BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:02 گرينويچ - چهارشنبه 04 مه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
هيجدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب تهران گشايش يافت
 
محمد خاتمی - عکس از ايسنا
نمايشگاه بين المللی کتاب تهران را همه ساله رئيس جمهور ايران افتتاح می کند
هيجدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب تهران برای آخرين بار به دست محمد خاتمی، رئيس جمهور ايران در محل دائمی نمايشگاههای تهران افتتاح شد.

اين نمايشگاه تا ۲۴ ارديبهشت (چهاردهم مه) به کار خود ادامه خواهد داد.

در مراسم گشايش نمايشگاه، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران همراه با دو تن از معاونانش، رئيس شورای شهر تهران، شماری از سفيران و نمايندگان سياسی و فرهنگی کشورهای مختلف در تهران، تعدادی از نمايندگان مجلس شورای اسلامی و نمايندگان شورای شهر تهران نيز حضور داشتند.

در اين مراسم از برگزيدگان نشر و نويسنده کتابی که در بهمن ماه گذشته عنوان کتاب سال را از آن خود ساخت تقدير شد.

محمد جواد مرادی نيا، مدير کميته ناشران داخلی نمايشگاه در نشست خبری که سه روز پيش از گشايش نمايشگاه برگزار شد اعلام کرده بود که در نمايشگاه امسال ۲۵۷۴ ناشر داخلی و خارجی شرکت دارند.

به گفته وی، در نمايشگاه امسال تعداد ناشران شهرستانی با بيست در صد افزايش به ۴۸۹ ناشر افزايش داشته است و از تهران نيز ۱۲۹۵ ناشر در نمايشگاه حضور دارند.

آن گونه که ستاد اطلاع رسانی نمايشگاه بين المللی کتاب اعلام کرده، در بخش ناشران داخلی نمايشگاه، ۱۷۸۴ ناشر از تهران و شهرستانها، ۹۴ هزار عنوان کتاب که طی سه سال گذشته به چاپ رسيده است را به نمايش عمومی گذاشته اند که از اين تعداد کتاب، ۵۱ هزار و ۶۸۳ هزار عنوان در گروه عمومی، ده هزار و ۷۸۸ عنوان در گروه کودک و نوجوان، يازده هزار و ۳۳۳عنوان در گروه آموزشی و بيست و دو هزار و ۶۹۲ عنوان در گروه دانشگاهی طبقه بندی شده اند.

به ناشران داخلی فضايی بيش از بيست و هفت هزار و نهصد مترمربع داده شده که بنابر اطلاعيه اين ستاد، امسال به منظور تأمين امنيت و ايجاد ايمنی در سالنهای بخش ناشران داخلی، يکهزار متر از فضای مفيد اين بخش کم شده و همين مسئله تا حدودی فضای ناشران داخلی را محدود کرده و باعث شده است شماری از ناشران نتوانند در اين دوره از نمايشگاه کتاب شرکت کنند.

محمد خاتمی
 پس از جنجالی که سال گذشته بر سر استفاده از عنوان 'خليج عربی' رخ داد، برای نخستين بار، يکی از بخشهای جنبی نمايشگاه به خليج فارس اختصاص يافته است
 

به گزارش اين ستاد، در بخش بين المللی نمايشگاه نيز ۷۵۶ ناشر از ۵۱ کشور جهان، يکصد و سی هزار عنوان از جديدترين کتابهای خود را به نمايش می گذارند و اين بخش از نمايشگاه در مقايسه با سال گذشته، از لحاظ کيفی و کمی چهل درصد رشد داشته است.

در اين بخش، کشورهای اتريش، هلند، بريتانيا، امارات متحده عربی، اسپانيا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، بلژيک، سوئد، اردن، سوئيس، پاکستان، افغانستان، کويت، عمان، هند، بحرين، سنگاپور، لبنان، استراليا، سوريه، عراق، عربستان، آذربايجان، ژاپن، تاجيکستان، ارمنستان، مراکش، مکزيک، مصر، کانادا، روسيه، فلسطين، ترکيه، چهارده کشور آفريقايی و ... شرکت دارند.

چهل درصد کتابهای خارجی عرضه شده در نمايشگاه به زبان عربی و بقيه آنها به ديگر زبانهاست.

بنابر اين گزارش، در "سرای اهل قلم" نمايشگاه با حضور چهره های فرهنگی و ادبی، چهل نشست تخصصی درباره مسائل نشر ايران، نقد کتابهای ادبی و بررسی جايگاه ادبيات در اين کشور برگزار خواهد شد، از مفاخر فرهنگی تجليل به عمل خواهد آمد و برای نويسندگان وشخصيتهای فرهنگی و ادبی که طی يک سال گذشته وفات يافته اند مراسم بزرگداشت ويژه برگزار خواهد شد.

بخشی از نمايشگاه، "بازار جهانی کتاب ايران" نام نهاده شده است تا در آن، پديدآورندگان و توليد کنندگان کتاب ايران با طرفهای خارجی به منظور ايجاد فرصتها و فضاهايی برای عرضه و معرفی آثار ايران، ارتباط کنند.

در اين بخش، علاوه بر برپايی غرفه های ويژه، همايشی دو روزه با حضور کارشناسان داخلی و خارجی برگزار می شود و تالاری به گفتگو ميان دست اندرکاران ايرانی و خارجی صنعت نشر اختصاص داده شده است.

خليج فارس در نمايشگاه کتاب

يکی از بخشهای جنبی نمايشگاه به خليج فارس اختصاص يافته و هدف از برپايی اين بخش، "معرفی هويت ايرانی و تاريخی و جايگاه جهانی خليج فارس" اعلام شده است.

اين بخش شامل نمايشگاهی از مستندات تاريخی و حقوقی، بيش از يکصد نقشه تاريخی و اقتصادی، بيش از هشتصد عنوان کتاب ايرانی و خارجی و تعدادی پايان نامه دانشگاهی با موضوعات مربوط به خليج فارس است که در کنار آنها نشستهای تخصصی در زمينه خليج فارس برگزار می شود و فيلمهايی نيز در اين ارتباط به نمايش در می آيد.

به ابتکار کميته اجرايی اتحاديه و تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران، شعار "درخت ايران ريشه در آبهای خليج فارس دارد"، در بالای تمام غرفه ها نصب شده است.

اين بخش از نمايشگاه پس از آن برگزار می شود که استفاده از عنوان 'خليج عربی' در کنار نام خليج فارس در اطلس مؤسسه آمريکايی نشنال جئوگرافيک خشم ايرانيان را برانيگخت و سرانجام در پی اعتراض گسترده ايرانيان و فشار دولت ايران، اين مؤسسه عنوان 'خليج عربی' را از اطلس خود حذف کرد.

اين بخش جنبی نمايشگاه شامل جشنواره ای با عنوان "جشنواره ملی اينترنتی خليج فارس" نيز هست که طی آن مسابقاتی در بخشهای وبلاگ نويسی، داستان نويسی، پويانمايی و سؤالات چهار گزينه ای در مورد خليج فارس برگزار می شود.

آن گونه که مسئول اين بخش از نمايشگاه اعلام کرده، قرار است شرکت کنندگان جشنواره طی اقدامی نمادين، اعتراضنامه ای الکترونيکی عليه اقدام کشورهای عربی در نهادن نام "خليج عربی" بر خليج فارس تهيه کنند.

'بانوی آب و آفتاب'

فاطمه زهرا، دختر پيامبر اسلام نيز يکی از بخشهای جنبی نمايشگاه کتاب را از آن خود ساخته که طی آن در يکی از تالارهای نمايشگاه که عنوان "بانوی آب و آفتاب" بر آن نهاده شده، حدود دو هزار و پانصد عنوان کتاب و نمايشگاهی از آثار مکتوب و الکترونيک که به زبان فارسی و ديگر نگارش زبانها در مورد وی به نگارش در آمده، به نمايش عمومی گذاشته شده است.

قرار است در اين بخش از نمايشگاه مسابقه ای برای طراحی بهترين جلد برای کتابی که به حضرت فاطمه زهرا مربوط شود برگزار گردد و علاوه بر آن نمايشگاهی از آثار هنری و جلسات نشست و سخنرانی در مورد وی بر پا شود.

بخش کودک و نوجوان

در بخشی که در نمايشگاه به کودکان و نوجوانان اختصاص داده شده، کارگاههای نقاشی، سفالگری و جمله نويسی با موضوع همبستگی ملی و مشارکت عمومی که رهبر ايران به عنوان سال جاری خورشيدی برگزيده، بر پا شده و برنامه هايی برای آشنايی با مفاخر ادبی و نويسندگان کودک و نوجوان در نظر گرفته شده است.

در اين کارگاهها، جورچينها (پازلهای) خليج فارس نيز در اختيار بچه ها قرار داده می شود.

برپايی نمايشگاهی از کتابهای ايرانی کودک و نوجوان که به زبانهای ديگر ترجمه شده، مسابقه قصه گويی و کتابخوانی، اجرای برنامه های هنری و مسابقه قصه های ناتمام از ديگر برنامه های اين بخش از نمايشگاه است.

ناشران الکترونيک

امسال برای ششمين سال پياپی بخشی از نمايشگاه به ناشرانی اختصاص داده شده که از طريق محصولات رايانه ای و شبکه اينترنت آثار خود را منتشر می کنند.

در اين بخش، فضايی بالغ بر يکهزار و هفتصد متر مربع به بيش از يکصد و پنجاه ناشر داده شده تا حدود چهارصدو پنجاه عنوان محصول جديد خود را عرضه کنند.

بنابر گزارش ستاد اطلاع رسانی نمايشگاه، شمار ناشران الکترونيک شرکت کننده در نمايشگاه در مقايسه با سال گذشته بيست و پنج درصد افزايش داشته است.

نمايشگاه مطبوعات

دوازدهمين نمايشگاه مطبوعات نيز همزمان با هيجدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب با يک روز تأخير آغاز به کار کرد.

در نمايشگاه امسال ۱۲۳۴ نشريه و روزنامه سراسری شرکت دارند که از اين تعداد، ۵۳۴ نشريه سراسری است که در ميان آنها ۶۶ روزنامه و هشت نشريه ورزشی وجود دارد.

نمايشگاه مطبوعات در فضايی به وسعت بيش از چهارده هزار متر مربع و در ۷۲۵ غرفه و پنج سالن اصلی برگزار شده است.

بجز نشريات، چهارده انجمن صنفی، سيزده خبرگزاری، يک مرکز تحقيقاتی و نظرسنجی و چهار مؤسسه خدمات رسانی در نمايشگاه مطبوعات حضور دارند.

همچنين، ششمين نمايشگاه ناشران الکترونيک با همکاری مجمع ناشران الکترونيک در بخش ناشران الکترونيک برگزار می شود که در آن بيش از يکصد و پنجاه ناشر الکترونيک در فضايی به وسعت بيش از يکهزار و هفتصد متر مربع، ۴۵۰ عنوان از محصولات خود را عرضه می کنند.

 
 
66پرسش های بی پاسخ
شبه‏ معماى كتاب در ايران‏
 
 
66معضل کتاب خوانی
چرا ما کم کتاب می خوانيم؟
 
 
66نمايشگاه
کمبودها و امکانات نمايشگاه کتاب
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران