساخت و فکر می کنم تا اين لحظه پنجاه درصد اسم آلبوم جديدم "نااميدی هرگز" بشه اما ممکنه در لحظات آخر اون يکی اسم رو انتخاب کنم.

اگر شانس ماست که اون يکی ميشه!

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران