BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:42 گرينويچ - سه شنبه 22 فوريه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نامزدهای بهترين بازيگر نقش اول زن
 

 
 
از راست: کاتالينا ساندينو مورنو، کيت وينسلت، آنت بنينگ، ايملدا استونتون و هيلاری سوانک
از راست: کاتالينا ساندينو مورنو، کيت وينسلت، آنت بنينگ، ايملدا استونتون و هيلاری سوانک

مراسم هفتاد و هفتمين دوره جوايز آکادمی هنر و علوم سينمايی، اسکار، يکشنبه شب، 27 فوريه در لس آنجلس برگزار خواهد شد. فيلمهای هوانورد، دختر ميليون دلاری، در جستجوی ناکجا آباد، ری، و از پهلو رقبای اصلی دريافت اسکار از لحاظ تعداد هستند. امسال در بخش بهترين بازيگر نقش اول زن، هيلاری سوانک برای فيلم دختر ميليون دلاری، آنت بنينگ برای فيلم جوليا بودن، کيت وينسلت برای فيلم در جستجوی نا کجا آباد، ايملدا استونتون برای فيلم ورا دريک و کاتالينا ساندينو مورنو برای فيلم ماريای باوقار نامزد اسکار شده اند.

هيلاری سوانک

در سال 1974 در بلينگام در ايالت واشنگتن به دنيا آمد. در کودکی استعداد بازيگری اش توسط تهيه کننده ای کشف شد. مدتها در تئاترهای محلی و در مدرسه بازی می کرد.

سوانک در نوجوانی به لس آنجلس رفت و در سال هجده سالگی در نقش کوچکی از فيلم بافی، خون آشام کشنده بازی کرد. دو سال بعد در قسمتی از مجموعه فيلمهای کاراته کيد در يکی از نقشهای اصلی ظاهر شد.

در سال 1999 سوانک در مهمترين فيلمش تا آن زمان با عنوان پسرها گريه نمی کنند بازی کرد. بازی در اين فيلم جوايز معتبری برای سوانک در پی داشت که از مهمترين آنها می توان به اسکار بهترين بازيگر نقش اول زن اشاره کرد.

بی خوابی، موهبت و هسته از ديگر فيلمهای مهم سوانک پس از پسرها گريه نمی کنند است.

امسال سوانک برای بازی در فيلم دختر ميليون دلاری در نقش دختری که آرزو دارد قهرمان بوکس جهان شود، برای دومين بار نامزد اسکار شده است.

او برای اين فيلم جايزه گلدن گلوب را در بخش بهترين بازيگر نقش اول زن، بدست آورد.

آنت بنينگ

آنت بنينگ در سال 1958 در ايالت کانزاس به دنيا آمد. خيلی کوچک بود که همراه خانواده اش به شهر سن ديه گو در ايالت کاليفرنيا رفت و فعاليت هنری اش را در همانجا آغاز کرد و از کالجی در اين شهر در رشته تئاتر فارغ التحصيل شد.

بنينگ تحصيلاتش را در اين رشته در دانشگاه دولتی سان فرانسيسکو و هنرستان تئاتر آمريکا ادامه داد. او پس از پايان تحصيلاتش در چند نمايش بازی کرد.

بنينگ در شروع فعاليتش در سينما در چند فيلم متوسط بازی کرد اما بازی در فيلم جيب برها (1990) موقعيت او را در سينمای آمريکا تثبيت کرد. بنينگ برای بازی در اين فيلم برای نخستين بار نامزد دريافت اسکار شد.

او در سال 1991 سر صحنه فيلمبرداری باگزی ( بری لونيسنون) با وارن بيتی، بازيگر سرشناس آمريکايی آشنا شد که اين آشنايی به ازدواج انجاميد و زندگی مشترک آنها همچنان ادامه دارد.

فيلمهای ريچارد سوم، رئيس جمهور آمريکايی و مارس حمله می کند از ديگر فيلمهای مهم بنينگ تا پيش از سال 1999 بود.

در سال 1999 بنينگ در فيلم زيبای آمريکايی بازی کرد که فصل تازه ای در کارنامه هنری گشود. بنينگ در اين فيلم برای دومين بار نامزد دريافت اسکار شد.

او امسال برای بازی در فيلم جوليا بودن در نقش يک بازيگر تئاتر در لندن که بر اساس داستانی از سامرست موام ساخته شده است، برای سومين بار نامزد اسکار شده است.

کيت وينسلت

در سال 1975 در شهر ردينگ در انگلستان به دنيا آمد. تقريبا تمام اطرافيانش به نوعی با نمايش و بازيگری در ارتباط بودند. پدر و مادرش هر دو بازيگر تئاتر بودند، به همين دليل از کودکی با بازيگری آشنا شد و خيلی زود بر روی صحنه نمايش حضور يافت.

وينسلت در کنار تحصيلات در رشته نمايش بازی در تئاتر ادامه داد. نخستين حضور او در مقابل دوربين بازی در فيلم مخلوقات بهشتی ( 1994) بود.

وينسلت در سال 1995 در کنار اما تامپسون، در فيلم منطق و احساس بازی کرد که برای اين فيلم برای نخستين بار نامزد اسکار شد.

بازی در فيلم تايتانيک در نقش رز در سال 1997 شهرت به سزايی برای او در بر داشت. او برای اين فيلم برای دومين بار نامزد دريافت اسکار شد.

فيلم آيريس سومين فيلم وينسلت است که برای آن نامزد اسکار شد.

او امسال برای بازی در فيلم آفتاب ابدی ذهن بی عيب برای چهارمين بار نامزد اسکار شده است.

وينسلت در سال 2003 با سام مندس کارگردان انگليسی فيلم زيبای آمريکايی ازدواج کرد.

فيلمهای دود مقدس ، معما ، زندگی ديويد گيليافتن ناکجا آباداز ديگر فيلمهای مهم وينسلت هستند.

ايملدا استونتون

در سال 1956 در لندن به دنيا آمد. تحصيلات هنری اش را در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتيک در لندن به پايان برد.

او سالها بر روی صحنه تئاتر حضور يافت و بارها برنده جوايز مهمی در زمينه نمايش از جمله جايزه "نمايش لارنس اليوير" شد.

استونتون در ابتدای فعاليتش در سينما در فيلمهای متوسطی در نقشهای کوچکی بازی کرد.

بازی او در نقشهای فرعی فيلمهای مهمی مانند منطق و احساس و شکسپير عاشق کمی راه را برای دستيابی به نقشهای اصلی برای او هموار کرد.

او در سال 2000 در فيلم کارتونی فرار مرغها در نقش يکی از شخصيتهای اصلی صحبت کرد. اما مهمترين فيلمی که استونتون در کارنامه هنری اش دارد ورا دريک ساخته مايک لی است.

استونتون برای بازی در نقش زنی به نام ورا دريک که برای نجات دادن زنان باردار از گرفتاری های احتمالی دست به سقط جنين غير قانونی می زند، برای نخستين بار نامزد اسکار شده است.

او برای بازی در اين فيلم جوايز مهمی از جمله جايزه بهترين باريگر زن از جشنواره فيلم برلين و بفتا را بدست آورد.

کاتالينا ساندينو مورنو

در سال 1981 در بوگوتای کلمبيا به دنيا آمد. از نوجوانی بازيگری در تئاتر را آغاز کرد و در تعدادی نمايش مشهور در بوگوتا بازی کرد.

مورنو در رشته نمايش و تبليغات در کالج بوگوتا تحصيل کرده است. زمانی که جاشوا مارستون کارگردان فيلم ماريای با وقار به دنبال بازيگر جوانی بود مورنو نظر مارستون را در يک تست بازيگری جلب کرد.

مورنو در فيلم ماريای با وقار که نخستين فيلم اوست در نقش دختری هفده ساله بازی می کند که می خواهد بسته محتوی هروئينی را از کلمبيا به ايالات متحده قاچاق کند.

مورنو مانند کيشا کاسل-هيوز بازيگر نيوزلندی ای که سال گذشته برای فيلم نهنگ سوار در مراسم اسکار حضور داشت، برای نخستين فيلمش نامزد اسکار بهترين بازيگر نقش اول زن شده است.

 
 
مارتين اسکورسيزیاسکار
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين کارگردانی
 
 
اسکاراسکار
هفتاد و ششمين اسکار برگزار شد
 
 
آل پاچينو در نمايی از فيلم پدر خواندهصفحه ويژه فيلم
تازه های فيلم و سينمای ايران و جهان
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران