BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:50 گرينويچ - چهارشنبه 05 اکتبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
برگزيدگان ششمين دوره جايزه مهرگان ادب اعلام شدند
 

 
 
حاضران در مراسم اهدای جوايز
حاضران در مراسم اهدای جوايز
ششمين دوره اهدای جوايز کتاب سال مهرگان ادب ( پکا ) شامگاه سه شنبه دوازدهم مهرماه در محل کتابفروشی پکا و در حضور جمعی از اهالی ادب و فرهنگ و دوستداران ادبيات برگزار شد.

در اين مراسم به نويسندگان برگزيده در سه حوزه ادبيات شامل رمان، مجموعه داستان کوتاه و تک داستان، ادبيات کودک و نوجوان و علم جوايزی اهدا شد. در اين دوره مجموعه داستان کوتاه برای نخستين بار مورد توجه قرار گرفت.

به تصميم هيئت داوران در اين دوره از اهدای جوايز مهرگان به جای تجليل از يک شخصيت ادبی در قيد حيات، از داوران دوره های پيشين، به ويژه کريم امامی که از سازمان دهندگان و داوران سه دوره نخست مهرگان بود، قدردانی شود.

صفدرتقی زاده، کريم امامی را نويسنده، مترجم، فرهنگ نويس، کتاب شناس و منتقدی دقيق، آگاه، غير متکبر و منصف و دارای شم قوی فرهنگ نويسی دانست و ياد و خاطره او را گرامی داشت.

برگزيدگان حوزه ادبيات

مژده دقيقی در حال قرائت بيانيه هيئت داوران مهرگان ادب

بيانيه هيئت داوران را مژده دقيقی قرائت کرد. از ۳۱۰ عنوان رمان منتشر شده در سال گذشته ۸۵ عنوان به بخش مسابقه راه يافت که از ميان آنها ۵ عنوان به مرحله نهايی رسيد.

هيئت داوران از ميان پنج رمان آبی تر از گناه نوشته محمد حسينی، بی بی شهرزاد اثر شيوا ارسطويی، رنگ کلاغ نوشته فرهاد بردبار، کيميا خاتون اثر سعيده قدس و ماهی ها در شب می خوابند نوشته سودابه اشرفی، ضمن تحسين رمان کيميا خاتون نوشته سعيده قدس به دليل برخورد جسارت آميز با تاريخ ادبی گذشته، با اکثريت آرا دو رمان آبی تر از گناه و ماهی ها در شب می خوابند را به طور مشترک به عنوان بهترين رمان سال ۱۳۸۳ برگزيدند.

جوايز اين بخش را محمد حقوقی به برگزيدگان اهدا کرد و حسن زاده مدير انتشارات مرواريد ناشر کتاب ماهی ها در شب می ميرند از طرف سودابه اشرفی که مقيم فرانسه است، جايزه او را دريافت کرد.

در بخش مجموعه داستان کوتاه از ميان ده مجموعه انجيرهای سرخ مزار اثر محمد حسين محمدی، بگذريم اثر بهناز علی پور گسکری، پايان درخت سيب از نوشين سالاری، تو می گی من اونو کشتم؟ اثر احمد غلامی، تنها که می مانم از شهلا پروين روح، سارای همه از فرشته احمدی، سپيدرود زير سی و سه پل از کيهان خانجانی، شب سودابه اثر محمد زرين، من قاتل پسرتان هستم نوشته احمد دهقان و هتل مارکوپولو اثر خسرو دوامی، هيئت داوران ضمن تحسين مجموعه های انجيرهای سرخ مزار، سپيدرود زير سی و سه پل و پايان درخت سيب، دو مجموعه داستان کوتاه بگذريم و هتل مارکوپولو را به عنوان بهترين مجموعه داستان کوتاه سال ۱۳۸۳ برگزيدند.

محمد حسينی که با سودابه اشرفی به طور مشترک جايزه اول مهرگان ادب شد جايزه اش را از محمد حقوقی دريافت می کند

کامران فانی جوايز اين بخش را اهدا کرد و حسين مرتضاييان آبکنار از طرف خسرو دوامی که مقيم آمريکاست، جايزه او را دريافت کرد. خسرو دوامی در پيامی آورده بود: " ...برای من نويسنده مهاجر که بيشتر از همه شما همواره در جستجوی مخاطبی همدل و همزبان هستم، جايزه شما ارزشی دو چندان پيدا می کند."

او وجه مادی جايزه را به انجمن حمايت از کودکان ايرانی در منطقه بم و وجه معنوی آن را به خاطره آبی هوشنگ گلشيری، شهريار مندنی پور ، حسين مرتضاييان آبکنار و به داستان نويسانی که در تبعيد و آوارگی فرصت نيافتند با خوانندگان اين سوی مرز ارتباط برقرار کنند، به نسيم خاکسار، اکبر سردوزامی، محمودمسعودی، داريوش کارگر و...تقديم کرد.

هيئت داوران داستان های صداهای سوخته از سعيد عباسپور، کلبه ای بالای کوه از محمد زرين و گرنيکا اثر فرشته توانگر را به عنوان بهترين داستان بلند انتخاب کرد.

فتح الله بی نياز، صفدر تقی زاده، مژده دقيقی، عنايت سميعی و حسن مير عابدينی داوری ششمين دوره مهرگان ادب را به عهده داشتند.

ادبيات کودک و نوجوان

آرمان آرين، استعداد جديدی در حوزه ادبيات کودک و نوجوان در حال دريافت جايزه

شهرام اقبال زاده بيانيه هيئت داوران سومين دوره مهرگان ادب کودک و نوجوان را قرائت کرد. در اين دوره از ۱۰۹ اثری که در سال گذشته برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است، ۳۷ اثر به چرخه داوری وارد شد و تنها ۴ اثر به مرحله بالاتر راه يافت.

به نظر هيئت داوران رقابت در اين دوره فاقد افت و خيزها و چالش های دوره های پيشين بود و بيشتر داستان ها از ارزش های ادبی و نگاه نو و انتقادی بهره چندانی نبرده و ضعف های آشکار نگارشی، سرگشتگی و ايستايی، تقليد از رمان های خارجی، پيچيده نويسی غيرهنری و بری از لايه های معنی دار، برداشت سطحی و شعار گونه از فکر و عقيده، بازنويسی های نه چندان خلاق از افسانه ها و کم توجهی به ويژگی ها و نيازهای مخاطب نوجوان از آسيب های جدی حکمفرما بر داستان به طور کلی و رمان نوجوان امروز ايران است.

اما هيئت داوران به رغم نقايصی که در بيانيه آنها برشمرده شده بود تولد نويسنده ای خلاق و متکی بر فرهنگ بومی و آشنا با رموز رمان نوجوان معاصر را به اهل ادب و فرهنگ نويد داد. و آرمان آرين نويسنده دو اثر راه يافته به مرحله نهايی يعنی کاخ اژدها و راز کوه پرنده را از رمان های برتر سال ۸۳ را شايسته دريافت لوح تقدير دانست. داوران اثری را واجد شرايط دريافت تنديس مهرگان ادب کودک و نوجوان ندانستند.

شهرام اقبال زاده، فروغ جمالی، مرتضی خسرونژاد، شهره کائدی و مسعود ناصری بر عهده داشتند.

مهرگان علم

مهندس علی پازوکی بيانيه هيئت داوران را قرائت کرد. در اين حوزه جايزه اين بخش به طور مشترک به دو اثر تاليفی تعلق گرفت. به نسترن رحيمی برای کتاب تغيير آب و هوا و اثرات زيست محيطی و نسرين دخت خطيبی برای کتاب جنگل های باستانی شمال ايران در آستانه وداع .

بنيانگذار جايزه مهرگان شرکت پخش و توسعه کتاب ايران، پکا است که با مشارکت گروه بزرگی از ناشران بخش خصوصی در سال ۱۳۷۶ تاسيس شده است.

پکا به منظور تشويق پديدآورندگان و ناشران برای خلق آثار بهتر در سال ۱۳۷۹ جوايز مهرگان را بنيان نهاد.

ششمين دوره اهدای جوايز مهرگان در زير زمين پکا و در ميان استقبال پرشور اهل فرهنگ و قلم و دوستداران آن برگزار شد. چهره های سرشناسی چون محمدعلی سپانلو، محمدحقوقی، کامران فانی، قطب الدين صادقی، نصرالله کسراييان، منيرو روانی پور، کاظم سادات اشکوری، عمران صلاحی، شهلا لاهيجی، حسينخانی و... در مراسم شرکت داشتند.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران