BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:20 گرينويچ - چهارشنبه 26 ژانويه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بيستمين جشنواره موسيقی فجر از يازدهم بهمن آغاز می شود
 

 
 
پوستر بيستمين جشنواره موسيقی فجر
پوستر بيستمين جشنواره موسيقی فجر
بيستمين جشنواره بين المللی موسيقی فجر از ۱۱ تا ۱۸ بهمن در تالارهای موسيقی تهران برگزار می شود. زمان جشنواره امسال از سال گذشته يک روز کمتر است و در مقايسه با جشنواره موسيقی سالهای ۸۰ و ۸۱ که در مدت ۱۲ روز برگزار می شد، در مدت زمان ۸ روزه برگزار می شود.

دبيری جشنواره امسال را همانند سال گذشته ، دکتر حسن رياحی، آهنگساز و عضو هيئت مديره خانه موسيقی بر عهده دارد.

بيستمين جشنواره موسقی فجر در دو شاخه نظری و عملی برگزار می شود و آنگونه که از محتوای برنامه های آن برمی آيد، بخش نظری جشنواره کيفيت افزونتری در مقايسه با دوره های گذشته جشنواره دارد.

اين بخش خود به چند شاخه تقسيم می شود که مهمترين آن کنسرتهای پژوهشی در بخشهای موسيقی نواحی و موسيقی شهری است.

موسيقی نواحی

بخش موسيقی نواحی، خود به هفت بخش تقسيم شده است که در هر شب، گونه ای از سازهای موسيقی نواحی بررسی و نوازندگان شاخص آن از گوشه و کنار کشور به اجرای برنامه می پردازند.

در "شب قوپوز" (‌نوعی ساز مضرابی که عاشيقهای منطقه آذر بايجان با آن می نوازند) ايمران حيدری، محمد حسين دهقان، چنگيز مهدی پور به اجرای برنامه می پردازند.

در "شب نای" ضمن بررسی سازهای بادی نواحی ايران ( سازهايی چون دونلی، قوشمه، نی انبان، بالابان، شمشال، دوزله، لله وا) نوازندگانی چون قاله مره، حسن طيبی، قنبر راستگو، موسی بلوچ، علی آبچوری، حسن دوزله ای، قربان تاقان خرسند، سازهای بادی ويژه منطقه خود را به نوا در می آورند.

بخش موسيقی نواحی، خود به هفت بخش تقسيم شده است که در هر شب، گونه ای از سازهای موسيقی نواحی بررسی و نوازندگان شاخص آن از گوشه و کنار کشور به اجرای برنامه می پردازند.

در شب سوم که به سازهای کششی چون کمانچه و قيچک اختصاص دارد و "شب کمانه" ناميده شده است، نوازندگانی چون علی محمد بلوچ، قادر آتشگر، قدرت الله سهرابی، يوسف ديبايی و عيسی فيوج آرشه بر کمانچه و قيچک می کشند.

در "شب دوتار" هم که به بررسی دوتار خراسان، ترکمن و کتول اختصاص دارد، مجيد تکه، علی غلامرضايی، احمد حسينی کتولی و ذوالفقار عسگری پور زخمه بر دوتار می زنند.

در "شب تنبور" هم که به بررسی تنبور استان کرمانشاه اختصاص دارد نوازندگانی چون علی اکبر مرادی ، آرش شهرياری ، احمد حسينی و لطف علی منفردنيا به اجرای برنامه می پردازند.

در "شب دف" خليفه ميرزا آغه غوثی و نوه خليفه، کريم صفوتی و محمد سلاميه اجرای برنامه دارند و در نهايت در آخرين شب موسيقی نواحی که به شب موسيقی سرنا و رقص وحرکات موزون و مراسم آيينی هرمنطقه اختصاص دارد، گروههايی از خراسان و ترکمن به اجرای برنامه می پردازند.

موسيقی پاپ

محمد سرير در يک سخنرانی پژوهشی به تجزيه و تحليل موسيقی پاپ ايران می پردازد

در جشنواره امسال، گرچه به مانند چند سال اخير از حضور گروههای موسيقی پاپ خبری نيست، اما چهار چهره شناخته شده موسيقی ايرانی، در جشنواره به سخنرانی و تجزيه و تحليل موسيقی پاپ و وضعيت آن در ايران می پردازند. کامبيز روشن روان، محمد سرير، احمد پژمان و سيمون آيوازيان از جمله سخنرانان اين بخش به شمار می آيند.

موسيقی پاپ تنها در يک دوره جشنواره موسيقی فجر (‌نخستين سال حضور عطاء الله مهاجرانی به عنوان وزير ارشاد) اجازه خودنمايی يافت و پس از آن حضورش در جشنواره با مقاومتهايی جدی از سوی موسيقیدانان و نوازندگان موسيقی سنتی و نيز برخی مسئولان روبرو شد.

موسيقی ايرانی و موسيقی سمفونيک

اگرچه بخش نظری موسيقی پاپ نيز لاغرتر از ديگر بخشهای نظری است، در مقابل در بخش بررسی موسيقی ايرانی و موسيقی سمفونيک شاخص ترين محققان موسيقی ايران حضور دارند و به اجرای برنامه و سخنرانی می پردازند.

در اين بخش مجيد کيانی، داريوش طلايی و داريوش پيرنياکان به تحليل سبک قدما در موسيقی رديفی می پردازند، هومان اسعدی، حميدرضا اردلان و حسين دهلوی نيز درباره موسيقی ملهم از رديف دستگاهی، تلفيق موسيقی مدرن با موسيقی سازهای سنتی و بررسی کاربرد الحان موسيقی سنتی ايرانی در تصنيف می پردازند.

در بخش موسيقی کلاسيک هم شاهين فرهت، امير اشرف آريان پور، عليرضا مشايخی، حسن رياحی و فريد عمران درباره مسائل مختلف موسيقی کلاسيک و سمفونيک سخن می گويند.

جدای از بخش نظری در بخش عملی نيز کنسرتهای متعددی در هشت روز جشنواره در تالار وحدت، رودکی، فرهنگسرای نياوران، مجموعه فرهنگی آزادی و تالار فرهنگ اجرا می شود.

جلال ذوالفنون از هنرمندان شاخص موسيقی سنتی ايران در جشنواره بيستم به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

علاوه بر ارکستر ملی (‌به رهبری فرهاد فخرالدينی و آواز عليرضا قربانی و سالار عقيلی) ارکستر سمفونيک تهران نيز با رهبری چهره ای تازه به نام طالب شهيدی به اجرای برنامه می پردازد.

در کنار اين دو ارکستر بزرگ گروههايی چون ارکستر نوين، ارکستر جوان، گروه باربد (‌با آواز و آهنگسازی عبدالحسين مختاباد)‌، گروه ارغنون( با آواز حسام الدين سراج)‌ و گروههای مولانا ( به سرپرستی جليل عندليبی) شهنازی ( با آواز حميد رضا نوربخش و سرپرستی داريوش پيرنياکان)، گروه وزيری (‌به سرپرستی و آهنگسازی کيوان ساکت) ‌گروه دلنوازی و گروه بن و ... نيز در طول جشنواره به اجرای برنامه می پردازند.

در کنار اجرای گروههای شاخص موسيقی سنتی و کلاسيک، برخی از استادان صاحب نام موسيقی سنتی نيز به اجرای برنامه می پردازند که فرهنگ شريف (‌تار)، جلال ذوالفنون (‌سه تار)، هوشنگ ظريف (تار)، محمد اسماعيلی (تنبک) و داريوش طلايی (‌تار و سه تار) از جمله آنها هستند.

حضور داريوش طلايی در اين جشنواره از جمله رخدادهای جالب توجه است، چرا که وی پس از چند سال دوری از ايران و صحنه های موسيقی دوباره به صحنه بازمی گردد.

در جشنواره امسال اگرچه در يک اعلام رسمی از همخوانی بانوان در کنسرتها نشانی نخواهد بود، اما مانند سالهای گذشته گروههای موسيقی بانوان برای مخاطبان زن به اجرای برنامه می پردازند. گروههای نغمه، ياران، لاله، ترکمن، پاچکه، و ميلانی و... از جمله گروههای موسيقی بانوان حاضر در جشنواره هستند.

در جشنواره امسال بخشی هم به اجرای گروههای برگزيده دوره های پيشين جشنواره باز می گردد که درآن گروههای فاخته، گلبانگ، سرلک، نهفت، گروه شرقی و... به همراه دلبر حکيم آوا و فريبا جواهری به اجرای برنامه می پردازند.

‌درجشنواره امسال، مانند دوره های گذشته، گروههای خارجی نيز حضور دارند که تا امروز حضور گروههايی از ايتاليا، آذربايجان، اوکراين، رومانی، هلند، مجارستان، تاجيکستان و افغانستان اعلام شده است.

 
 
غلام مارگيری، پيشکسوت موسيقی آيينی از ميناب موسيقی
ششمين جشنواره موسيقی نواحی ايران پايان يافت
 
 
علينقی وزيریموسيقی
سرگذشت موسيقی علمی در ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران