BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:40 گرينويچ - جمعه 17 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
قد بلندتر و پاهای صاف تر!
 

 
 
عمل افزایش قد
عکس از سایت مرکز افزایش قد ایران

اخیرا تب افزایش قد و صاف کردن انحنای ساق پا جوونها رو گرفته. این نوع عمل چهار ساله بوسیله دکتر نادر مطلبی زاده در مرکز افزایش قد ایران انجام می شه. تعداد جوانانی که این عمل رو انجام می دن رو به افزایشه و دلایل مختلفی هم داره: درمانی و زیبائی!

در بین کشورهای همسایه بیشترین آمار عمل افزایش قد به ایران تعلق داره. البته اولین بار دکتر ایلیزاروف روسی در سال 1951 این کار رو برای افزایش طول استخوان های بدن انجام داد. ازاین روش میشه برای بازسازی انگشتان قطع شده هم استفاده کرد. اختلاف طول اندام ها، (مثلاً اگر پایی کوتاه از پای دیگه بلندتر باشه)، با استفاده از این روش قابل درمانه.

روش دکتر ایلیزاروف تا 15 سال پیش مخفی بود اما بعدها به اروپا و آمریکا راه پیدا کرد و تجهیزات پیشرفته به اصول عمل جراحی اضافه شد و کیفیت و سرعت افزایش طول استخوان بالاتر رفت و به شکل امروزی که به LON معروف شده در آمد.

برای اینکه بیشتر با این نوع عمل آشنا بشید با دکتر نادر مطلبی زاده در ایران تماس گرفتم .

دکتر نادر مطلبی زاده
دکتر نادر مطلبی زاده

شما چند ساله این مرکز رو در ایران تأسیس کردید؟
ما از سال 1380 این عمل رو در ایران شروع کردیم که الان تقریباً چهار سال شده.

این عمل در ایران چقدر خرج بر می داره؟
افزایش سه سانت یا هفت سانت، هزینه برابری داره. چون وسائل مصرفی و کاری که انجام میشه مثل هم هست و فرقی نداره. فقط زمان اون یک مقدار طولانی تر هست. این عمل در حدود 10 تا 12 میلیون تومان هزینه داره!

شما معمولاً چه اشخاصی رو عمل می کنید؟
ما ترجیحاً این عمل رو برای افرادی که قد کوتاهی نسبت به حد معمول و استاندارد جامعه دارند انجام میدیم. میزانی هم که افزایش داده میشه متناسب با قد فرد و طول استخوان ساق و ران او هست. معمولاً یک خانمی که 150 سانتی متر قد داره، جا داره تا 7 سانتی متر به ساق پا اضافه بکنه، بدون اینکه تناسب اندامش به هم بخوره. اگر خواست بیشتر اضافه بکنه بعد از بهبودی ساق میتونه 4 تا 5 سانتی متر به استخوان ران اضافه بکنه که افزایش قد متناسب بشه.

عمل جراحی به چه صورت انجام میشه؟
ما یک برش ظریف روی استخوان ساق میدیم و دستگاهی از بیرون و بر روی استخوان ساق وصل می کنیم. از اون به بعد فرد به صورت منظم اون دستگاه رو می پیچونه و روزی یک میلی متر قد رو اضافه می کنه.

عمل افزایش قد
 

این حرکت قاعدتاً دردناک هم خواهد بود، درسته؟
توی افزایش سه – چهار سانت اول، در صورتی که فرد به صورت منظم حداقل چهار ساعت ورزش هایی که ما به اونها میدیم و فیزیوتراپی رو انجام بده مشکلی نخواهد داشت. داشتیم کسانی که در این حالت حتی یک آرام کننده هم استفاده نکردند. اما افراد با هم فرق دارند و خیلی ها هم به قرص آرام بخش نیاز دارند.

سن مناسبی که مرد ها و زن ها می تونند این عمل رو انجام بدن، چه سنیه؟
در آقایون از سن 18 – 19 سالگی به بعدريال صفحات رشد ران و ساق بسته میشه. در خانم ها حدود سن 15 – 16 سالگی و بعد از این سن این عمل جراحی میتونه انجام بشه. ما حتی فرد 45 ساله ای هم داشتیم که این عمل رو انجام داده.

بعد از اینکه عمل انجام میشه میله هایی مثل داربست دور ساق پا میمونه، درسته؟
بله. البته خوبی روش LON اینه که بعد از افزایش قد، ما بلافاصله بخش بیرونی رو باز می کنیم.

پس باید بعد از باز کردن این قسمت ها فرد خیلی مواظب باشه!
میله ای که داخل پا هست قدرت خیلی خوبی داره و ما نگران شکستن اون نیستیم. هرچند که یک محافظ، شبیه ساقبند فوتبالیست ها از بیرون اون رو حفاظت می کنه تا زمانی که استخوان ایجاد شده تراکم کامل پیدا کنه.

دکتر نادر مطلبی زاده
دکتر نادر مطلبی زاده و دکتر Matsunshito در کنگره A.S.A.M.I

تا چند وقت بعد از عمل میشه به صورت عادی راه رفت؟
در عمل اول دستگاه رو در پای شخص قرار میدیم و در این زمان حدود 80 درصد افراد توانایی راه رفتن رو دارند. البته نه به این معنی که بتونند دانشگاه یا سر کار برن. راه رفتن معمولی بعد از یک و نیم تا دو ماه بعد از بازکردن دستگاه به دست میاد. این ها همه در صورتیه که شخص ورزش ها و فیزیوتراپی های مربوطه رو درست انجام بده. ما تا به حال 124 نفر رو عمل کردیم و طبق آمارمون، دو ماه بعد ( بعد از باز کردن میله ها ) فرد می تونه به صورت عادی راه بره.

پس شخص باید به فکر یک مرخصی هم باشه!؟
بله. صددرصد.

پاهای صاف

البته بعدش هم باید اضافه کار کنه که 10 میلیون در بیاد! ... یکی دیگه از مشکلات، کجی و یا انحراف پا هستش. آیا از این روش برای عمل این نوع افراد هم استفاده می کنند؟
بله. این امکان وجود داره و ما می تونیم در همون برش انحنای استخوان رو تصحیح کنیم. یعنی اگر انحراف زانو وجود داشته باشه اون رو تصحیح می کنیم چون این انحراف میتونه در دوران پیری به آرتروز تبدیل بشه.

میشه از این روش فقط برای صاف کردن انحراف استفاده کرد؟
بله. بدون ثابت کننده های خارجی و فقط با همان میله داخلی این امکان وجود داره.

مراحل صاف شدن چقدر طول می کشه؟
بلافاصله بعد از عمل جراحی، وقتی شخص از اطاق عمل بیرون میاد و پاهاش صاف شده و از بیرون هم چیزی روی اونها نیست. این افراد خیلی هم زود راه می افتند و حتی نیاز به گچ گیری هم ندارند!

مرتضی
مرتضی نوذرپور جوان 24 ساله قبل و بعد از عمل افزایش قد

پس یک میله درون پا می مونه؟
بله. حداقل یک سال باید بمونه. اما در آوردن این میله دیگه عمل سنگینی نیست.

این عمل چقدر خرج داره؟
حدود 4 میلیون تومان.

دکتر، آیا عمل افزایش قد یا تصحیح انحراف رو میشه به جز پا در اندام های دیگه هم استفاده کرد؟ مثلاً یک نفر ممکنه بازوی کوتاهی داشته باشه!
بله. میشه این کار رو انجام داد و ما هم این کار رو تا به حال کردیم. اصولاً این روش رو میشه روی استخوان های انگشت، ساعد، بازو، ران و ساق به کار برد.

عمل افزایش قد
 

این روش چه عوارضی داره؟
اگر این روش درست انجام نشه و تکنیک اون به خوبی رعایت نشه ممکنه استخوان جوش نخوره. ما سه ساق پا رو داشتیم که به این صورت جوش نخورده بودند. البته اونها در سال اول کار ما بود و خوشبختانه در این دو سال اخیر دیگه این موارد رو نداشتیم. چون علت رو فهمیدیم و این طبیعیه و در همه عمل های جراحی پیش میاد. عوارض دیگه این عمل می تونه صدمات عصبی باشه. البته این ها قابل درمان هستند ولی جراح باید قبل از عمل به شخص توضیح بده که این خطرات به هر حال وجود داره.

آیا افزایش قد برای خانم ها و آقایون فرقی داره و چقدر باید از خودشون مواظبت کنند؟
خیر فرقی نداره. برای مواظبت، افراد باید تا دو برابر زمانی که برای افزایش صرف شده، مثلاً اگر سه ماه دستگاه روی پای فرد بوده، باید تا شش ماه بعدش رعایت بکنند و فشار زیادی بر روی اون اندام نیارند.

فکر کنم توی این سال ها این روش بیشتر طرفدار پیدا کرده، درسته؟
بله. طبعاً هر چی این روش شناخته تر بشه، بیشتر استقبال میشه.

 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران