http://www.bbcpersian.com

18:32 گرينويچ - پنج شنبه 26 مه 2005


عکسها از نويد سهيليان

بر سر دو راهی !

بهزاد: آقای ابی، سایت شما 8 ماه می شه که راه اندازی شده www.ebi.net، همزمان با پخش آلبوم "راه من" داریوش آْهنگ "راه من" با صدای خودتون رو روی سایتتون قرار دادین که کمی هم جنجال به پا کرده! دوست دارم داستان این آهنگ رو از زبون خودتون بشنوم به خصوص که این آهنگ در آلبوم آقای داريوش هم هست‎!
ابی‎: راستش برای جواب اين سئوال بايد حدود ۷ يا ۸ سال به عقب برگرديم که حدود سال ۹۸ میشه. من با آقای بيژن مرتضوی توری داشتيم و بالطبع موقعی که با هم همکاری داشتیم سعی کردیم که کار مشترکی هم انجام بدیم. اون موقع پيشنهاد آهنگ "راه من" مطرح شد و قرار شد که قسمتی از اين آهنگ را من بخونم و قسمت ديگری رو آقای بيژن مرتضوی بخونه و قسمتی رو هم با ویالن قشنگشون اجرا کنن.

من در اون موقع هزينه اين آهنگ را به کمک آقای امين پيروانی فراهم کرده بودم که مبلغ ۸۰۰۰ دلار بود( برنامه گزار کنسرتهای مرتضوی و ابی )‎. من اين مبلغ را به آقای فريد زلاند دادم که هزينه دستمزدهای شاعر يعنی آقای شهيار قنبری و تنظیم کننده آهنگ و استودیو بود. من اين آهنگ را در استوديو خوندم‎.

وقتی يک آهنگ خونده میشه مثل يک خشت خام می مونه که بعد شما روی اون شروع به کار کردن می کنيد. روی هر ملودی که من از آهنگساز دريافت می کنم مقداری از وجود خودم رو مايه می گذارم يعنی در يک آهنگ بايد قسمتی از وجود من هم باشه.

بعد از اينکه من از آقای زلاند آهنگ ساخته شده رو گرفتم، يک صبح تا شب جداگانه روی اون کار کردم و قسمتهايی از اون رو تغيير دادم‎. بعد از خوندن اين آهنگ در استوديو که حدود دو ساعت و نیم طول کشید، آقای زلاند از نتيجه کار بسيار راضی بود و اتفاقاً همسرم مهشيد هم از مراحل ضبط اين آهنگ فيلمبرداری کرد‎.

بعد از مدتی به دلايلی آقای بيژن مرتضوی وارد اين آهنگ نشد، حتی قسمتهايی از آهنگ را هم خوند و در بخشی هم ساز زد ولی بعد تصميم گرفت که در آهنگ نباشه. در اين مرحله تمام دستمزد آقای فريد زلاند و شهيار قنبری پرداخت شده بود‎.

من آهنگ رو مثل مجسمه ای تکميل کردم و روی ترانه و ملودی اون دوباره کار کردم و همونطور که از اسمش پيداست برای من خیلی شخصی بود و ريزه کاريهای مخصوص خودم رو روش اجرا کردم. بنابراین قاعدتاً از لحاظ خوانندگی متعلق به من هستش‎.

من بعد از مدتها در سال ۲۰۰۲ توری داشتم با آقای داريوش که قرار شد ما دوباره کاری مانند "نون و پنير و سبزی" را با هم داشته باشيم‎. من در يک وب سايتی که فکر می کنم متعلق به طرفداران آقای داريوش بود به نقل از ايشون خوندم که "اگر اين آهنگ را شنيده بودند آن را خاک می کردند." در صورتيکه در همون موقع آقای داريوش اين آهنگ را بارها با صدای من و بدون صدای بيژن مرتضوی شنيده بود و می دونست که اين آهنگ توسط من اجرا شده‎. قرار بود که اين آهنگ را دو صدايی در تور مشترکمون بخونيم.

بهزاد: آيا اين نسخه آهنگ "راه من" که در سايتتون هست همون آهنگیه که سال ۹۸ ضبط شده ؟‎

ابی‎: بله، اين همون آهنگ ضبط شده در سال ۹۸ است که البته بعضی از قسمتهايی که ويولون نواخته میشه بايد تغيير می کرد.

بهزاد: آقای ابی سئوال اينجاست که شما که آهنگ "راه من" رو هفت سال پيش ضبط کردين چرا در آلبوم "شب نيلوفری" يا ديگر آلبومهاتون اين آهنگ گنجانده نشد‎؟

ابی‎: دليلش واضحه! به اين دليل بود که آلبوم "شب نيلوفری" آلبوم کاملی از آقای سياوش قميشی بود که من نمی تونستم آهنگ ديگری رو در اون بگذارم‎.

بهزاد: می خواستم بدونم آيا اين آهنگ "راه من" همون آهنگ "My Way" معروفه؟‎

ابی‎: بله اين آهنگ، تقریبا نمونه فارسی همون آهنگ معروف فرانک سيناتراست. به جرأت می تونم بگم که من شعر و موسيقی رو به هم ربط دادم و کسی به جز من نمی تونست اين کار رو انجام بده.

بهزاد: پس تصميم داشتيد با آهنگ "راه من" چه کار کنید؟

ابی‎: به هرحال قرار بود که مثل بقيه کارهايی که با آقای زلاند کرده بودم بعد از مدتی در يک آلبوم مرتبط بيرون بدم. همونطور که در آلبومهای من می بينيد، هر آهنگی زمان توليدش متغيير ه و گاهی چند ماه يا چند سال طول می کشه تا با آهنگهای ديگری از همان آهنگساز پخش بشه. اگر دقت کرده باشيد من در آلبومهای جديدم سعی می کنم با يک آهنگساز و يک ترانه سرا يا با يک آهنگساز و چند ترانه سرا کار کنم‎. به هر حال اين آهنگ دست من بود. وقتی اين آهنگ وارد بازار شد من احساس کردم که چون برای اين آهنگ پولی پرداخت شده بود حقشه که مردم راه من رو با صدای من بشنون.

من راستش از مصاحبه اين دوستان با يکی از تلويزيونهای لس آنجلسی خیلی دلگير شدم. چون آهنگی که من تمام مخارجش رو پرداخت کرده بودم و روی تمام جزئياتش کار کرده بودم و به آن پرو بال داده بودم را نبايد کسان ديگری به نام خودشان بيرون بدن. اين عملشون بسيار غير حرفه ای بود!

بهزاد: آقای ابی، از اونجاييکه ما در سرزمين قانون هستيم، چرا اين مسئله رو از نظر قانونی مطرح نمی کنيد؟‎

ابی‎: گويا قوانينی که در اين مملکت وجود داره شامل حال ما ايرانيان نمیشه! اما واقعيتش اينه که ما با همدیگه بيشتر عرفی و عاطفی رفتار می کنيم. من پولی که از آقای پيروانی گرفتم بدون مدرک بود و همينطور پولی که من به آقای زلاند دادم بدون هيچ رسيدی پرداخت شد. و اصلاً اگر از مسائل مالی بگذريم، من به اين آهنگ روح دادم. توليد يک آهنگ مثل مثلثیه که خواننده، آهنگساز و شاعر با هم کار میکنن و يک ضلع از اين مثلث من بودم که کار رو انجام دادم‎.

بهزاد: پس آقای ابی، حالا تکليف آهنگ چی میشه؟

ابی‎: به نظر من تکليفی نداره! من اين آهنگ رو بر روی سايت قرار دادم برای اينکه اون رو خونده بودم. و همونطور که می دونيد بدون اجازه آهنگساز نمیشه آهنگی رو خوند و من از آقای زلاند اين اجازه را دريافت کرده بودم‎. من از حرکت غير حرفه ای اين دوستان خوشم نيومده بود به همين علت آهنگ رو بر روی سايت قرار دادم‎. من واقعاً هيچوقت خودم رو درگير مسائلی از اين قبيل نمی کنم چون اصلاً چنين روحيه ای ندارم و دوست ندارم کاری کنم که باعث جنجال بشه.آقای ابی همونطوری که درگفتگوشون با بی بی سی گفتند سالانه بیشتر از 40 کنسرت اجرا می کنند که برای یک خواننده ایرانی ( و شاید حتی بین خارجی ها) کم نظیر باشه.
زمانی که این مقاله رو می خونید به احتمالی ابی برای کنسرت نیویورک و تورنتو آماده می شه. بعد تور تابستانی کنسرتهای استرالیا و زلاند نو در راهه . ما بین این کنسرتها ابی در لس آنجلس به استودیو خواهد رفت و آهنگهای آلبوم آینده اش رو با شوبرت آواکیان ضبط خواهد کرد.


بهزاد: آيا در کنسرتهای تورنتو و همينطور کنسرتهای متعددی که تا استراليا قراه ادامه پيدا کند، قصد داريد که آهنگ "راه من" را بخونيد؟‎

ابی‎: به هيچوجه من اين آهنگ رو نخواهم خوند و پرونده اين آهنگ برای من بسته شده و حتی به زودی اون رو از روی سايت هم بر می دارم‎!
( علاقمندان صدای ابی برای تاریخ دقیق کنسرتها می تونن به سایت ابی مراجعه کنن)

بهزاد: اتفاقاً يکی از سئوالات بچه ها اينه که آيا شما در آينده با همکاری آقای قنبری و زلاند آهنگی رو خواهيد خوند؟‎

ابی‎: مطمئناً نه‎.