BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:14 گرينويچ - سه شنبه 06 سپتامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گنج طلا یا چاه فنا!
 

 
 
اگر شما در ايران زندگی می کنيد به احتمال خيلی زياد تا حالا اسم شرکت " گلد کوئست " به گوشتون خورده و بهتون گفته شده که با خريدن يکی ازکالاهای اين شرکت براحتی در يک مدت کوتاه و بدون هيچ زحمتی می تونيد پولدار بشين. ولی تجربه چی نشون می ده؟

گلد کوئست Gold Quest چيه؟

اسم يک شرکت بين المللی فيليپينيه که در هنگ کنگ مشغول فعاليته. کار اصلی اين شرکت بازاريابی برای محصولات شرکتهای مختلف دنياست. عمده اين محصولات را جواهرات، سکه ها و ساعتهای طلا و اشيای ديگر قيمتی تشکيل می ده.

روش کار اين شرکت به اين ترتيبه که شما با خريدن يکی از کالاهای اين شرکت (مثلا سکه طلای طرح دار) عضو شبکه اين شرکت ميشين و بعدش با معرفی اين شرکت به ديگران و عضو گيری ، به شما يک حق العملی پرداخت ميشه.

اگر شما اين شرکت را به افراد دبگه معرفی کنيد و عضو جديدی به زير مجموعه شما اضافه بشه، باز به شما حق العمل ميرسه. از اين بهتر چه می تونه باشه؟

تمامی زحمتی که شما بايد بکشين اينه که چند نفر عضو جديد پيدا کنيد، از اون به بعد پول فراون با پای خودش می آيد به حساب شما و دوم اينکه در قبال عضويت يک سکه بدست می يارين که ارزش کلکسيونی داره و به هيچ وجه اصلا شما اين وسط ضرر نمی کنيد.

ولی موضوع به اين سادگی نيست که به نظر ميرسه!

دانشگاه

ادعای اول: پول زياد، کار کم !

تمامی جذابيت گلد کوئست در اين نکته هست که شما می تونيد به يک درآمد ثابت دست پيدا کنيد، بدون اينکه بخواهيد کوچکترين کاری انجام بدين، فقط چندتا عضو جديد پيدا کنيد.

با کسانی که وارد اين کار شدن صحبت کرديم و بيشترشون می گن که " مشکل اصلی دقيقا از عضو جديد پيدا کردن شروع ميشه که اصلا به اون آسانی که بنظر ميرسه نيست و آدمها دست به همه کاری می زنن که دوستان و آشناهای خودشون را راضی کنن که عضو بشن، از مهمونی پی در پی دادن گرفته تا حتی سفر به افغانستان! " ( يک نفر در مشهد به اين نتيجه رسيده که ديگه هيچکس در مشهد باقی نمونده و بايد به جاهای دست نخورده بره! )

اقشاری که جذب بازار کار شرکت گلد کواست شده اند اغلب بازاريان نو پا، دانشجويان جوان و خانم ها هستند.

اونجور که بنظر میاد اغلب جوانان دانشجو به جای پرداختن به درس خودشون، دنبال عضوگيری جديد برای شبکه گلد کوئست هستند.

سکه

ادعای دوم: سکه ای با ارزش!

با بعضی ازاعضای گولد کوئست که حرف زديم ، ديديم که بيشترشون اعتقاد دارن که خريد اين سکه های طلا هيج ضرری نداره و يک روزی اين سکه ها ارزش کلکسيونی پيدا می کنه و با فروشش ضررهاشون جبران می شه! ميده و يکجور سرمايه‌گزاری برای آينده بحساب می آيد.

ولی با چند طلا فروش در تهران که صحبت کرديم به ما گفتن که " اولا که تعداد اين سکه ها محدود نيست و ارزش کليکسونی نداره و ما فقط به وزن و عيارش نگاه ميکنيم. يک سکه رو ۸۰۰ دلار می خرن، ما ۳۰۰ تا ۳۵۰ دلار ازشون بازخريد می کنيم" و مثلا شايع شده که سکه با طرح کعبه به قيمت پنج ميليون دلار به فروش ميرسه، قضاوت صحت اين ادعا بمونه با شما!

فعاليت ممنوع!

با وجود تمامی اين حرفها بر اساس آمار غير رسمی سال گذشته حدود نيم ميليون نفردر ايران جذب بازار کار اين شرکت شده اند که بر اساس تحقيقات اميد نقشينه دانشجوی دوره دکترای رياضی در ايران تا کنون حدود دويصت ميليون دلار ارز بدين شکل از کشور خارج شده است.

نهاد های دولتی ايران و رسانه های اين کشور بارها و بارها کار اين شرکت در ايران را غير قانونی اعلام کردن به طوری که هم اکنون بيشتر فعاليتهای اين شبکه در ايران به صورت زيرزمينی انجام ميشه و اخيرا مجلس يک مصوبه در مورد منع فعاليت اين قبيل شرکتها در ايران داشته!

خيال پولدار شدن باعث شده که جوانها به دنبال خريد و فروش اين سکه ها برند و حتی گروهی اين سکه ها رو بطور غير قانونی از مرز داخل ايران کنند.
با اینحال تعدادی از افراد که در همان مراحل اول وارد کار گولد کوئست شدند از درآمد خود راضی هستند.

نظرات شما در مورد این مقاله

آزاده:
تمام اینها دروغه من بعد از یکسال که در شرکت گولدکوئیست هستم نه به سکه رسیدم نه به پول و عملا از من کلاهبرداری شده و در حال حاضر به این نتیجه رسیدم که باید از کسی که مرا معرفی کرده شکایت کنم و حتما هم این کار را خواهم کرد.

حمید – تهران:
شغل اصلی من شرکت در فعالیتهای از این قبیل است و من به کاره خودم هم افتخار می کنم. من لیسانس دارم و هرجا برای کار رفتم، کاری با درآمدی مناسب پیدا نکردم ولی از این طریق به درآمدی مناسب رسیدم. از کسانیکه وارد این کار نشدن دعوت می کنم که هر جه زودتر شروع بکنند.

متین – تهران:
مخالفت با گلدكوئست به قدري خنده داره كه اصلا قابل گفتن نيست.آقايان لطف كنند يه كار خوب با درآمد خوب و شرافتمندانه به ما پيشنهاد كنند ما قول ميديم ديگه تو گلدكوئست فعاليت نكنيم.

مهران – تهران:
واقعا برای این سایت که این مقاله رو ، روی صفحه گذاشته متاسفم. واقعا چرا بدون هیچ تحقیقی اطلاع رسانی می کنید؟ نمی خواهم شما را متهم به گرفتن مبلغی برای گذاشتن این مقاله کنم ولی باید بدانید وقتی من به گلدكوئست شدم با چشم باز و اینکه بهم گفته شد کاری سخت و پر زحمت پیش رو دارم عضو شدم. مطمئن باشید وضعیت مالی مردم آنقدر خراب هست که بخاطر روی دربایستی با هیچ آشنایی و بدون اطلاع وارد این شبکه نمی شوند. در ضمن مطمئن باشید که هیچ ایرانی باغیرتی بخاطر عضو گیری دست به هر کاری نمی زنه. باید بدونید در ابتدا و هنگام معرفی کار به همه گفته می شه که اگر این سکه ها را الان برای فروش به بازار ببرید تنها به قیمت طلا و نه چیز دیگر از شما خریداری می شه یعنی مبالغی که بابت ضرب سمبل ، گارانتی برای سکه پرداخت شده از قیمت محصول کم خواهد شد. این محصول با گذشت زمان و نه بزودی ارزش کلکسیونری پیدا می کنه.

جواب ما : آقای مهران، ما به شما اطمینان می دهیم که آنچه در این گزارش آمده بعد
از هفته ها تحقیق نوشته و چاپ شده است. ما مجموعه ای از تجربیات افراد مختلف از داخل و خارج ايران را جمع آوری کرده، با کسانی که روش" فروش هرمی" را با دید علمی تحقیق کرده اند مشاورت کرده ایم و نتیجه کار را در این مقاله نوشته ایم. غرض ما روشن کردن شایعات و واقعیات بوده. موفق باشید.

بنیامین – ساری:
.... من و تمام دوستان نزديکم در شبکه هستن و ميبينم که چطور به خاطر اينکه ضرر نکنن با نگفتن خيلي از واقعيتها سعي در جذب زير مجموعه دارن و متاسفانه انسانهاي کوته فکر هم فريب اين اميدهاي واهي رو ميخورن واقيت اينه که ۷۰% از اعضاي شبکه ضرر ميکنن تا ۳۰% سود ببرند اين موضوعي محاسبه شده و اثبات شده است.

حسین – گرمسار:
سلام اقا چرا زحمت کم! من روزی ۱۳ ساعت وقت واسه این کار می گزارم انوقت شما میگی زحمت کم؟

افشین – تهران:
یه سیستم خیلی عالیه که اگر وقت و انرژی بگذارید و درست فعالیت کنید مطمئنا برنده میشید.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران