BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سونيا، دختر دريا
 

 
 

من سونيا نوری زاد هستم. ۲۱ سال دارم و در رشته قايقرانی، رشته ۲۰۰ متر و ۵۰۰ متر کاياک شرکت می کنم. در سال ۱۳۸۲ در مسابقات قهرمانی آسيا، به همراه تيم نايب قهرمان شدم. در رشته ۱۶ کيلومتر آب های خروشان رفتينگ هم چهار مدال برنز گرفتم. در رشته های تک نفره ۵۰۰ متر و ۱۰۰۰ متر تورينگ هم شرکت می کنم.

سونيا بچه کجا هستی؟

من بچه بندرانزلی هستم. به خاطر تالاب بين المللی در بندر انزلی و آب های آرام، قايقرانی جزء اصلی ترين ورزش جوون های اين شهره. اين يک ورزش سنگينه که نياز به قدرت بدنی بالا و بنيه خوب جسمی داره. من از بچگی رشته های آبی رو دنبال می کردم. يک زمانی قهرمان شنا هم بودم.

چند ساله که قايقرانی می کنی؟

5 سال، از سال ۱۳۷۸ قايقرانی می کنم و حدوداً چهار سال و نيمه که عضو تيم ملی هم هستم!در مورد رشته های مختلف قايقرانی برامون توضيح می دی؟

قايقرانی شاخه های مختلفی داره. قايقرانی آب های آرام، آب های خروشان، بادبانی و روئينگ.

تو در کدوم رشته فعاليت می کنی؟

رشته اصلی من کاياک در آب های آرامه. کاياک يک قايق کشيده است که تعادلش خيلی سخته! اين قايق، هم دو نفره داره، هم چهار نفره داره و هم تک نفره.

خيلی وقت ها هم احتمال داره که اين قايق برگرده، درسته؟

بله! ما زمانی که می خواستيم اين رشته رو ياد بگيريم، فقط دو تا سه ماه صرف اين می شود که چطوری تعادل خودمون رو توی اين قايق حفظ کنيم!

چی شد که اين رشته ورزشی رو انتخاب کردی؟


من به ورزش های آبی خيلی علاقه داشتم. شنا رو به صورت حرفه ای ادامه دادم. توی چند تا از مسابقات شنا هم مقام آورده بودم. بر حسب تصادف يک روز که داشتم روزنامه مطالعه می کردم، در مورد ورزش قايقرانی خوندم و خيلی برام جالب بود که ديدم اين رشته برای خانم ها هم وجود داره! پرس و جو کردم و ديدم که اين رشته توی شهر ما، يکی از اصلی ترين رشته هاست. بعد خيلی جدی ادامه دادم و به اين نتيجه رسيدم که اومدن به اين رشته رو بايد به صورت خيلی جدی شروع کنم و اون رو با تمامی مشکلاتش ادامه بدم.

چه مشکلاتی؟

يکی اينکه از خانواده دور هستيم. اردو های ما معمولاً در تهران برگزار ميشه. من به همين خاطر دو سال از پيش دانشگاهی عقب افتاده بودم! بعضی مواقع برای مسابقات آسيايی، مثلاً يک سال توی اردو هستيم و توی اون مدت نمی تونيم به شهر خودمون برگرديم و خانواده رو ببينيم! به ما گفته بودن اگر دوست دارين خانواده خودتون رو ببينين، بايد به اونها بگين که بيان و شما رو ببينن! ضمناً تفريح توی اردوها خيلی کمه و بيشتر مثل سربازی می مونه!


يعنی توی اين يک سال خانواده خودت رو نديدی؟

نه! نمی تونستم. چون جزء قوانين اردو بود.

چه مقامی در مسابقات پوسان چين کسب کردی؟

من نماينده ايران توی کاياک يک نفره و در رشته ۵۰۰ متر بودم که رشته اصلی و مهميه. توی اين مسابقات ما تونستم برای اولين بار به فينال راه پيدا کنيم. من هم مقام ششم رو کسب کردم.

الان روزی چند ساعت تمرين می کنی؟

اين چند وقته به خاطر دانشگاه نمی تونستم سر تمرين ها حاضر بشم. ولی روزهای ديگه، سه ساعت صبح و سه ساعت بعد از ظهر تمرين می کنم.


کدوم قسمت بدن برای اين رشته بايد قوی باشه؟

ورزش قايقرانی قدرت بدنی بالايی می خواد. شانه های قوی، کمر قوی، کتف و بيشتر بالا تنه بايد قدرتمند باشه.

به عنوان يک دختر ورزشکار، آيا فرقی بين خودت و دختران ديگه احساس می کنی؟

صد در صد. هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی. گاهی اوقات انقدر از دست ورزش کردن خسته می شيم که به خودمون می گفتيم دخترهايی که در سن ما هستن تو خونه استراحت می کنن و ما داريم توی گرما و سرما پارو می زنيم! چون ورزش ما توی يک محيط بازه، بايد با يک پوشش کامل اون رو انجام بديم. اين کار توی گرمای شديد برامون خيلی سخته. البته اين لحظات شيرينه و به صورت خاطره می مونه.


چرا با وجود همه اين مشکلات اين ورزش رو ادامه ميدی؟

اگر بخواهيد پای صحبت قايقرانان بشينين، همه يک حرف رو می زنن. ميگن اين رشته، ورزشی هست که آدم رو به خودش معتاد می کنه! مادرم ميگه آدم بخواد به جايی برسه بايد سختی بکشه. ولی واقعاً وقتی يکی دو روز تمرين های منو ديد باور نمی کرد!

سونيا، وسائل مورد نياز برای اين رشته ورزشی چيه؟

لباس مخصوصی نداره. فقط لباس نبايد جوری باشه که جلوی دست و پا رو بگيره. وقتی توی کشورهای ديگه برای مسابقات می رفتيم، براشون سوال بود که شما با اين همه لباس، چه جوری می تونين پارو بزنين؟!!! وسائل هم يک قايقه و يک پارو. البته توی ايران هر کسی قايق شخصی نداره. اما اکثراً پاروی شخصی دارن.

اگر کسی بخواد اين ورزش رو توی ايران ياد بگيره، چقدر بايد هزينه بکنه؟

هزينه بالايی نداره! ثبت نام کلاس هاش فکر می کنم ۵۰ هزار تومان در ماه باشه.


تو ايران آيا علاقمندان اين رشته ورزشی زيادن؟

بله، زياد.

آيا يک قايقران بايد شنا کردن هم بلد باشه؟

شنا يکی از فاکتورهای اصلی اين رشته است. بله بايد شناش خوب باشه.

بهترين مدالی و مقامی که به دست آوردی چی بوده؟

بالاترين مقامم در مسابقات قهرمانی آسيا بود که مدال برنز گرفتم.

يک خاطره از اين رشته ورزشی برامون بگو.

خاطره خوب يادم نمياد. اما خاطره بد تا دلتون بخواد يادم مياد. توی مسابقات قهرمانی آسيا من در قسمت نوجوانان بودم اما در قسمت بزرگسالان شرکت کردم که تاثير خيلی بدی روی من گذاشت. بعد از اون ديگه نمی خواستم قايقرانی رو ادامه بدم. اين يکی از بدترين خاطره های منه.


شده تا حالا توی يک مسابقه خيلی مهم، قايقت برگرده؟

آره شده! توی مسابقات قهرمانی آسيا در هند، به خاطر امکانات بد اونها، توی ۱۰۰۰ متر قايقم برگشت.

فکر کنم مهيج ترين حالت اين رشته ورزشی، رشته آب های خروشانه، درسته؟

درسته. هم ميشه گفت ديدنيه، هم لذت بخش و هم خطرناکه! من خودم چون تجربه اش رو در هند و در رودخانه گنگ دارم، می دونم که چقدر وحشتناکه! من وسط مسابقه می گفتم پام بشکنه اگه يه بار ديگه توی اين مسابقات شرکت کنم! ولی زيباترين رشته در قايقرانی، رشته کاياک ۴ نفره است.

آيا فعاليت های ديگه ای هم انجام ميدی؟

من در کنار فعاليت ورزشی، دنبال کار موسيقی و رشته سنتور رفتم. خطاطی و نقاشی هم می کنم.

موقعی که داری قايقرانی می کنی، دوست داری به چه آهنگی گوش کنی؟

آهنگی از خانم هايده!

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران