BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:34 گرينويچ - جمعه 28 ژانويه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگاهی به فيلم 'ری' ساخته تيلور هکفورد
 

 
 
جيمی فاکس برای بازی در نقش ری چارلز در فيلم ری نامزد اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد شد.
جيمی فاکس برای بازی در نقش ری چارلز در فيلم ری نامزد اسکار بهترين بازيگر نقش اول مرد شد.
تيلور هکفورد، کارگردان فيلم "ری" و جيمز وايت فيلمنامه نویس آن پانزده سال وقت صرف کردند تا زندگی "ری چارلز" خواننده نابينای سياه پوست را که در گونه های متنوع موسيقی چون جاز، بلوز، آر اند بی، سول و پاپ، نوآور و تاثير گذار بود، به روی پرده سينما آورند. نتيجه اما، فيلمی شده است که اگرچه تقريبا همه چيز را در باره زندگی ساده "چارلز" باز می گويد و بازی درخشان بازيگران اصلی و فرعی، طراحی صحنه خوب و فيلمبرداری استادانه از امتيازات آن است اما به شدت طولانی و تا حدی کسالت آور است.

اصولا فيلم ساختن در گونه زندگی نامه ای (بيوگرافی) و به تصوير کشيدن زندگی چهره های مشهوری که در قيد حيات اند، کار نسبتا دشواری است، چرا که اين امکان وجود دارد که به خاطر برخی معذوريت های اخلاقی يا سياسی و يا ملاحظه کاری های آن فرد مشهور، فيلمساز نتواند همه حقايق را در باره زندگی او بگويد و تصويری تک بعدی از او ارائه دهد.

هکفورد نيز با اينکه فيلم خود را در زمانی ساخت که "چارلز" هنوز زنده بود، اما با جلب اعتماد او و برقراری ارتباطی دوستانه در يک روند طولانی، توانسته بر اينگونه محدوديت ها فائق آيد و نظر مثبت چارلز را درباره ساختن فيلم با نمايش تمام جزئيات مربوط به زندگی اش جلب نمايد و آنطور که خود می گويد چارلز حتی به او گفته بود که "بهتر است همه چيز را درباره خوب و بد زندگی من بگويی. من نمی خواهم از من يک چهره مقدس و فرشته بسازی چرا که من فرشته نيستم."

ری چارلز 2004- 1931

به اين ترتيب هکفورد نه تنها داستان زندگی هنرمند نابغه ای را روايت می کند که عليرغم سختی ها و موانع بی شماری که برسر راه او بوده، توانسته به يکی از بزرگترين و محبوب ترين خوانندگان معاصر جهان تبديل شود، بلکه برخی از نقاط تاريک زندگی او و جنبه های منفی شخصيت او را نيزتصوير کرده است. با اين حال آنچه به فيلم نيرو می بخشد، بازی چشمگير جيمی فاکس در نقش ری چارلز است که آنچنان در قالب نقش جا افتاده که تشخيص او را از ری چارلز واقعی به راستی دشوار ساخته است.

فاکس برای اينکه اين نقش را بازی کند و از نظر فيزيکی به شخصيت چارلز نزديک شود، مدتها با چشمان بسته تمرين کرد، شب و روز به موسيقی چارلز گوش داد و کوشيد مانند او بخواند و پيانو بنوازد. با اينکه او هنگام اجرای ترانه های چارلز تنها لب می زند اما اين کار آنقدر دقيق و ماهرانه صورت گرفته که کاملا آن را باور می کنيم.

او خود در اين باره گفته است: "می خواستم حس چارلز را بگيرم، نه اينکه فقط بدل او باشم بلکه خود او باشم." فاکس حتی نحوه خنديدن چارلز، حرکات تند سر و شانه هايش را هنگام نواختن پيانو و شيوه راه رفتن او را با قدرت اجرا کرده است.

ساختار روايتی فيلم گزارش گونه است و بر اساس وقايع نگاری دوران زندگی ری چارلز از 1947، زمانی که او با يک اتوبوس که در آن سياه پوستها و سفيد پوستها را از هم جدا کرده اند از ايالت جورجيا برای جستجوی کار به سياتل می رود، تا 1966 که از شر مواد مخدر و اعتياد به هروئين خلاص می شود، بنا شده است.

در اين ميان بخش مهمی از دوران کودکی او به صورت فلاش بک و تداعی ذهنی در دل روايت اصلی قرار می گيرد. اين نماها که حوادث مهمی چون مرگ برادر کوچکتر ری، کور شدن تدريجی او و چشيدن طعم تلخ فقر را در بر دارد، سهم ويژه ای در پرداخت شخصيت ری به عهده می گيرد.

فاکس برای اينکه نقش چارلز را بازی کند و از نظر فيزيکی به شخصيت او نزديک شود، مدتها با چشمان بسته تمرين کرد.

هکفورد به خوبی نشان می دهد که چگونه ری، دو مانع بزرگ زندگی اش يعنی نابينايی و سياه پوست بودن را که در جامعه نژادپرست دهه های پنجاه و شصت آمريکا جرم محسوب می شد، کنار می زند. علاوه بر اين او نشان می دهد که اعتياد به هروئين، زنبارگی و خيانت به همسر تا چه حد موقعيت حرفه ای و خانوادگی "ری" را به خطرمی اندازد، اگرچه او سعی می کند برخی رفتارهای ناشايست او را از نظر روانشناسی توجيه کند. بدينگونه، اعتياد او به مواد مخدر به عنوان مفری برای گريز از خاطرات تلخ و دردبار دوران کودکی، کوری تدريجی و عذاب وجدان دائمی او به خاطر ناظر منفعل مرگ برادر بودن، نشان داده می شود.

ترانه های فيلم با دقت و بر اساس اهميت تاريخی اجرايشان انتخاب شده اند. ترانه هايی چون Mess around، Georgia on my mind، و I got a woman که در آن چارلز با ترکيب لحن موسيقی مذهبی سياهان (گاسپل) و آر اند بی (R & B )، گونه موسيقی سول( Soul) را ابداع می کند، گونه ای که قبل از دهه پنجاه در جامعه متعصب مذهبی سياهان آمريکا قابل تصور نبود، چرا که آنها موسيقی بلوز را "موسيقی شيطانی" (Devil’s song) می دانستند و اجرای آن را به سبک موسيقی آوازی کليسائی ( گاسپل)، عملی کفرآميز تلقی می کردند.

ری چارلز که خود تحت تاثير موسيقی گاسپل بود، فرم آن را هم در نواختن پيانو و هم در شيوه خواندن به کار گرفت. در يکی از فلاش بک ها، او را می بينيم که در کنار مادرش در کليسا در مقابل جنازه برادرش به اجرای گاسپل گوش می دهد.

ری چارلز که خود تحت تاثير موسيقی گاسپل بود، فرم آن را هم در نواختن پيانو و هم در شيوه خواندن به کار گرفت.

سنت شکنی چارلز، خشم متعصبان مذهبی را بر می انگيزد و هنگام اجرای ترانه در کلوب شبانه، بسياری از آنها سالن را به نشانه اعتراض ترک می کنند.

نوآوری چارلز منحصر به ايجاد فرم تازه "سول" نمی شود بلکه او نخستين سياهپوستی بود که در 1962 موسيقی کانتری اجرا کرد، آن هم در زمانه ای که خواندن کانتری برای يک خواننده سياهپوست در حکم خودکشی محسوب می شد. در فيلم نيز وقتی او اجرای موسيقی کانتری را به مدير موسسهABC پيشنهاد می کند با ناباوری و حيرت او مواجه می شود، اما اين کار او نيز مورد استقبال وسيع مردم واقع می شود.

در اين فيلم، چارلز نه تنها، نوآور و سنت شکن معرفی می شود بلکه شخصيت راديکال و ضد آپارتايد او نيز به نمايش درمی آيد. او به خاطر اعتراض به جداسازی تماشاگران سياهپوست و سفيد پوست هنگام اجرای يکی از کنسرت های خود در آتلانتا، اين کنسرت را لغو می کند و محبوبيت و شهرت بيشتری کسب می کند.

مهمترين اشکال فيلم، پايان بندی ضعيف آن است. فيلم در جايی تمام می شود که چارلز اعتياد به هروئين را ترک کرده و از بستر بيماری برمی خيزد (1966) و بلافاصله با يک جهش ناگهانی به سال 1979 می رويم که تصاوير آرشيوی ازمراسم اعاده حيثيت از چارلز به نمايش در می آيد و در پايان نوشته ای بر روی پرده مرگ او را در سال 2004 اعلام می کند.

 
 
رابرت دونيرو در نمايی از فيلم شکارچی گوزنصفحه ويژه فيلم
تازه های فيلم و سينمای ايران و جهان
 
 
اسکاراسکار
هفتاد و ششمين اسکار برگزار شد
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران