BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:42 گرينويچ - سه شنبه 04 ژانويه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
فيلم تازه: هوانورد
 
دی کاپريو و گوئن استفانی در نقش جين هارلو بازيگر هاليوود
دی کاپريو و گوئن استفانی در نقش جين هارلو بازيگر هاليوود
نام فيلم: The Aviator

کارگردان:مارتين اسکورسيزی
نويسنده: جان لوگان
بازيگران: لئوناردو دی کاپريو، کيت بلانشت، کيت بکين سيل، جان سی رايلی، الک بالدوين
پخش از ميراماکس سال 2004


موضوع فيلم تازه اسکورسيزی زندگی هوارد هيوز، ميليونر آمريکايی است که از اواخر دهه بيست تا اوايل دهه پنجاه به کارگردانی و تهيه فيلم در هاليوود و آزمايش هواپيماهای جديد مشغول بود.

هيوز (لئوناردو دی کاپريو) يکی از مبتکرترين و پر نفوذترين مردان قرن بيستم بود که در طول زندگی اش بعضی از مهم ترين فيلم های هاليوود را ساخته و ابتکاراتش صنعت هوانوردی را متحول کرد.

او در ١٩٣٠، در حالی که تنها 25 سال داشت، فيلم فرشتگان جهنم را که يکی از پر فروش ترين فيلمهای هاليوود در زمان بود ساخت و با ساختن هواپيما های بزرگتر، سريع تر و پرقدرت تر، رکورد تازه ای در سرعت به جا گذاشت.

ابتکارات هيوز (با بازی دی کاپريو) صنعت هوانوردی را متحول کرد
هيوز به زنان زيبا هم علاقه بسيار داشت و با بعضی از مهم ترين و زيباترين هنرپيشگان زن در اين دوره مانند "جين هارلو" (گوئن استفانی)، آوا گاردنر (کيت بکين سيل) و کاترين هپبورن (کيت بلانشت) معاشر بود.

از مشخصات ديگر هيوز وسواس شديد او در نظافت و پرهيز از بيماری بود که بعد از حادثه سقوط هواپيمايش موجب انزوای طولانی او شد.

اين فيلم داستان مردی را بازگو می کند که از قدرت بسياری برخوردار بوده و بر مسير سرنوشت خود مسلط بوده است.

اسکورسيزی اين فيلم را که در سالهای طلايی هاليوود می گذرد با بازسازی کامل شکوه و جذابيت آن دوران ساخته است. طراحی اين فيلم را همکار قديمی او "دانته فرتی" انجام داده اما بخش عمده ای از کار طراحی صحنه ها را اسکورسيزی شخصا عهده دار بوده و روايتی شخصی از صحنه سازی در آن سالها خلق کرده است.

يکی از موفقيت های اين فيلم، بازسازی قصر محل زندگی هيوز و نيز کلوب شبانه "کوکونات" است که در دهه های بيست و سی ميلادی پاتوق ستارگان معروف هاليوود بوده است.

اسکورسيزی، کيت بکين سيل را راهنمايی می کند
تزئينات داخلی "کوکونات" با استفاده از درختان نخل و با الهام از سبک معماری مراکشی طراحی شده بود و گروه های معروف موسيقی آن زمان در اين محل برنامه اجرا می کردند. دانته فرتی اين محل را با کار شبانه روزی در چهار روز برای اين فيلم بازسازی کرده است.

اسکورسيزی در هوانورد برای ساختن بعضی صحنه های هاليوودی و آزمايش های هوانوردی هيوز از تکنولوژی کامپيوتری برای ايجاد جلوه های ويژه استفاده کرده است.

هوانورد که نزديک به سه ساعت طول می کشد اولين فيلم بلندی است که شرکت تهيه فيلم دی کاپريو در ساخت آن سهم دارد.

اين فيلم تا به حال نامزد شش جايزه گلدن گلوب Golden Globe برای سال ٢٠٠٥ برای بهترين فيلم، بهترين کارگردانی، بهترين هنرپيشه مرد (لئوناردو دی کاپريو)، بهترين هنرپيشه زن (کيت بلانشت)، بهترين فيلمنامه و بهترين موسيقی فيلم (هاوارد شور) شده است و از بختهای حضور در ميان پنج نامزد دريافت اسکار بهترين فيلم به شمار می رود.


لئوناردو دی کاپريو
لئوناردو دی کاپريو: در سال ١٩٧٤در هاليوود به دنيا آمده و از نوجوانی، ابتدا در تئاتر و فيلمهای تبليغاتی، و سپس در نقش های کوچک سينمايی بازی کرده است.

از نقشهای مهم او، رومئو در فيلم رومئو و ژوليت ساخته فيلمساز استراليايی "باز لورمن" و همچنين بازی در نقش پسر شرور "لی" (مريل استريپ) در فيلم اتاق ماروين بود.

بازی در فيلم تايتانيک به کارگردانی "جيمز کامرون" در سال ١٩٩٦، برای دی کاپريو شهرتی بسيار به همراه آورد.

از فيلم های معروف دی کاپريو در سال های اخير دار و دسته های نيويورک ساخته مارتين اسکورسيزی و اگه می تونی منو بگير ساخته استيون اسپيلبرگ است.


کيت بلانشت: در سال 1969 در ملبورن به دنيا آمد. تحصيلاتش را در انستيتوی ملی هنرهای دراماتيک استراليا انجام داد و کار بازيگری را با اجرای نقش در نمايشنامه های شکسپير در تئاتر شروع کرد.

کيت بلانشت
نقش های نخستين او در تئاتر برنده جوايز متعددی از جمله جايزه منتقدان تئاتر شهر سيدنی و جايزه حلقه منتقدان لندن شده است.

اولين نقش های سينمائی بلانشت در فيلم های جاده بهشت ساخته بروس برسفورد و خدا را شکر با ليزی آشنا شد به کارگردانی شری نولان است که دو جايزه انستيتوی فيلم استراليا و جايزه منتقدين فيلم سيدنی را نصيب او کرد.

در سال ١٩٩٨ بازی کيت بلانشت در نقش ملکه اليزابت اول در فيلم اليزابت ساخته شکار کاپور برنده جوايز متعددی از جمله جايزه گلدن گلوب برای بهترين هنرپيشه زن و جايزه شورای منتقدان فيلم شيکاگو شد.

بلانشت برای بازی در فيلم سارقان در کنار بروس ويليس به کارگردانی بری لوينسن در سال ٢٠٠١ نامزد جايزه گلدن گلوب شد.

او در همين سال نقش "گالادريل" را در اولين بخش از رشته فيلم های ارباب حلقه ها بازی کرد. بلانشت در دو بخش بعدی اين فيلم نيز حضور داشت.

از ديگر فيلمهای بازيگر زندگی دريايی با استيو زيسو به کارگردانی وس اندرسن است که به تازگی روی پرده سينما آمده است.

 
 
پازولينی فيلمساز ايتاليايیصفحه ويژه فيلم
تازه های فيلم و سينمای ايران و جهان
 
 
جورج کلونی و برد پيتفيلم تازه
دوازده يار اوشن ساخته استيون سودربرگ
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران