BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:01 گرينويچ - چهارشنبه 23 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مروری بر نمايشگاه های هنرهای تجسمی و عکس در سال ۸۳
 

 
 
هنرهای تجسمی در سال ۸۳ به رغم کاستی ها و ناکامی ها سال پررونق و نسبتا پرباری را در داخل و خارج از کشور گذراند.

يکی از مهمترين اتفاقات سال ۸۳ در حوزه هنرهای تجسمی بده بستانی بود که ميان هنرمندان ايرانی و هنرمندان خارجی به چند شکل روی داد. اتفاقی نيکو که در دراز مدت سبب ارتقای سطح دانش و آگاهی هنرمندان داخلی و شناساندن هنر ايرانی در خارج خواهد شد.

در اين سال نمايشگاه های متعددی برگزارشد، هنرمندان ايران در داخل و خارج از کشور موفقيت هايی کسب کردند. نگارخانه های تازه ای افتتاح شد و چند دوسالانه با موفقيت برگزار شد. اکثر نگارخانه ها در طول سال فعال بودند و به نظر می رسيد که از نمايشگاه ها استقبال بيشتری می شود.

سال ۸۳ برای نخستين بار برای چند روز در تالار وحدت فروش بزرگ آثار هنری با حضور اکثر گالری داران و مجموعه داران برگزار شد و ادارات دولتی اجازه يافتند تا يک درصد از بودجه خود را صرف خريد آثار هنری برای اداره و سازمان خود کنند.

موزه هنرهای معاصر

مجسمه ای از هنری مور مجسمه ساز بريتانيايی در فضای باز موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر در سال ۸۳ بسيار فعال بود. در دوران رياست دکتر عليرضا سميع آذر بر موزه، اتفاقات فرهنگی هنری بيشتری در موزه روی می دهد و عملا تعداد بازديد کنندگان موزه چندين برابر شده است.

پس از مجسمه سازان بريتانيايی که تا اوايل بهار مجسمه هايشان در موزه نمايش داده می شد،
نمايشگاهی از آثار گرهارد ريشتر هنرمند آلمانی و يکی از مهمترين چهره های هنری سه دهه اخير اروپا در موزه برگزار شد.

نمايشگاهی از مجسمه های محسن وزيری مقدم مجسمه ساز ايرانی مقيم ايتاليا در تابستان ۸۳ در موزه هنرهای معاصر برپا شد. اين نمايشگاه به دليل تغيير رای موزه در خريد بعضی از آثار اين هنرمند با اعتراض شديد وزيری مقدم روبرو شد.

در شهريور ماه موزه هنرهای معاصر نمايشگاهی با عنوان "باغ ايرانی" برپا کرد که با استقبال گسترده ای روبرو گرديد.

نمايی از فيلم مهدخت ساخته شيرين نشاط

هنرمندان بر مبنای موضوع باغ ايرانی، باغهای خود را خلق کرده بودند و چند فيلمساز نيز باغ ايرانی را تبديل به فيلم های کوتاهی کرده بودند.

در نمايشگاه باغ ايرانی آثاری از پرويز کيمياوی، عباس کيارستمی، فريده لاشايی، ابراهيم حقيقی، داريوش مهرجويی، پرويز تناولی، فرشيد مثقالی، بهروز دارش، مصطفی دره باغی، آويش خبره زاده، سهراب سپهری، منير فرمانفرمائيان، شهريار قديمی، محمدرضا جوادی، منوچهر يکتايی، آنه محمد تاتاری، رضا درخشانی، بهروز دارش و... به نمايش در آمد.

دومين نمايشگاه موزه هنرهای معاصر به هنر معاصر ژاپن با عنوان "آفتاب تابان" اختصاص داشت. در اين نمايشگاه که به هنرمفهومی ژاپن تعلق داشت، آثار پنج هنرمند ژاپنی با رويکرد چيدمان ويديويی، ترکيبی از چيدمان و نقاشی، کلاژ و نقاشی، عکس و ويديو عرضه شده بود.

باغ سيمرغ، اثر پرويز تناولی

در بخش جنبی عکس هايی از عباس کيارستمی و فيلم هايی از فيلمسازانی چون ياساجيرو ازو، ماساکی کوباياشی و آکيرا کوروساوا به نمايش گذاشته شد.

دبير اين نمايشگاه، پری يوش گنجی نقاش و استاد دانشگاه بود. به گفته آقای سميع آذر نمايشگاه های جنبش پيشرو چين، هنر معاصر هند و هنر معاصر ايتاليا از برنامه های سال آتی موزه هنرهای معاصر است.

موزه هنرهای معاصر در بهمن ماه نشست روش های طراحی صنعتی اروپا با حضور لوکا اسکاکتی و چنسيا انگويتسو لا د آلتو را برگزار کرد.

در اسفند ماه شورای بين الملل موزه هنرهای معاصر تهران آثار بيتا فياضی و ماندانا مقدم را برای شرکت در دوسالانه ونيز در سال ۲۰۰۵ برگزيد.

از اتفاقات مهم ديگر در اواخر سال ۸۳، استعفای عليرضا سميع آذر از سمت رياست موزه هنرهای معاصر در اعتراض به کم کردن بودجه موزه توسط وزارت ارشاد بود که با واکنش جمعی هنرمندان روبرو شد و مسکوت ماند.

مرکز فرهنگی هنری صبا

پوستر سومين دوسالانه بين المللی نقاشی معاصر جهان اسلام

مرکز فرهنگی هنری صبا که وابسته به فرهنگستان هنر است در ارديبهشت نمايشگاهی از مستندات معماری بم برگزار کرد.

نمايشگاهی هم از آثار خوشنويسی در گرايش های نوين با آثاری از محمد احصايی، نصرالله افجه ای، فرامرز پيلارام، جليل رسولی، زهرا رهنورد، حسين زنده رودی، علی صادقی، رضا مافی و مير حسين موسوی برپا شد.

نمايشگاهی هم از آثار منصور قندريز هنرمند درگذشته و مطرح تاريخ هنر نقاشی مدرنيسم ايرانی در اين گالری برگزار شد.

گالری صبا بقيه اوقات سال را درگير برگزاری نمايشگاه های هنری - سياسی مانند نخستين دوسالانه پوستر جهان اسلام، هنر فلسطين و سومين دوسالانه بين المللی نقاشی معاصر جهان اسلام بود.

در دوسالانه بين المللی نقاشی جهان اسلام ۲۸۸ اثر هنری از ۱۶۹ هنرمند ايرانی و ۱۸۵ اثر از هنرمندان ۳۳ کشور جهان به نمايش گذاشته شد.

بنياد آفرينش های هنری نياوران

نقاشی از سيلويا است وکی از نمايشگاه آثار زنان نقاش ايتاليايی در تهران

بنياد آفرينش های هنری نياوران در خرداد ماه نمايشگاهی از ۴۰ زن هنرمند از ۹ کشور برگزار کرد. در اين نمايشگاه ۶۷ تابلوی نقاشی و اثر حجمی از بانوان هنرمند عضو فدراسيون بين المللی فرهنگی زنان به نمايش گذاشته شد. اين هنرمندان از کشورهای فرانسه، آلمان، رومانی، مصر، سوئد، لهستان، ژاپن، پرو و ايران بودند.

در آذر ماه بنياد آفرينش های هنری نياوران نمايشگاهی از آثار نقاشی هفت زن نقاش ايتاليايی را به نمايش گذاشت. اين پروژه "کارتا سه ته" نام داشت.

در اين نمايشگاه آثاری از پريما روزا چزارينی اسفورتزا، جان کارلا فراره، روزانا گراناتا، آنا اونستی، اليزا مونته سوری، سوزان سانتورو و سيلويا است وکی به نمايش گذاشته شد.

اين نمايشگاه پاسخی بود به نمايشگاهی که سال ۸۲ تعدادی از زنان هنرمند ايرانی در ايتاليا برگزار کردند.

خانه هنرمندان ايران

مرتضی مميز

در اواسط زمستان گالری خانه هنرمندان به پاس ۵۰ سال خدمت مرتضی مميز به گرافيک و نقاشی ايران، به اسم او نامگذاری شد.

در سال گذشته نگارخانه خانه هنرمندان فعال بود. از مهمترين نمايشگاه هايی که در اين نگارخانه برگزار شد، نمايشگاه نقاشی های پری يوش گنجی، ثميلا امير ابراهيمی که اولی نوعی اعتراض به حادثه دانشگاه در تير ۷۸ و دومی اعتراضی به ماشينی شدن زندگی بود.

چيدمان، اجرا، و ويديو با عنوان آغاز دشوار از آثار ۱۴ هنرمند از جمله فريدون اميری، فروزان پرويز فرزام، مهناز پسيخانی، جمشيد حقيقت شناس، خسرو خسروی، مهشيد رحيم تبريزی، فريده شاهسوارانی، رزيتا شرف جهان و سيمين دخت اکرامی و نمايشگاهی از ۳۲ مجسمه ساز نيز از نمايشگاه های در خور توجه خانه هنرمندان بود.

گالری های خصوصی

گالری های خصوصی هم اکثر اوقات سال فعال بودند. عمده ترين نمايشگاه های سال گذشته عبارت بودند از: نمايش تنديس هايی از بهروز حشمت مجسمه ساز ايرانی مقيم اتريش در گالری آبان، نمايش نقاشی های فريده لاشايی، مصطفی دشتی و بهرام دبيری در گالری ماه، نقاشی های معصومه بختياری و منوچهر معتبر و اردشير رستمی و نمايش عکس های ناصر تقوايی در گالری اثر، نمايشگاه تابستانی گالری گلستان با ۲۴۰ اثر از ۱۷۰ هنرمند ايرانی، با آثار هنرمندانی چون سهراب سپهری، بهجت صدر، گيزلا وارگا سينايی، سيمين اکرامی، پرويز کلانتری، مارگو گريگوريان، بهرام دبيری، شيده تامی، فخری گلستان و..نمايشگاه پرندگان افجه از فخری گلستان، نمايشگاهی از آثار مسعود گراف هاشم پور هنرمند آلمانی ايرانی تبار در نگارخانه تهران و...

نمايشگاه های عکس

پوستر نهمين دو سالانه عکس ايران

در سال ۸۳ عکاسان نيز در حوزه کار خود فعال بودند. نهمين دو سالانه عکس ايران با ۳۷۲۵ عکس و ۳۲۴ مجموعه عکس از ۷۱۷ عکاس در تيرماه برگزار شد و تنديس و لوح افتخار دوسالانه و از يک تا سه ماه بورس مطالعاتی در پاريس به محمد خزاعی نفر نخست، مهدی عراقچيان و پيمان هوشمند زاده تعلق گرفت.

بهمن جلالی دبير اين دوسالانه، تنها راه ادامه اين دوسالانه را تشکيل انجمن عکاسان ايران دانست.

در تيرماه ناصر تقوايی کارگردان نامی سينمای ايران مجموعه ای از عکس های خوزستان خود را در گالری اثر به نمايش گذاشت.

سه نمايشگاه معتبر عکس در پاييز و زمستان در گالری گلستان برگزار شد.

پيمان هوشمند زاده در آبان ماه نمايشگاهی از عکس هايی که بين سال های ۷۶ تا ۷۸ از کافه شوکا، يکی از معدود پاتوق های فرهنگی ايران گرفته بود، در گالری گلستان به نمايش گذاشت.

در آبان ماه تعدادی از دانشجويان ورودی سال ۷۲ دانشگاه آزاد که تعدادی از آنها از عکاسان به نام فعلی ايران هستند، يک نمايشگاه گروهی با عنوان ديدار در گالری گلستان برگزار کردند.

حسن سربخشيان نيز نخستين نمايشگاه انفرادی خود را با نمايش سی و سه قطعه تک عکس در اواخر زمستان در گالری گلستان برگزار کرد.

عکس از آرگاديوز سبولا از لهستان از برندگان نهايی جايزه جهانی نيايش

مهران مهاجر در گالری راه ابريشم و کامران عدل نيز در گالری اثر نمايشگاه عکس داشتند.
در حوزه عکاسی نمايش نيز سيامک زمردی مطلق نمايشگاهی از صد عکس خود را در گالری مان هنر نو به نمايش گذاشت.

نخستين مسابقه بين المللی عکس با عنوان "جايزه جهانی نيايش" با شرکت عکاسانی از ۳۹ کشور جهان و با داوری عکاسان به نام ايران و جهان دربهمن ۸۳ در تهران برگزار شد.

در اين مسابقه ۴۰۰۰ عکس از ۱۲۰۰ عکاس از۳۹ کشور به شکل تک عکس، مجموعه پنج عکس و مجموعه سه عکس به مسابقه راه يافت.

آلفرد يعقوب زاده، ويتولد کراسونسکی از لهستان، آرگاديوز سبولا، مجيد سعيدی، مهدی اشرفی ورزيده، سيلويو گتی از رومانی و يدالله عبدی برندگان اين مسابقه بودند.

در سال ۸۳ دومين جلد از "چهره های ادبيات معاصر ايران" با عکس هايی که مريم زندی از چهارده نويسنده، محقق و مترجم منتشر شد.

نمايشگاه هنرمندان ايرانی در خارج از کشور

نقاشی از حسين زنده رودی

به گزارش ايسنا نمايشگاه هايی که از آثار هنرمندان ايرانی در خارج از کشور برگزار شد، عبارت بودند از: نمايش آثار نگارگری مجيد مهرگان در ترکمنستان و هوشنگ جزی زاده در پاريس، نمايشگاهی از آثار مرتضی مميز در سوريه به مناسبت هفته فرهنگی ايران، حضور جمشيد مراديان مجسمه ساز ايرانی در بيست و سومين سمپوزيوم بين المللی مجسمه سازی با چوب در ايتاليا، نمايشگاهی از آثار محمد ابراهيم جعفری، حسين ماهر، شيده تامی، شهلا اعتمادی، مصطفی دشتی، رضوان صادق زاده، نيما پتگر، اليکا قاجار، مينا غازيانی، گلناز فتحی، صداقت جباری و معصومه بختياری در گالری ديپو اسکوئر در شهر بوستون آمريکا، نمايش دوازده اثر از حسين خسروجردی در نگارخانه کرين کالکشن در بوستون آمريکا نمايش آثار حسين زنده رودی در پاريس.

 
 
قلمايران در سال 1383
مروری بر اتفاقات فرهنگی سال ۱۳۸۳
 
 
نشانه جشنواره تئاتر فجرنمايش
نگاهی گذرا به رويدادهای تئاتر ايران در سال 1383
 
 
بيژن کامکارموسيقی
نگاهی به وضعيت موسيقی ايران در سال ۱۳۸۳
 
 
بخشی از پوستر بيست و سومين جشنواره فيلم فجرچهار فصل سينما
مروری بر سينمای ايران در سال ۱۳۸۳
 
 
.مرور
نگاهی گذرا به کارنامه فرهنگی ۱۳۸۲
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران