BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:40 گرينويچ - جمعه 25 فوريه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نامزدهای بهترين بازيگر نقش اول مرد
 
از راست: دان چيدل، لئوناردو دی کاپريو، جيمی فاکس، جانی دپ و کلينت ايستوود
از راست: دان چيدل، لئوناردو دی کاپريو، جيمی فاکس، جانی دپ و کلينت ايستوود

مراسم هفتاد و هفتمين دوره جوايز آکادمی هنر و علوم سينمايی، اسکار، يکشنبه شب، 27 فوريه در لس آنجلس برگزار خواهد شد. فيلمهای هوانورد، دختر ميليون دلاری، يافتن ناکجا آباد، ری، و از پهلو رقبای اصلی دريافت اسکار از لحاظ تعداد هستند. امسال در بخش بهترين بازيگر نقش اول مرد، لئوناردو دی کاپريو برای فيلم هوانورد، جيمی فاکس برای فيلم ری، جانی دپ برای فيلم در جستجوی نا کجا آباد، کلينت ايستوود برای فيلم دختر ميليون دلاری و دان چيدل برای فيلم هتل رواندا نامزد اسکار شده اند.

لئوناردو دی کاپريو

در سال 1974 در لس آنجلس به دنيا آمد و در يکی از محلات فقيرنشين اين شهر بزرگ شد. مادرش يک مهاجر آلمانی بود و پدر ايتاليايی اش به طراحی داستانهای مصور می پرداخت.

حضور در تلويزيون را از کودکی آغاز کرد و پس از بازی در مجموعه های تلويزيونی، فيلمهای آموزشی و تبليغاتی، سرانجام در 17 سالگی به سينما راه يافت. دو سال بعد از ميان چهارصد داوطلب برگزيده شد تا در فيلم زندگی اين پسر با رابرت دنيرو و الن بارکين همبازی شود. بازی در اين فيلم او را مورد توجه قرار داد تا جايی که نامزد جوايز منتقدان سينمايی نيويورک و انجمن ملی منتقدان فيلم آمريکا شد.

در همان سال با ايفای نقش يک عقب افتاده ذهنی در چيزی که گيلبرت گريپ را می خورد، به طور گسترده ای تحسين شد و در 19 سالگی به نامزدی اسکار برای بهترين بازيگر نقش مکمل رسيد.

دی کاپريو با حضور در فيلمهايی مانند خاطرات بسکتبال، کسوف کامل، اتاق ماروين و رمئو + ژوليت، توانست هم ستايش منتقدان را به دست آورد و هم به شهرت بين المللی برسد اما بازی در پرفروش ترين فيلم تاريخ سينما، تايتانيک بود که جايگاه او را در مقام يک ستاره تثبيت کرد. هرچند که او از نامزدی اين فيلم برای چهارده جايزه اسکار (که به کسب يازده جايزه منجر شد) نصيبی نبرد.

بسياری دی کاپريو را محبوبترين بازيگر زير سی سال در دهه نود می دانند. او اين شهرت و محبوبيت فوق العاده را در Celebrity ساخته وودی آلن به هجو کشيد.

دی کاپريو، گذشته از وودی آلن و جيمز کامرون، با برخی ديگر از برجسته ترين و مطرح ترين فيلمسازان آمريکا از جمله استيون اسپيلبرگ (اگه می تونی منو بگير) و مارتين اسکورسيزی همکاری کرده است.

هوانورد، دومين همکاری دی کاپريو با مارتين اسکورسيزی پس از دارودسته های نيويورکی است. او برای ايفای نقش هوارد هيوز، ميليونر آمريکايی، نامزد جايزه اسکار شده است.

جيمی فاکس

در سال 1967 در ايالت تگزاس آمريکا به دنيا آمد. نام اصلی او اريک مورلون بيشاپ است. تحصيلات خود را در رشته موسيقی در دانشگاه بين المللی سن ديگو به پايان رساند.

پس از تحصيل به لس آنجلس رفت تا در نمايشهای کمدی به بازی بپردازد. در سال 1991 به عنوان يکی از بازيگران ثابت نمايش رنگ زنده در شبکه تلويزيونی فاکس استخدام شد. موفقيت و محبوبيت چشمگير او در اين نمايش، پنج سال بعد مديران تلويزيون را بر آن داشت تا مجموعه اختصاصی او با نام برنامه جيمی فاکس را آغاز کنند.

او در دهه نود بازی در فيلمهای سينمايی را آغاز کرد اما تنها در پايان اين دهه، زمانی که نقش يک ستاره نوظهور فوتبال آمريکايی را در هر يکشنبه مفروض بازی کرد، توانست منتقدان را وادارد تا او را در نقشهای غيرکمدی، جدی بگيرند.

سال 2004 برای جيمی فاکس سال پرباری بود. او در وثيقه مقابل تام کروز قرار گرفت و برای دومين بار پس از فيلم علی با مايکل مان همکاری کرد. اما بزرگترين موفقيت او بازی در فيلم ری، زندگی نامه تصويری ری چارلز، خواننده سرشناس و نابينای آمريکايی بود.

جيمی فاکس با ايفای نقش ری چارلز، برنده گلدن گلوب و جايزه انجمن ملی منتقدان فيلم آمريکا شده و در رقابت جدی برای دستيابی به جايزه اسکار قرار گرفته است.

جانی دپ

در سال 1963 در ايالت کنتاکی به دنيا آمد ولی تمام کودکی اش را در فلوريدا گذراند. نام اصلی او جان کريستوفر دپ دوم است.

در هفده سالگی به اين اميد مدرسه را رها کرد که ستاره موسيقی راک شود. در سال 1984 سفری به لس آنجلس کرد و توسط همسر سابقش با نيکلاس کيج آشنا شد، و کيج او را برای بازی در فيلم کابوسی در الم استريت معرفی کرد.

او در سال 1986 نقش کوچکی را در فيلم جوخه ساخته اليور استون بازی کرد. اما حضور دپ در نقش عجيب و غريب ادوارد دست قيچی(تيم برتن) در سال 1990 او را تبديل به يک ستاره کرد.

جانی دپ بازيگر محبوب تيم برتن است. او به جز ادوارد دست قيچی در دو فيلم ديگر برتن يعنی اد وود (1994) و اسليپی هالو(1999) بازی کرده است.

دپ با بسياری از کارگردان های مطرح دنيا مانند رومن پولانسکی( دروازه نهم)، امير کوستوريتسا( رويای آريزونا) جيم جارموش ( مرد مرده) و تری گيليام( ترس و نفرت در لاس وگاس) کار کرده است.

جانی دپ نخستين بار در سال 2004 برای فيلم دزدان دريائی کارائيب: نفرين مرواريد سياه به جمع نامزدان دريافت اسکار پيوست.

او نيز همچون جيمی فاکس و لئوناردو دی کاپريو با بازی در يک فيلم – زندگی نامه به جمع نامزدان اسکار بهترين بازيگر مرد در سال 2005 رسيده است. يافتن ناکجا آباد، زندگی نامه جيمز ماتيو باری، نويسنده و خالق نمايشنامه پيتر پن است که جانی دپ نقش او را ايفا می کند.

کلينت ايستوود

کارگردان، بازيگر، تهيه کننده و آهنگساز. در سال 1930 در سانفرانسيسکو به دنيا آمد. پپش از بازيگری در سينما در چوب بری و پمپ بنزين کار می کرد.

ايستوود در 1955 به هاليوود رفت و تا مدتها در نقشهای کوتاه بازی می کرد. بازی در سه فيلم سرجو لئونه، کارگردان ايتاليايی در 1960 با نامهای به خاطر يک مشت دلار، خوب، بد، زشت و به خاطر چند دلار بيشتر که به "وسترن اسپاگتی" مشهور بودند، ايستوود را به شهرت رساند.

"هری کثيف" شخصيت سينمايی ديگری بود که شهرت فراوانی برای ايستوود به همراه داشت.

ايستوود اولين فيلمش را در سال 1971 کارگردانی کرد. اين فيلم Play Misty For ME (در ايران: يک بازی پليد) نام داشت.

در اين فيلم رگه های آثار دان سيگل، کارگردان فيلم هری کثيف ( در ايران: شکار در شهر) به خوبی ديده می شد.

از معروفترين فيلم های ايستوود در مقام کارگردان می توان از نابخشوده، پلهای مديسون کانتی و کابوی های فضايی نام برد.

کلينت ايستوود سال گذشته برای فيلم رود مرموز نامزد اسکار بهترين کارگردانی شد. او در سال 1992 اين جايزه را برای فيلم نابخشوده دريافت کرد. او همچنين برای اين فيلم اسکار بهترين فيلم را نيز دريافت کرد.

امسال کلينت ايستوود برای فيلم دختر ميليون دلاری نامزد بهترين کارگردانی، بهترين فيلم و بهترين بازيگر نقش اول مرد شده است.

ايستوود پس از لارنس اليوير و روبرتو بنينی، سومين نفری است که همزمان در دو رشته بهترين کارگردانی و بهترين بازيگر نقش اول مرد برای يک فيلم نامزد می شود.

دان چيدل

در سال 1964 در کانزاس سيتی به دنيا آمد اما در دوران کودکی اش، خانواده او دائما در جابه جايی بودند و به نبراسکا و دنور رفتند. پدرش روانشناس و مادرش مدير بانک بود.

تحصيلات خود را در رشته هنرهای زيبا انجام داده و از کودکی به حرفه نمايش و بازيگری و همچنين موسيقی جاز علاقه مند بوده است. نخستين تجربه نمايشی خود را در حدود سن پنج سالگی انجام داد.

پس از آنکه بارها برای دست يافتن به نقشی در برنامه های تلويزيونی داوطلب شد، سرانجام در هجده سالگی نقشی در مجموعه تلويزيونی "شهرت" به دست آورد.

با فيلم شيطان در لباس آبی (1995) برای نخستين بار مورد توجه قرار گرفت و جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل را از منتقدان سينمايی لس آنجلس دريافت کرد.

بازی او در فيلمهای رزوود و شبهای بوگی بسيار تحسين شد و جوايز متعددی کسب کرد.

در سال 1998 به تلويزيون بازگشت و با ايفای نقش سامی ديويس در رت پک نامزد جايزه امی و برنده گلدن گلوب شد. او سال بعد نيز برای بازی در درسی پيش از مردن، نامزد جايزه امی شد. او در اين فيلم، نقش آموزگاری را بر عهده داشت که برای اندرز دادن به يک زندانی محکوم به مرگ به زندان می رود.

خارج از ديد آغاز همکاری ادامه دار او با استيون سودربرگ بود که با قاچاق و يازده يار اوشن ادامه يافت.

دان چيدل در هتل رواندا، نقش يک هتل دار را بازی می کند که در جريان نسل کشی در رواندا، هتل خود را پناهگاه توتسی‌ها می کند تا جانشان را نجات دهد. او برای نخستين بار با اين فيلم نامزد جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد شده است.

 
 
کيت وينسلتاسکار
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين بازيگر نقش اول زن
 
 
مارتين اسکورسيزیاسکار
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين کارگردانی
 
 
آل پاچينو در نمايی از فيلم پدر خواندهصفحه ويژه فيلم
تازه های فيلم و سينمای ايران و جهان
 
 
اسکاراسکار
هفتاد و ششمين اسکار برگزار شد
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران