BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:58 گرينويچ - شنبه 11 دسامبر 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اولين کنسرت گروه اوهام در ايران
 

 
 
گروه اوهام که شعرهای حافظ رو با سبک راک می خونند،۵ سال پيش تشکيل شدند و ميشه اين گروه رو اولين گروه راک زيرزمينی ايرانی حساب کرد که به شهرت رسيدند. اين در صورتی بود که تا پارسال به جز يک کنسرت خصوصی در يک کليسا و شايد چند باری که در کنسرتهای ديگه به عنوان مهمان يک آهنگ اجرا کردند، نه کنسرتی با نام خودشون برگزار کرده بودند و نه مجوز پخش موزيکهاشون رو داشتند ، ولی کمتر جوون راک بازی بود که آلبوم اولشون "نهال حيرت " رو نشنيده باشه و اين هم از طريق جادوی اينترنت ممکن شده بود.

شهرام شعرباف

اولين کنسرت رسمی اوهام در ايران، روز يکشنبه ۱۵ آذر به مناسبت روز جهانی ايدز در آمفی تاتر بيمارستان قلب تهران برگزار شد.

گرچه اوهام بهار امسال در جشنواره فرهنگ ملل برلين برای اولين بار پا به روی صحنه گذاشتند و آهنگهاشون رو اجرا کردند اما به گفته شهرام شعرباف خواننده و آهنگساز گروه، تجربه کنسرت در ايران با تماشاگر ايرانی کاملا متفاوت بود و با وجود اينکه در برلين امکانات تکنيکی بهتری وجود داشت ولی انرژی که از تماشاگر ايرانی در ايران منتقل می شد بسيار بيشتر بود و جمعيت در خوندن آهنگهايی که هنوز هم مجوز پخش دريافت نکرده اند، گروه رو همراهی ميکردند.

شهرام شعرباف (چپ)، پيتر آکوب (راست)

از اونجايی که اين برنامه برای خيريه و به مناسبت روز جهانی ايدز توسط نمايندگی سازمان ملل در ايران برگزار شده بود، دليل انتخاب گروه اوهام برای اجرا در چنين مراسمی جذب جوونها به اون مکان بود برای دريافت بروشور و مطالب آموزشی درباره ايدز و همچنين شنيدن سخنرانی هايی قبل از شروع کنسرت، از بين سخنران ها خانمی که از طريق همسرش مبتلا به ويروس HIV شده بود، درد دلهاش رو که حاکی از کم توجهی مسئولين بود برای جمعيت گفت.

بعد از کنسرت با شهرام صحبت کردم و سئوال هام را باهاش در ميون گذاشتم:

شهرام شعرباف

  • اسم گروهتون اوهام هست اما من هر دفعه گروهتون رو با اعضای متفاوتی ميبينم فقط تنها عضو ثابتش خودتی، ميخوام ببينم بالاخره اعضای گروه اوهام چه کسانی هستند و چه کسانی مهمان گروهند و گروه رو همراهی ميکنند؟

شهرام: "شکل اوليه اوهام با افرادی بود که در واقع با هم موزيک ميزديم و يک خروجی يعنی همون موزيک اوهام رو بوجود اورديم . روزهای اول چند نفر ثابت بودند مثل شاهرخ که بار گيتار زدن گروه اوهام رو به دوش ميکشيد و بابک رياحی پور که گيتار باس ميزد ولی حقيقت داستان اينه که بيشتر بار به دوش خودم بوده از آهنگ سازی گرفته تا بقيه کارها ، اين هم به اين خاطر نميگم که امتيازی برای خودم قائل شم يا خودم رو صاحب چيزی بدونم ولی يه جورايی، هم دوست داشتم هم مجبور شدم بيشتر بار رو به دوش بکشم.

چند سال اول با همين ترکيب ثابت کار کرديم اما مشکلاتی که بوجود اومد مثل ممنوعيت از کار و اين که اجازه ندادند اوهام کنسرت بده، باعث شد که کم کم بچه ها سرد بشن . اگه آدم از انرژی ای که ميزاره جواب نگيره، يا خاموش ميشه مثل شاهرخ که سرخورده شد و تصميم گرفت ديگه اينطوری موزيک نزنه، يا هم اينکه آدم مجبور ميشه جای ديگه ای فعال بشه مثل بابک که پرکار شد و تصميم گرفت زمان تلف شده اش رو جبران کنه، که به نظر من هم منطقی بود ومن انتظار نداشتم که اونها وقتشون رو برای گروهی بزارند که يک روز اجازه کار داره و يک روز نداره.

شهرام شعرباف

به اين ترتيب فقط خودم موندم و تصميم گرفتم اوهام رو تنهايی ادامه بدم ولی تنها نميشه موزيک زد و بايد يک تيم باشه که با هم ارتباط خوبی داشته باشند و بتونند با هم کار بکنند ، و الان جوری شده که آدمهايی که من از موزيک زدن با اونها لذت ميبرم واونها هم همينطور تقريبا افراد ثابت هستند که داريم با هم کار ميکنيم."

  • يعنی هر کسی که برای گروه اوهام خوب انرژی بزاره ميشه جزئی از گروه اوهام؟

شهرام:" دقيقا ، در حال حاضر با همون ترکيبی که روز يکشنبه در کنسرت بودند داريم کار ميکنيم که رضا آبايی ( قيچک ) ، کسری ابراهيمی (درامز) ، پيتر آکوب (گيتار باس) ، يحيی الخنی ( درامز) و مانی صفی خانی ( گيتار) هستند."

  • اتفاقا من با رضا آبائی که گروه اوهام رو با قيچک و سه تارش همراهی ميکرد مصاحبه ای داشتم . قيچک رضا آبايی به نظر من يکی از مهمترين عناصر موسيقی اوهام به حساب مياد. به خصوص نحوه ای که قيچک رو که يک ساز سنتی شرقی است با سازهايی مثل گيتار الکتريک و درامز همراه کرده بود برام جالب بود. اين اولين باری نبود که من قيچک رضا آبايی رو می شنيدم بلکه ديده بودم که با گروهای مختلفی با سبکهای متفاوت کار ميکنه ،اين بود که از خودش راجع به فعاليتهاش پرسيدم.

رضا آبائی

رضا آبائی:" اولين گروهی که باهاشون موسيقی تلفيقی کار کردم گروه خودم" آويژه" بود، وبعد در ضبطهايی که گروه های ديگه داشتند، شرکت کردم مثل گروه "راز شب " که از لحاظ قلبی، گروه خودم حسابشون ميکنم و همچنين در موسيقی فيلم هايی که حال وهوای موسيقی تلفيقی داشتند کار کردم. و دوست دارم که اين تجربه رو بيش از پيش داشته باشم و بتونم سازم رو با راک همراه کنم."

  • چطور تونستيد اين ساز رو با سبکهای مختلف موسيقی تطبيق بديد؟

رضا:" اين ها همه آزمون و خطاست ولی فکرکنم دليل اينکه تونستم اين کار رو بکنم اينه که خيلی موزيک گوش ميدم ، از موسيقی jazz گرفته تا موسيقی الکترونيک، همين باعث شده حال و هوای اين موزيکها ملکه ذهنم بشه و وقتی با اينجور گروه ها برخورد می کنم ، احتمال اينکه بتونم باهاشون هماهنگ بشم بالا ميره."

  • آيا اين خصيصه قيچک هست که شما تونستيد با سازهای مختلف در سبکهای متفاوت همراهش کنيد؟

رضا:" فکر کنم چندين دليل داره ، اول اينکه خودم دوست داشتم و خواستم که اين کار رو بکنم ، البته سازم هم اين قابليت رو داره ، که شايد تار نداشته باشه چون تلاش کردم با تار هم اين تلفيق رو ايجاد کنم ولی خود تار اجازه نميده، البته شايد الان اين اجازه رو نميده و بعدها نوازنده ای پيدا شه که بتونه اين کار رو بکنه، در حال حاضر برای من قيچک در موسيقی تلفيقی از همه سازها بهتره."

رضا آبائی

  • اولين برخوردتون با قيچک کی بود و چرا به قيچک علاقه مند شديد؟

رضا:" من از بچگی عاشق ساز ويولن سل بودم و دوست داشتم ساز رو به اين حالت تو بغلم بگيرم ، ويولن سل ساز گرونی بود، پدر و مادرم تهديد ميکردن که اگه درس نخونی برات ساز نميگيريم خب منم بچه درس خونی نبودم و با خودم گفتم فعلا يه سازی شبيه به ويولن سل که قيچک باشه ميگيرم و بعد ويولن سل ميخرم ،منتها اين ساز قيچک برای من مثل دريا شدو من رو اسير خودش کرد و ديگه به نواختن ويولن سل فکر نکردم."

شهرام شعرباف (چپ)، پيتر آکوب (راست)

گروه اوهام همچنان به کارشون ادامه خواهند داد ، وقتی راجع به کارهای آينده شون از شهرام شعرباف پرسيدم واينکه آيا همچنان با اشعار حافظ کار خواهند کرد گفت:

" شعرهای حافظ به قدری باحال هستند که فکر ميکنم ميشه با حافظ ادامه داد ولی از طرف ديگه دوست دارم که يه سری تغييرات در کار ايجاد کنم و نميخوام هميشه يک جور بمونه و دوست دارم همون حرفهايی رو که حافظ ميزنه با زبان ديگه ای برای زمان خودمون بنويسيم . ولی بعد از ضربه روحی که خوردم در فکر چاپشون در ايران نيستم و ديگه نميخوام وقت و انرژيم رو صرف يک اجازه بکنم. در عوض تصميم دارم آْلبوم جديدمون و بعد آلبومهای قبلی رو خارج از ايران چاپ کنم. "

اوهام

شهرام، مانی صفی خانی (راست)

کسری ابراهيمی

مانی صفی خانی

رضا آبائی

شهرام

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران