BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:48 گرينويچ - چهارشنبه 21 سپتامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اجرای تازه گروه موسيقی خورشيد در تالار وحدت
 

 
 
ارکستر
گروه خورشيد: ارکستری بزرگ برای کارهای نو
گروه موسيقی ايرانی خورشيد به سرپرستی و آهنگسازی مجيد درخشانی و آواز عليرضا قربانی از ۲۸ تا 30 شهريور در تالار وحدت قطعاتی اجرا می کند از ساخته های درخشانی در دستگاه همايون و نغمه بيات ترک.

در اين کنسرت ۱۱ نوازنده زن و ۲۲ نوازنده مرد به اجرای برنامه می پردازند. عمده اعضای گروه خورشيد را نوازندگان جوان شکل می دهند که به گفته درخشانی: "از اوايل سال ۱۳۸۴ تمرين های فشرده ای برای اجرای اين کنسرت پشت سر گذاشته اند."

به گفته درخشانی تمامی قطعات اين کنسرت پيش از اين در استوديو ضبط شد و قرار است به زودی در قالب دو سی دی از سوی انتشارات سروش به بازار موسيقی عرضه شود. ويژگی اين دو آلبوم و تفاوت آن با ساير آلبوم های موسيقی ايرانی، در اين است که به جای ضبط تک تک سازها و سپس تدوين آن در استوديو، گروه تمامی اثر را به شکل همزمان مانند يک ارکستر صحنه ای اجرا می کند و در همان لحظه ضبط اثر نيز صورت می گيرد.

به گفته درخشانی اين کار اگرچه تمرينات طاقت فرسايی می طلبد، اما مزيت آن در وجود حس و حال صحنه ای است که در کارهای استوديويی کمتر ديده شده است. پيش از اين نيز برخی از چهره های نامی موسيقی ايرانی مانند شجريان، لطفی، عليزاده و کلهر سعی کرده اند اجراهای صحنه ای خود را به بازار عرضه کنند، يا اگر در استوديو به اجرای کاری می پردازند، به جای استفاده از تمهيدات استوديويی و کامپيوتری، تمامی قطعه را برای ضبط اجرا کنند تا حس و حال شرقی اثر از کف نرود.

درخشانی
درخشانی، هنرمندی با ايده های تازه

در برنامه گروه خورشيد تصانيف "حتی به روزگاران" (‌شعر شفيعی کدکنی)، دختر خورشيد (شعر فريدون مشيری)، فصل باران (شعر مولوی) در دستگاه همايون و تصانيف "خموشانه" که به ياد شهر بم ساخته شده (با شعری از شفيعی کدکنی)، از بودن و سرودن (شعر شفيعی کدکنی) و جان عاشق که در نغمه "بيات ترک" اجرا شد. در ميان تصانيف نيز قطعات آوازی با صدای قربانی و تکنوازی يا گروه نوازی به اجرا در آمد.

گروههای بزرگ موسيقی ايرانی و موسيقی نو

گروه خورشيد پس از گروه سازهای مضرابی استاد حسين دهلوی که در اوايل دهه هفتاد راه اندازی شد، پرنفرترين گروه موسيقی ايرانی است که در اجراهای خود فقط از سازهای ايرانی استفاده می کند. مجيد درخشانی که سالها در غرب زيسته، مهمترين هدف از شکل دهی گروه را اجرا و بازسازی و ضبط آثاری از استادان گذشته و هنرمندان معاصر با کيفيتی تازه می داند . در اين کنسرت البته جز ساخته های درخشانی، اثری از آهنگسازان گذشته و معاصر ارائه نشد.

بيشترين تجربه در استفاده از آنسامبل ايرانی و ارتقای آن به کيفيت امروزی، از آن پرويز مشکاتيان است. اين آهنگساز برجسته در تمام کنسرتها و آثارش سعی کرده است با توجه به توانايی های موسيقی ايرانی از سازبندی متناسب و بر پايه همين موسيقی استفاده کند و هر از گاهی با اضافه کردن سازی به اين ارکستر بر قابليتهای گروه نوازی موسيقی ايرانی بيفزايد. ابداع و اضافه شدن برخی از سازها مانند سنتور باس، سنتور سوپرانو، قيچک آلتو و قيچک باس و نيز چينش مناسب اين سازها در ارکستر محصول فکر اين موزيسين است.

در اين زمينه حسين عليزاده نيز تجربه هايی داشته است که افزودن دو ساز شورانگيز و سلانه محصول تلاشهای اين هنرمند است. اين هنرمندان همچنين بر آن بودند که موسيقی ايرانی را از وضعيت تک صدايی يا مونو فونيک به وضعيتی چندصدايی يا پولی فونی ارتقا دهند و طبيعی است که تمام تلاشهای آنان در ابداع و افزودن سازی تازه با کيفيت صدايی متفاوت از سازهای موجود، می تواند در همين راستا ارزيابی شود.

خور
در ساختار ارکستر گروه خورشيد سازهای بم بيشتری جای گرفت اند

اين هنرمندان با توجه به شناختشان از موسيقی رديفی و محلی ايران و نيز آشنايی با تکنيک های موسيقی غربی به سمتی حرکت کردند که بتوانند قرائتی تازه و متفاوت به جامعه موسيقی ارائه کنند. مجيد درخشانی نيز در تداوم چنين سنتی در موسيقی ايرانی به شکل دهی اين گروه دست زده است. وی اين بار تعداد بيشتری ساز بم در ساختار ارکستر قرار داده است تا بتواند رنگ آميزی تازه ای به آنسامبل های ايرانی بدهد.

به نظر می رسد دو عامل سبب شده است که شنوندگان اين تفاوت را به خوبی حس نکنند. عامل اول صدابرداری ضعيف است که احتمالا نتوانسته ظرايف کار آهنگساز را دريابد و نوای ارکستر را به خوبی و طبق نظر آهنگساز انتقال دهد. عامل دوم خود گروه است که به رغم هماهنگی و توانايی هايش نتوانسته است اين حس را به شنونده منتقل کند که صدای گروهی سی و سه نفره را می شنوند.

اين کاستی در بخش اول که قطعات دستگاه همايون نواخته می شد، بيشتر به چشم می خورد. در مقابل گروه در اجرای قطعات مربوط به بيات ترک، به خصوص تصنيف "از بودن و سرودن" (با شعری از شفيعی کدکنی) و نيز تصنيف "جان عاشق" (با شعری از مولوی) توانست نوايی در خورد يک ارکستر سی و سه نفره را به گوش ها برساند .

مشکل ديگر اجرای گروه ناهمخوانی و بی توازنی ميان آوازها و تکنوازی ها با اجراهای گروهی است. در مقايسه با قطعات و تصانيفی که ضربآهنگی تند دارند، آوازها و تکنوازی ها مانند ترمزی عمل می کنند که از شتاب اصلی گروه می کاهند. به نظر ميرسد درخشانی خواسته است به برخی از نوازندگان جوان فرصت بيشتری بدهد. اين کار در نفس خود امری نيکو است، اما به کل کار و جامعيت آن آسيب می زند.

درباره آهنگساز و خواننده

مجيد درخشانی از نسل نوازندگان و آهنگسازانی است که کار خود را با گروه چاووش در ابتدای انقلاب آغاز کردند. او پيش از اين نيز در زمينه موسيقی تجربه هايی داشته که شناخته شده ترين آن آلبوم "در خيال " با صدای محمد رضا شجريان است. خلق ملودی های زيبا و نيز سازبندی پرتحرک از جمله ويژگيهای کار درخشانی است. استفاده از ريتم های لنگ نيز در ساخته های درخشانی به وفور يافت می شود.

قربانی
قربانی از صدايی پخته و رسا برخوردار است

عليرضا قربانی خواننده گروه که کار حرفه ای را سالها قبل با گروهی به سرپرستی موسوی زاده شروع کرده بود، بعدها به ارکستر ملی آمد و با اجراهای خوبی در اين ارکستر، به رهبری فرهاد فخرالدينی، به عنوان خواننده ای خوش صدا و با استعداد شناخته شد. قربانی از صدايی پخته و رسا برخوردار است. او در اجرای آوازها و تصانيف، به خصوص در دستگاه همايون، اندکی نا آماده می نمود، اما در بخش بيات ترک توانايی های خود را به خوبی نشان داد.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران