BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:22 گرينويچ - چهارشنبه 19 اکتبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
چهل و نهمين جشنواره فيلم لندن آغاز شد
 

 
 
جشنواره فيلم لندن
نشانه چهل و نهمين جشنواره فيلم لندن
چهل و نهمين جشنواره فيلم لندن از چهارشنبه شب 19 اکتبر با نمايش فيلم 'باغبان وفادار' ساخته فرناندو ميرليش فيلمساز برزيلی در پايتخت انگلستان آغاز شد و تا روز 3 نوامبر ادامه خواهد داشت.

اين جشنواره که از نظر برگزار کنندگان آن از لحاظ تعداد فيلمهای شرکت کننده و تعدد نوبتهای نمايش بزرگترين جشنواره اروپاست؛ هر ساله در ميانه پائيز پرشکوه ترين رويداد هنری لندن را رقم می زند.

در سبک و سياق برگزاری اين دوره از جشنواره، چندان تغييری نسبت به چند دوره گذشته ديده نمی شود. مانند سال گذشته امسال نيز حمايت مالی اين جشنواره را روزنامه تايمز چاپ لندن بر عهده دارد.

روزانه بيش از 20 فيلم در 9 بخش اصلی اين جشنواره که عنوانهای شان نسبت به سالهای گذشته تغييری نکرده، به نمايش در می آيند.

بخشهای مختلف جشنواره

بخش "گالا" و نمايشهای ويژه: در اين بخش 10 فيلم به نمايش در می آيد. بيشتر فيلمهای اين بخش، فيلمهايی هستند که پيشتر در ديگر جشنواره های معتبر دنيا خوش درخشيده و يا از لحاظ تجاری موفق بوده اند.

نمايی از فيلم شب بخير و موفق باشی

باغبان وفادار (فرناندو ميرليش)، شب بخير و موفق باشی ( جورج کلونی)، ماچ ماچ بنگ بنگ ( شين بلک) پنهان ( مايکل هانکه) و برادران گريم ( تری گيليام) از جمله فيلمهايی خواهند بود که در اين بخش به نمايش در خواهند آمد.

" فيلم در ميدان": اين بخش که از مهمترين بخشهای جشنواره است به فيلمهايی اختصاص دارد که در يکی از دو سالن سينمای "اودئون" در "لستر اسکوئر" (ميدان لستر) در مرکز لندن به نمايش در می آيد.

35 فيلم در اين بخش روی پرده می رود که عمده آنها را فيلمهای اروپايی و آمريکايی تشکيل می دهند؛ هر چند فيلمهايی از کشورهايی مانند برزيل و هنگ کنگ نيز در اين ميان ديده می شوند.

چرند و پرند ( مايکل وينترباتم)، گذر از پل: آوای استانبول ( فاتح آکين)، حباب (استيون سودربرگ) اليزابت تاون (کامرون کرو) و ماندرلی ( لارس فون تريه) از مهمترين فيلمهای اين بخش هستند.

سکس و فلسفه، تازه ترين ساخته محسن مخملباف، فيلمساز ايرانی که در تاجيکستان ساخته شده نيز در اين بخش به نمايش در خواهد آمد. اين فيلم محصول مشترک سه کشور ايران، تاجيکستان و فرانسه است.

محسن مخلملباف، (چپ) همراه با دلير نظر خواننده تاجيک که در فيلم سکس و فلسفه نيز حضور دارد

سينمای نوين بريتانيا: تمام فيلمهايی که در اين بخش به نمايش در می آيد محصول يک سال گذشته سينمای بريتانيا و يا توليد مشترک اين کشور با کشور ديگری است. امسال در اين بخش هشت فيلم به نمايش گذاشته می شوند.

مرد سفيد پوست ناشناس ( روپرت موری)، زنی در زمستان (ريچارد جابسون) آفتاب سياه ( گری تارن) و عشق + تنفر ( دومينيک ساويج) از فيلمهای اين بخش هستند.

انقلاب فرانسه: اين بخش که از بخشهای ثابت جشنواره لندن در چندين دوره گذشته است به نمايش فيلمهای جديد سينمای فرانسه اختصاص دارد.

15 فيلم بلند و دو فيلم نيمه بلند فرانسوی در اين بخش نمايش داده می شوند، هر چند که تعداد ديگری از فيلمهای سينمای فرانسه در بخش های ديگر نيز حضور دارند. عمده فيلمهای اين بخش را کارگردانان نسل جديد سينمای فرانسه ساخته اند.

دختر خوب (سوفی فيلی ير)، به سوی جنوب ( لورن کانته)، اورشليم کوچک (کارين آلبو) و روزهای خشن (لوسيل شوفر) از جمله فيلمهای اين بخش اند.

سينمای اروپا: 31 فيلم از کشورهای مختلف اروپا در اين بخش حضور دارند.

جمعه يا روز ديگری ( ايوان لو موين محصول فرانسه و بلژيک)، روزها و ساعت ها ( پير زاليتسا از بوسنی و هرزگوين)، اسکار و ژوزفين (کارستن مولروپ از دانمارک) و بزدل ( فرزان اوزپتک از ايتاليا) از مهمترين فيلمهای اين بخش هستند.

سينمای جهان: فيلمهای حاضر در اين بخش منتخبی است از فيلمهای شناخته شده سينمای جهان که در سطح جهانی درخشيده و يا از فيلمهای مشهور کشور محل توليدشان هستند.

مهران رجبی در نمايی از فيلم بيدار شو آرزو

فيلمهای بيدار شو آرزو ( کيانوش عياری) و زنی در دور دست ( علی مصفا) دو فيلمی که نماينده سينمای ايران در اين دوره از جشنواره هستند (صرف نظر از فيلم مخلمباف که محصول مشترک است) در اين بخش به نمايش در خواهد آمد.

فيلم Man Push Cart محصول آمريکا، ساخته رامين بحرانی فيلمساز ايرانی تبار آمريکايی نيز در اين بخش حضور دارد.

سينمای تجربی: در اين بخش فيلمهای بلند و کوتاهی از کشورهای مختلف به نمايش در می آيد. بسياری از فيلمهای اين بخش به صورت ويدئويی فيلمبرداری شده اند.

گنجينه های آرشيوی: اين بخش نيز از بخشهای ثابت جشنواره فيلم لندن است. هر ساله تعدادی از فيلمهای کلاسيک و معتبر تاريخ سينما در اين بخش به نمايش گذاشته می شوند.

امسال آثاری از لوئيس بونوئل، فرانک کاپرا، روبر برسون، سام پکين پا ميکل آنجلو آنتونيونی و هنری کينگ از جمله فيلمهای اين بخش هستند.

برشهای کوتاه و پويانمايی: در اين بخش منتخبی از فيلمهای کوتاه و انيميشن به نمايش در می آيد.

بخش عمده ای از فيلمهای حاضر در اين بخش محصول بريتانياست.

علاوه بر اين چند بخش جلسه های گفتگو و سخنرانی نيز برگزار خواهد شد.

جوايز بخشهای جانبی

با وجود اينکه جشنواره لندن غير رقابتی است، اما در حاشيه اين جشنواره سازمانها و بنيادهای ديگری جايزه ويژه خودشان را به تعدادی از فيلمهای حاضر در جشنواره اعطاء می کنند.

نشان ساندرلند: اين جايزه که در سال 1958 توسط "موسسه فيلم بريتانيا" طراحی شد هرساله به بديع ترين و تصويری ترين فيلمی اهدا می شود که کارگردانش برای نخستين بار در جشنواره لندن حضور پيدا می کند.

هشتمين جايزه منتقدان بين المللی فيپرشی: اين جايزه از سوی "فدراسيون بين المللی روزنامه نويسان سينمايی" اعطا می شود و در حاشيه بسياری از جشنواره های معتبر دنيا برگزار می شود.

فيلم Man Push Cart ساخته رامين بحرانی فيلمساز ايرانی تبار آمريکايی برای دريافت اين جايزه نامزد شده است.

دهمين جايزه ساتياجيت رای: اين جايزه از سوی بنياد ساتياجيت رای فيلمسار هندی اعطا می شود.

امسال جايزه ديگری با عنوان گريرسون به جوايز جانبی جشنواره اضافه شده است که به بهترين فيلم مستند بلند اهدا خواهد شد.

دو جايزه " فيلمهای کوتاه کلاسيک تی سی ام" ( فيلمهای کلاسيک ترنر) و "جايزه استعداد فيلم بريتانيا" از ديگر جوايز حاشيه ای جشنواره فيلم لندن هستند.

چهل و نهمين جشنواره فيلم لندن که از سوی "موسسه فيلم بريتانيا" برگزار می شود روز پنجشنبه سوم نوامبر، با نمايش شب بخير و موفق باشی ساخته جورج کلونی خاتمه می يابد

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران