http://www.bbcpersian.com

12:08 گرينويچ - جمعه 08 آوريل 2005

پرويز جاهد
کارشناس سينما

بزرگداشت کيارستمی در لندن

از سوی 'بنياد ميراث ايران' و چند موسسه فرهنگی - هنری معتبر بريتانيايی مجموعه برنامه های گوناگونی به منظور بزرگداشت عباس کيارستمی، فيلمساز شهير ايرانی از ۲۷ آوريل تا ۱۹ ژوئن ۲۰۰۵ در لندن برگزار می شود.

در اين برنامه وسيع که با حمايت موسسات هنری و سينمايی مهم بريتانيا مانند "نشنال فيلم تيه تر"(NFT)، کانال چهار (Channel ۴)، مدرسه فيلم لندن، انستيتوی فرانسه، موسسه فيلم بريتانيا (bfi)، موزه ويکتوريا و آلبرت، روزنامه گاردين، مجله عکاسی پورت فوليو Portfolio، شرکت سينمايی Artificial Aye و گالری زلدا چيتل برگزار می شود، علاوه بر نمايش کليه فيلمهای کوتاه، بلند، مستند و داستانی کيارستمی از نان و کوچه گرفته تا ده روی ده ، برنامه های متنوع ديگری نيز برای او تدارک ديده شده است؛ از جمله دو نمايشگاه عکس و چيدمان(Installation) با عنوان های درختان در برف و جنگل بدون برگ.

در مجموعه چيدمان "جنگل بدون برگ"، کيارستمی، بينندگان را به تماشای آن جنبه هايی از زندگی و طبيعت دعوت می کند که غالبا در زندگی روزمره به آنها توجه ندارند و يا بی اعتنا از کنارشان می گذرند. به اعتقاد کيارستمی ، مردم تنها زمانی به عناصر طبيعی پيرامونشان توجه می کنند که آنها به صورت قاب شده و تزئينی در موزه ها و فضا های مصنوعی به نمايش درآيند.

در اين نمايشگاه، تماشاگران با عبور از ميان تصاوير به نمايش درآمده، اگرچه آنها را آشنا می يابند اما نياز به کشف مجدد آنها را حس می کنند.

بخشی از اين مجموعه که پيش از اين در ابعاد بسيار کوچکتر در نمايشگاه "باغ ايرانی" در موزه هنرهای معاصر در مهر ماه سال قبل به تماشا گذاشته شده بود، اين بار به شيوه ای کاملا متفاوت و سه بعدی در موزه ويکتوريا و آلبرت به نمايش در می آيد.

درختان زير برف

"درختان در برف" نيز عنوان مجموعه عکسهای کيارستمی از طبيعت و چشم اندازهای پربرف است که در طول ۲۵ سال گذشته عکاسی کرده است.

عکسها که بر روی درختان و مناظر برفی و زمستانی متمرکز شده، در پيوندی نزديک با درونمايه شعرهای کوتاه کيارستمی قرار دارند و جوهر فکری و فلسفی اين عکاس ، فيلمساز و شاعر ايرانی را منعکس می کند.

ظاهرا کيارستمی عکاسی از چشم اندازهای طبيعی و شعر گفتن را از دهه هفتاد ميلادی (دهه پنجاه شمسی) شروع کرده ولی در دهه نود بود که تصميم گرفت آنها را منتشر و در معرض ديد عموم قرار دهد.

در سالهای اخير عکس های سياه و سفيد و رنگی کيارستمی در سراسر جهان به نمايش گذاشته شده و در بيش از ۲۵ نمايشگاه بين المللی شرکت کرده است.

تعزيه به روايت کيارستمی

علاوه بر اين، فيلم – نمايش (اينستاليشن) تعزيه ساخته کيارستمی برای اولين بار در لندن به نمايش در خواهد آمد و نقد و بررسی آن با حضور خود کيارستمی و احمد کريمی حکاک، شاعر، منتقد هنری - ادبی و استاد بخش مطالعات فارسی دانشگاه مريلند آمريکا در موزه ويکتوريا و آلبرت، انجام خواهد شد.

در اين برنامه کيارستمی روايت شخصی خود از نمايش تعزيه و رابطه زنده و فعال آن با تماشاگران را از طريق يک صفحه تلويزيونی بزرگ و دو پرده ديگر در پشت آن ارائه می کند.

اين برنامه نيز پيش از اين در رم و بروکسل به اجرا درآمده بود و اينک برای نخستين بار است که برای تماشاگران بريتانيايی اجرا می شود.

"عباس کيارستمی: تصوير، صدا و ديد"

همينطور در سمپوزيوم ۳ روزه ای که از ۲۹ آوريل تا اول مه درباره کيارستمی و آثار او با عنوان "عباس کيارستمی: تصوير، صدا و ديد" در موزه ويکتوريا و آلبرت برگزار می شود، پانزده سخنران از کشورهای مختلف، جنبه های زيبايی شناختی و روشنفکرانه فيلمها، عکسها و شعرهای کيارستمی و ميزان تاثير گذاری او بر هنر و جامعه پيرامونش را مورد بررسی و تحليل قرار می دهند.

شرکت کنندگان در پايان اين دوره کوتاه آموزشی که ۹ روز طول خواهد کشيد، فيلمی ويدئويی و ديجيتال تهيه خواهند کرد که با حضور کيارستمی و بن گيبسون، مدير مدرسه فيلم لندن در مرکز فرهنگی انيستيتوی فرانسه، سينه لومير( Cine Lumiere) به نمايش گذاشته می شود.

در اين برنامه بزرگداشت که در فاصله زمانی نسبتا طولانی ( نزديک به دو ماه)، برگزار می شود، کيارستمی در چند گفتگو با منتقدان سينمايی و هنری مثل جف اندرو منتقد مجله "تايم اوت" و ژان مايکل فرودون سردبيرمجله "کايه دو سينما" و مايک لی، فيلمساز برجسته سينمای بريتانيا شرکت خواهد کرد.

در اين زمينه همچنين، کتابها و نشريات ويژه ای درباره کيارستمی و فيلمهای او منتشر شده که در اين مدت در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت، از جمله کتابی که آلبرتو النا (Alberto Elena)، مورخ سينما و استاد دانشگاه مادريد درباره کيارستمی و آثار او با عنوان سينمای کيارستمی ( The Cinema Of Abbas Kiarostami ) منتشر کرده است.

همچنين کتابی که جف اندرو، دبير سينمايی مجله "تايم اوت" و برنامه ريز نشنال فيلم تيه تر (NFT) درباره فيلم ده کيارستمی نوشته است.

مجله مشهور عکاسی "پورت فوليو" ( Portfolio) نيز شماره ای را به کيارستمی اختصاص داده است. همينطور مجله "گزارش هنر شرقی" ( Eastern Art Repoet)، نيز شماره ويژه ای را در معرفی کيارستمی و سينمای او منتشر کرده است.

شرکت "آرتيفيشال آی" ( Artificial Eye) نيز اعلام کرده است در ۲۵ مه، نسخه دی وی دی فيلم طعم گيلاس و ۱۰ روی ده را روانه بازار خواهد کرد.