BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:24 گرينويچ - سه شنبه 05 آوريل 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
منصورنامه
 

 
 

منصور، يکی از کارهای جديدت ويديو "مرا ببوس" هست. يک مقدار دربارش برامون توضيح ميدی؟
"مرا ببوس" کار شيرين و قشنگی از آب در اومده. اين ويدئو هم، باز يکی ديگه از کارهای بابک شکريان هست. قشنگی اين کار به اين خاطره که به سبک قديم، يک جوان در يک محله ای و در پايين پنجره يک ساختمون وايساده و برای دختری که بهش علاقه داره می خونه.

راجع به شعر مرا ببوس برامون بگو که ميگه " مرا ببوس برای اولين بار " ... فکر اين شعر از کجا شروع شد و چرا برای اولين بار؟
بابک روزبه با من تماس گرفت و گفتش که يک سوژه جديد دارم که فکر می کنم خيلی خوشت بياد. بعد برام پشت تلفن سه خط از اين شعر رو خوند. البته شعر هنوز تموم نشده بود. به هر حال من هم بهش گفتم واقعاً از شعر خوشم اومده و همون لحظه که برای من خوند، دو سه خط ملودی اين آهنگ هم به من الهام شد و با هم شروع کرديم به ساختن " مرا ببوس ".

من فکر کنم اين آهنگ برای جامعه ما که با آهنگ مرا ببوس خاطره دارن، يک نوع جذابيت و تازگی داره. ما تنها جمله " مرا ببوس " رو از ترانه قديمی به همين نام استفاده کرديم ولی ملودی و آهنگ به سمت ديگه ای ميره. برای همين اين آهنگ يک تازگی خاصی داره. در ترانه سرايی هم فکر کنم بابک ماهرانه عمل کرده و تنظيم قشنگ فرخ آهی هم، يک روحيه ديگه ای به اين آهنگ ميده.


الان می بينم که همش دنبال کارها و کنسرت هات هستی. به جای اينکه تحويل سال با خانواده باشی با ما هستی و زندگيت اينجوری شده.
بله. ديگه به قول معروف و بدون تعارف گفته باشم، من يک خانواده بزرگ دارم که اون خانواده من، هر ايرانی هست که در جهان وجود داره. می دونم اگه نمی تونم در کنار مادرم، خواهرم و برادرم در زمان تحويل سال باشم، ولی در عوض با تمام ايرانی ها هستم که مثل اعضای خانواده من ميمونن. هم خانواده من کار من رو درک می کنن، هم خودم با آغوش باز اين حرفه رو قبول می کنم. عشق و محبتی که مردم ميدن برای من بزرگ ترين عيديه.

توی آهنگ ميگی " مرا ببوس برای اولين بار " ... حالا می خوام يه خورده فضولی کنم! تو اولين بوسه خودت رو يادت مياد؟
نه! الان يادم نمياد.

خيلی خوب! تو هم هيچ وقت جواب سوال های فضولی ما رو درست نميدی!
هاهاها


منصور الان ساعت دو صبحه و تو حسابی سر حال هستی!!! جريان چيه؟
الان چند ساعتيه از روی صحنه اومدم پايين و يک کم اون هيجان هنوز توی وجودم هست. يک مقداری طول می کشه تا اين هيجان فروکش کنه و من به حالت راحتی برسم که بتونم استراحت کنم.

دوست دارم درباره آهنگ "دروغگو" برامون صحبت کنی.
اين آهنگ يکی از اولين کارهايی هست که من با آقای بابک صحرايی همکاری داشتم. ايشون در ايران زندگی می کنن و اين شعر دومی هست که به من دادن. در آلبوم قبل هم آهنگ " ترانه بی ترانه " از کارهای ايشون بود که من خودم اون رو خيلی دوست داشتم.

ترانه " دروغگو" آهنگ مشترک منوچهر چشم آذر و خود منه. اين ترانه يک درد و دل راحتيه با شکايت هايی که نسبت به دروغ های زندگی روزمره وجود داره. در يک جای اين شعر، شاعر يک نصيحت کرده و ميگه " دنيا ديگه دنيای دورنگی و دروغ نيست، آخر خط رسيدی دور و ورت شلوغ نيست ". به نظر من اين يکی از اون کارهايه که خيلی صميميه و خودم اون رو خيلی دوست دارم.


منصور، من می دونم که تو خودت خيلی اهل ورزش هستی. بيشتر طرفدار کدوم ورزشی؟
من بيشتر سعی می کنم دوچرخه سواری و دوندگی کنم که تپش قلبم رو در يک مقدار مشخصی نگه دارم که نفسم خيلی راحت تر بياد و اين به زندگی روزمره خيلی کمک می کنه. يک مقدار هم اگر حوصله ای باشه با بچه ها به باشگاه ميريم و خودمون رو سرگرم می کنيم.

توی باشگاه که تو رو ميشناسن برات دردسر نميشه که هی مثلاً بيان امضاء بگيرن؟
يک مکانی هست نزديک خونه من که کوچيک و خصوصيه و با چند تا از دوستان مشترک ميريم اونجا و زياد با هموطنان ديگه روبرو نميشم. ولی هر وقت هم روبرو بشم، با آغوش باز و عشق برخورد می کنم.

به نظر مياد درست کردن آهنگ های آلبوم جديدت تو مقطع های مختلفی از زمان انجام شده. درسته؟
بله. تهيه اين آلبوم مراحل مختلفی داشته و لحظه های بسيار عجيب و غريبی رو توی زندگيم گذروندم که اين آلبوم تکميل بشه. هر آهنگ از اين آلبوم برای من يادآور يک سری خاطره هست که در اين دو سال داشتم.


در خاتمه صحبت هامون در مورد آلبوم، اشاره ای به آهنگ " عيدی ندارم " می کنم. من خودم ويديوی اين آهنگ رو دوست دارم که مستقيماً داره به فاجعه زلزله بم اشاره می کنه. دوست دارم اين آهنگ اشاره ای باشه به روح پاک عزيزانی که جون خودشون رو از دست دادن. من احساس کردم تنها يادآوری که می تونم به ياد اون عزيزان به جا بزارم و دينی که داشتم رو ادا بکنم، اين بود که آهنگی بخونم که دعای خيری پشت سر اون عزيزان باشه.

اين مسئوليت من و همه عزيزان ديگه هست که يادآور اين خاطرات باشيم که بتونيم قدر لحظات شيرين رو بدونيم و بيشتر با هم وقت صرف کنيم و به همديگه احترام بزاريم و قدرهم رو بيشتر بدونيم. روح اونها شاد باشه که الان بين ما نيستن و اميدوارم که از اين به بعد بتونيم کمتر از اين مصيبت ها داشته باشيم که در روحيه کل جامعه ما تاثير منفی نزاره.

چرا تصميم گرفتی که توی ويدئوی " عيدی ندارم " در صحرا، يک سفره هفت سين باشه و تو داری توی يک تلويزيون سياه و سفيد می خونی؟
من از " کوجی" عزيز خواهش کردم اين کار رو برای من تهيه کنه. از روز اولی که اين ترانه رو بابک روزبه نوشت و من آهنگش رو ساختم، يک تصوير صحرای خلوت و ساده در ذهن من بود. حرکت دوربين دور سفره هفت سين خيلی حقير و خالی، توی ذهن من شکل بسته بود.


در يک روز کوتاه ما فيلم برداری رو انجام داديم و در حدود بيست ساعت تدوين اون رو تموم کرديم. از همون دقيقه اولی که اين کار توی تلويزيون ها نشون داده شد خيلی به دل مردم نشست و اين بزرگترين پاداشی بود که من برای تهيه اين کار می تونستم بگيرم.

فيلمبرداری کردن در صحرا شوخی نيست و می دونم موقع انجام اين کار زمستون بوده و هوا ناجور، درسته؟
بله. من در صحرا زمانی که روی صندلی نشسته بودم، از سمت راستم باد شديدی می اومد و اونجا تمام قسمت راست صورت من بی حس شده بود! اين کار اوايل ماه مارچ يا اسفند ماه انجام شد و سرمای اون موقع، يک جورايی من رو بيشتر توی اون حس همدردی برده بود و يک فضای عجيبی به کار داده بود.

ممنونم منصور جان با ما بودی. از عصر تا ساعت دو و نيم صبح همين جوری داريم با هم مصاحبه رو انجام ميديم. البته ما رو کشتی تا آلبوم جديدت وارد بازار شد، اما خيلی عالی بود.مرسی. من هم عيد رو به همه عزيزان تبريک ميگم. اميدوارم سال ۱۳۸۴ سالی بهتر از گذشته باشه و هر چيزی که هموطنان از خدا ميخوان بهشون بده. از شما و همکارانتون هم ممنون هستم.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران