BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 20:23 گرينويچ - جمعه 18 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اورست و اولين گروه کوهنوردان زن ايرانی
 

 
 
تيم کوهنوردی مردان وزنان ايران، عصر روز چهارشنبه برای صعود به بلندترين قله جهان يعنی"اورست" عازم نپال شد. زنان کوهنورد ايرانی برای اولين باره که برای صعود به بلند ترين قله جهان يعنی قله اورست عازم اين منطقه می شن و اميدوارن که بتونن طلسم اين غول بزرگ رو ی زمين رو برای زنان ايرانی بشکنن و پا بروی آن بذارن تا اسم خودشونو بعنوان اولين زنان ايرانی فاتح قله اورست ثبت کنن.


البته تيم کوهنوردی مردان ايران ۶ سال پيش اين طلسم رو برای مردان ايران شکسته و برای اولين بار در سال ‪ ۱۳۷۷‬موفق به صعود به اين قله ۸۸۸۸ ‬متری شد که البته الان می گن شده ۸۸۴۸ متر، اما در صعود امسال هم ، تيم مردان ايران تيم زنان رو همراهی می کنه.

به همين منظور فربد سروندی در برنامه ورزشی روز هفتم راديو بی بی سی ، يک روز قبل از رفتن اين تيم از ايران با رضوان سلماسی و فرخنده صادق دو تا از دختران کوهنورد اعزامی به اورست گفتگو کرد که با هم می شنويم و می خوانيم

خانم سلماسی شما به عنوان يکی از خانم هايی که فردا عازم کوه اورست هستند و برای اولين بار می خواهند اين کوه بلند رو صعود کنند، برامون بگين چه تدارکاتی ديدين و در مورد برنامه خودتون برای ما توضيح بدين.

حقيقتش اينه که صعود قله اورست يکی از آرزوهای هر کوهنورده. اين صعود يک برگ تازه در تاريخ ما ايرانی ها و هم مسلمانان ايجاد می کنه و فکر می کنم هر کس بتونه در اين تاريخ قدمی جلو بزاره، واقعاً ارزش داره.

اين باعث شده که من تلاش خودم رو از اول اردوها تا به حال قطع نکنم تا از نظر جسمانی و روحی خودم رو به شرايطی نزديک کنم که اين کار حتماً با موفقيت انجام بشه.

چه مدتی هست که شما در اردو هستيد؟
از اواخر آذرماه، اولين اردوهامون شروع شد. ما شش دوره اردوی فشرده داشتيم که در مناطق مختلف و کوه های مرتفع ايران انجام شد. در اين اردوها، هم کارهای يخ و برف داشتيم و هم کار کوه پيمايی. در فاصله بين اردوها من خودم تمرين های کوهنوردی و بدن سازی رو دنبال کردم.

خانم سلماسی، تيم بانوان ايران از چند نفر تشکيل شده؟
هفت نفر از تيم خانم ها اعزام می شن. البته هفت نفر از آقايان هم به عنوان شرکت کننده جهت صعود اعزام می شن. کلاً تيم، به همراه سرپرست، پزشک و فيلمبردار از حدود بيست نفر تشکيل شده.

شما چرا اين ورزش رو انتخاب کردين؟ با توجه به اينکه ورزش سختی هست و بعضی وقت ها شما با جانتون هم بازی می کنين!
من خودم فکر می کنم کوه نوردی يک نوع روش زندگی هست. بسياری از مسائلی که توی کوه وجود داره عملاً در زندگی عادی هم پياده ميشه. خيلی از کارهايی که در حقيقت ما در زندگی به دنبال اونها هستيم مثل انتخاب راه و روش، همه هنگام کوهنوردی ديده می شه. به علاوه اين اونجا آدم انقدر فکر می کنه که از خودش دور ميشه و به معنويت ها و خدا نزديک می شه که باعث می شه ناخودآگاه، خواسته يا ناخواسته خودمون رو به کوه برسونيم.


با توجه به اينکه الان ايام عيد هست و فکر کنم شما سال تحويل رو در کوه اورست هستين، چه احساسی دارين؟
البته مطمئناً دلم برای خانواده تنگ می شه که در هنگام سال تحويل و در کنار سفره هفت سين کنارشون نيستم. ولی چون آغاز سال جديد، آغاز يک برنامه جديد کوهنوردی هم هست به خاطر همين من خيلی خوشحال هستم.

برنامه خاصی برای سال تحويل توی کوه ندارين؟
چرا داريم ... ما حتماً سفره هفت سين رو خواهيم داشت. اگر فرصتی هم بشه با خانواده هامون تماس خواهيم گرفت. ساير کارها به عهده مسئولين تيم هست. نمی دونم اونها برای ما چه مژده هايی در نظر گرفتند!

بلندترين قله ای که شما تا به حال صعود کردين چه قله ای بوده؟
بلندترين قله ای که در ايران وجود داره دماونده و من سالی چند بار به اين قله، قله علم کوه و قله سبلان صعود می کنم. ولی من با تيم اعزامی کشورمون به قله پوموری که در مهر ۱۳۸۰ در نپال انجام شد، در صعودی با ارتفاع ۷۱۶۵ هم شرکت کردم.

خانم سلماسی چند سالتونه و کلاً چند ساله که کوهنوردی می کنين؟
من متولد سال ۱۳۴۷ هستم. از بچگی با مادرم زياد کوه می رفتم و در حقيقت مادرم يکی از پشتيبانان من بوده. البته از سال ۱۳۷۵ کار کوهنوردی رو به صورت حرفه ای شروع کردم.

خانواده شما رو تشويق می کردن يا اينکه باهاتون مخالفت می کردن؟
من اصلاً با مادرم کوهنوردی رو شروع کردم. اوايل که من کوهنوردی می کردم پدرم زياد آشنايی با کوهنوردی نداشت و اين کار زياد براش خوشايند نبود! اما وقتی موفقيت های من رو توی برنامه های مختلف ديد، بعداً خودش مشوق من شد. البته ايشون الان ديگه در قيد حيات نيستن و جاشون خيلی خاليه.

در آغاز سال نو و سال تحويل در دامنه های بلندترين قله جهان، چه آرزويی دارين؟
من الان آرزوم اين هست که تيم ما بتونه اين قله رو صعود بکنه و خود من هم يکی از نفراتی باشم که توان و سلامتی رسيدن به قله رو داشته باشه.

بعد از صعود به اورست اولين جمله ای که از ته دل خواهيد گفت چيه؟
من حتماً اون موقع اين صعود رو به مادرم تقديم می کنم و بعد به تمام مردم کشورم و زنان مسلمان.

به نظر شما ورزش کوهنوردی در ايران بين خانم ها چقدر جا افتاده؟
اين ورزش طرفدارهای کمی نداره! مخصوصاً در بين خانم ها. اما اکثراً به صورت حرفه ای کار نمی کنن. من اميدوارم با اين طرح جديد ادغام آقايان و خانم ها و با برنامه ريزی که می شه، خانم های ايرانی از لحاظ فنی رشد خوبی داشته باشن و بتونن حداقل در آسيا مطرح باشن.


برنامه سفر شما چه مدت طول می کشه؟
تقريبا هشتاد و پنج روز طول می کشه.

آيا فکر خطرات اين سفر رو هم کرديد؟
بله. اولاً سعی می کنيم تا اونجايی که ممکنه دنبال خطرات نگرديم. اما فکر می کنم "هر کس طاووس خواهد جور هندوستان کشد" ... به هر حال ما هدفی برای برنامه خودمون داريم که به خاطر اون گاهی اوقات بايد خيلی مسائل رو کنار گذاشت.

مصاحبه با خانم صادق

درووود به شما خانم صادق.
سلام.

شما به عنوان يکی از خانم های اعزامی به يکی از بلندترين قله های جهان، چه احساسی داريد و برای اين برنامه چقدر خودتون رو آماده کردين؟
من شخصاً از لحاظ آمادگی هر آنچه در توان داشتم گذاشتم. خيلی خوشحال هستم و اميدوارم که موفق برگردم و کشورم و خصوصاً خانم های کشورم رو سربلند کنم.

از اينکه در ايام نوروز در دامنه اورست هستين چه احساسی دارين؟
سال تحويل رو ما در پايتخت نپال و دور از خانواده هستيم. تدارک يک سفره هفت سين ديديم که همه دور اون جمع می شيم و آرزوی سال خوش برای خودمون و خانواده هامون و کشورمون می کنيم.

با توجه به اينکه به بام دنيا ميرين، به عنوان يک کوهنورد زن بعد از صعود چه آروزيی داريد؟
اميدوارم که اورست، چون بلندترين قله دنيا هست، در واقع " آخر کار " نباشه. بلکه يک شروع باشه برای کوهنوردان ايرانی.

شما چند سالتون هست؟
۳۶سالمه و ۱۲ سالی هست که کوهنوردی رو به صورت جدی دنبال می کنم. من مربی درجه سه يخ نوردی و سنگ نوردی هم هستم.

چه پيامی برای بچه های ايرانی داريد؟
من اميدوارم که اين واقعه مهم رو مردم ايران به خاطر داشته باشن و در واقع دعای خيرشون رو بدرقه راه ما بکنن و با فرستادن انرژی مثبت دل بچه ها رو گرم کنن.

چه پيامی برای دختر خانم های ايرانی داريد؟
فکر کنم دختر خانم های ايرانی، چه در ايران و چه در خارج از ايران، هر وقت بخوان کاری رو انجام بدن، در واقع با پشت کاری که به خرج ميدن می تونن در اون راه موفق باشن.

کار اصلی شما چيه؟
من ليسانس گرافيک دارم و در يک شرکت تبليغاتی به عنوان يک طراح کار می کنم.

آيا اين سه ماه آسيبی به کار شما نمی زنه؟
اميدوارم وقتی برگشتم کارم رو از دست نداده باشم! چون سه ماه زمان زيادی هست!

خانم صادق، فرق يک دختر کوهنورد با دخترهای ديگه چيه؟
کوه و طبيعت در کنار همه زيبايی هايی که داره، به خاطر سختی هايی هم که داره يک جور انسان رو می سازه. فکر می کنم خانم های کوهنورد در زندگی می تونن موفق تر باشن. چرا که اراده قوی تری خواهند داشت. در واقع در هنگام صعود شما گام به گام به قله و در اصل هدفتون نزديک تر ميشين و هر وقت که از بالا رفتن پشيمون بشين، اونجا انتهای راهه! در واقع اين بچه ها بايد اراده قوی داشته باشن و اين توی زندگی خصوصی اونها هم موثره.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران