BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:03 گرينويچ - دوشنبه 21 فوريه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين کارگردانی
 

 
 
از راست: مايک لی، الکساندر پين، مارتين اسکورسيزی، تيلر هکفورد و کلينت ايستوود
از راست: مايک لی، الکساندر پين، مارتين اسکورسيزی، تيلر هکفورد و کلينت ايستوود

مراسم هفتاد و هفتمين دوره جوايز آکادمی هنر و علوم سينمايی، اسکار، يکشنبه شب، 27 فوريه در لس آنجلس برگزار خواهد شد. فيلمهای هوانورد، دختر ميليون دلاری، در جستجوی ناکجا آباد، ری، و از پهلو رقبای اصلی دريافت اسکار از لحاظ تعداد هستند. امسال در بخش بهترين کارگردانی، مارتين اسکورسيزی، کلينت ايستوود، الکساندر پين، مايک لی و تيلر هکفورد نامزد اسکار شده اند.

مارتين اسکورسيزی کارگردان هوانورد

در سال 1942 در خانواده ای ايتاليايی تبار در نيويورک به دنيا آمد. او در کودکی به علت بيماری آسم سختی که داشت، امکان ورزش و تحرک سنگين را نداشت. به همين علت بيشتر اوقاتش را با ديدن فيلم می گذراند.

اسکورسيزی در ابتدا به علت رشد در يک محيط مذهبی قصد داشت کشيش شود. ولی خيلی زود مدرسه مذهبی را رها کرد و به تحصيل در مدرسه فيلم نيويورک پرداخت. او نخستين فيلم بلندش را با عنوان چه کسی در خانه مرا می زند؟ با بازی "هاروی کايتل" در سال 1969 ساخت.

اسکورسيزی مدتی در دانشگاه نيويورک، کارگردانی فيلم تدريس می کرد که از ميان شاگردانش می توان به اليور استون، کارگردان مشهور آمريکايی اشاره کرد.

او همراه با "فرانسيس فورد کاپولا" و" وودی آلن" از پيشگامان سبک نيويورک محسوب می شوند. عده ای از صاحب نظران سينما تاثير اين فيلمسازان را بر سينمای آمريکا، با تاثير کارگردانهای موج نو بر سينمای فرانسه برابر می دانند.

تعدادی ازفيلم های مطرح اسکورسيزی عبارتند از: راننده اکسی، گاو خشمگين، آخرين وسوسه مسيح و دوستان خوب.

اسکورسيزی در به شهرت رساندن تعدادی از بازيگران سينما نقش مهمی داشته است. هاروی کايتل و رابرت دنيرو از آن دسته بازيگرانی هستند که بخش مهمی از شهرتشان را مديون بازی در فيلم های اسکورسيزی هستند. دنيرو در هشت فيلم اسکورسيزی بازی کرده است.

اسکورسيزی امسال برای هفتمين بار نامزد اسکار می شود. او پيش از اين شش بار نامزد اسکار شده ولی هنوز موفق به دريافت اين جايزه نشده است. او برای کارگردانی فيلمهای گاو خشمگين، آخرين وسوسه مسيح، رفقای خوب و دار و دسته های نيويورک و همچنين برای نگارش فيلمنامه های رفقای خوب و دوران معصوميت نامزد شده است.

امسال فيلم هوانورد با نامزد شدن در يازده بخش در صدر فهرست نامزدهای اسکار قرار دارد.

کلينت ايستوود کارگردان دختر ميليون دلاری

کارگردان، بازيگر، تهيه کننده و آهنگساز. در سال 1930 در سانفرانسيسکو به دنيا آمد. پپش از بازيگری در سينما در چوب بری و پمپ بنزين کار می کرد.

ايستوود در 1955 به هاليوود رفت و تا مدتها در نقشهای کوتاه بازی می کرد. بازی در سه فيلم سرجو لئونه، کارگردان ايتاليايی در 1960 با نامهای به خاطر يک مشت دلار، خوب، بد، زشت و به خاطر چند دلار بيشتر که به "وسترن اسپاگتی" مشهور بودند، ايستوود را به شهرت رساند.

"هری کثيف" شخصيت سينمايی ديگری بود که شهرت فراوانی برای ايستوود به همراه داشت.
ايستوود اولين فيلمش را در سال 1971 کارگردانی کرد. اين فيلم Play Misty For ME (در ايران: يک بازی پليد) نام داشت.

در اين فيلم رگه های آثار دان سيگل، کارگردان فيلم هری کثيف ( در ايران: شکار در شهر) به خوبی ديده می شد.

از معروفترين فيلم های ايستوود در مقام کارگردان می توان از نابخشوده، پلهای مديسون کانتی و کابوی های فضايی نام برد.

کلينت ايستوود سال گذشته برای فيلم رود مرموز نامزد اسکار بهترين کارگردانی شد. او در سال 1992 اين جايزه را برای فيلم نابخشوده دريافت کرد. او همچنين برای اين فيلم اسکار بهترين فيلم را نيز دريافت کرد.

امسال کلينت ايستوود برای فيلم دختر ميليون دلاری نامزد بهترين کارگردانی، بهترين فيلم و بهترين بازيگر نقش اول مرد شده است.

ايستوود پس از لارنس اليوير و روبرتو بنينی، سومين نفری است که همزمان در دو رشته بهترين کارگردانی و بهترين بازيگر نقش اول مرد برای يک فيلم نامزد می شود.

الکساندر پين کارگردان از پهلو

کارگردان و فيلمنامه نويس، نام اصلی اش السکاندر پاپادوپولوس است و در خانواده ای يونانی تبار در سال 1961 در ايالت نبراسکای آمريکا به دنيا آمد.

تحصيلاتش را در مدرسه فيلم لس آنجلس در رشته هنرهای نمايشی به پايان برد. نخستين فيلمی که پين ساخت، يکی از قسمتهای فيلم پشت و رو بود. اين فيلم که در سال 1992 ساخته شد از نه فيلم کوتاه که توسط کارگردانان مختلف ساخته شده، تشکيل شده است.

فيلمهای بعدی پين همشهری روث (1996) و انتخابات (1999) بودند. فيلم انتخابات که می توان آن را جزو آثار موفق سينمای مستقل آمريکا به حساب آورد چندين جايزه از جشنواره های داخل آمريکا بدست آورد.

اما شهرت و اعتبار پين، پس از کارگردانی فيلم درباره اشميت ( 2002) با بازی جک نيکلسون دو چندان شد. اين فيلم که از موفقترين کمدی های سال 2002 بود، جوايز متعددی از جمله گلدن گلوب بهترين فيلمنامه را برای پين در پی داشت. جک نيکلسون نيز برای بازی در اين فيلم گلدن گلوب بهترين بازيگر نقش اول مرد را بدست آورد و همچنين نامزد اسکار شد.

پين به عنوان فيلنامه نويس علاوه بر نگارش فيلمهايی که خود ساخته است، نگارش فيلمنامه
پارک ژوراسيک 3 را نيز در کارنامه هنری اش دارد.

الکساندر پين امسال برای فيلم از پهلو در دو بخش بهترين کارگردانی و بهترين فيلمنامه اقتباسی نامزد اسکار شده است.

پيش از اين، پين فقط يک بار در سال 1999 برای نگارش فيلمنامه انتخابات نامزد اسکار شده بود.

مايک لی کارگردان ورا دريک

کارگردان و فيلمنامه نويس. در حال حاضر در کنار کسانی چون آنتونی مينگلا و کن لوچ از معتبرترين کارگردانهای بريتانيايی در سطح بين المللی محسوب می شود که هنوز آن چنان درگير سينمای هاليوود نشده اند.

لی در سال 1943 در منچستر انگلستان به دنيا آمد. در ابتدا به قصد بازيگر شدن وارد آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتيک لندن شد اما پس از چندی تغيير عقيده داد و تحصيلاتش را در زمينه کارگردانی در مدرسه فيلم لندن ادامه داد.

نخستين فيلم داستانی مايک لی، لحظات غم افزا نام داشت که آن را در سال 1971 بر اساس يکی از نمايشنامه های خودش ساخت. پس از آن لی مدتی زيادی به کارگردانی فيلمهای تلويزيونی و در کنار آن کارگردانی تئاتر مشغول بود.

از فيلمهای مهم او می توان به چهار روز در ماه ژوئيه ( 1984)، برهنه ( 1989)، رازها و دروغها (1996)، درهم و برهم ( 1999) نام برد.

بسياری از فيلمهای لی، با توجه به سابقه و تجربه او در زمينه نمايش، فضايی نزديک به تئاتر دارد.

بازتاب شرايط زندگی طبقه متوسط و کارگری جامعه در فيلمهای لی از ويژگی های سينمای اوست.

فيلم ورا دريک آخرين ساخته لی از فيلمهای موفق سينمای بريتانيا سال گذشته در سطح بين المللی بود. اين فيلم که جايزه نخست جشنواره فيلم ونيز( شير طلايی) را در سال 2004 به دست آورد، امسال در سه بخش بهترين کارگردانی، فيلمنامه ابداعی و بهترين بازيگر نقش اول زن (ايملدا استونتون) نامزد اسکار شده است.

به جز امسال، لی تاکنون سه بار برای نگارش فيلمنامه و کارگردانی فيلم رازها و دروغها (1996) و فيلمنامه فيلم درهم و برهم نامزد اسکار شده است.

تيلر هکفورد کارگردان ری


کارگردان و تهيه کننده، در سال 1945 در سانتا باربارای کاليفرنيا به دنيا آمد. پس از فارغ التحصيل شدن در دانشگاه کاليفرنيای جنوبی در رشته روابط بين الملل، فعاليت هنری اش را با همکاری با يک شبکه تلويزيونی محلی آغاز کرد.

هکفورد پس از چندی شرکت فيلمسازی خودش را با نام " نيو ويژن" راه انداخت و در سال 1978 فيلم کوتاهی با عنوان پدر نوجوان ساخت. اين فيلم همان سال موفق شد جايزه اسکار بهترين فيلم کوتاه را از آن خود کند.

فيلم بت ساز نخستين فيلم داستانی بلند هکفورد است که در سال 1980 ساخته شده است.

پس از آن هکفورد سالها به تهيه فيلم و هر از گاهی کارگردانی فيلم برای تلويزيون و سينما مشغول بود. در کارنامه او چند فيلم مستند نيز ديده می شود که مشهورترين شان فيلمی است درباره بوکس با عنوان زمانی که ما شاه بوديم، به زمانی که محمد علی کلی و جورج فورمن قهرمانان بوکس جهان در اوج موفقيت ورزشی بسر می بردند، می پردازد.

اين فيلم که با همکاری کارگردان ديگری با نام لئون گاست ساخته شد، در سال 1997 برنده اسکار بهترين فيلم بلند مستند شد.

با اينحال هکفورد سالها به عنوان کارگردانی متوسط شناخته می شد. کارگردانی فيلم وکيل مدافع شيطان با بازی آل پاچينو و کيانو ريوز در سال 1997هم از لحاظ تجاری و هم از نگاه منتقدان برای هکفورد موفقيت آميز بود.

امسال هکفورد برای کارگردانی فيلم ری از روی زندگی ری چارلز خواننده ففيد آمريکايی نامزد اسکار بهترين کارگردانی شده است. اين فيلم در مجوع در شش بخش نامزد اسکار شده است.

 
 
آل پاچينو در نمايی از فيلم پدر خواندهصفحه ويژه فيلم
تازه های فيلم و سينمای ايران و جهان
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران