BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:10 گرينويچ - جمعه 18 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
فيروزه محمد زمانی، عضو تيم ملی گلف ايران
 

 
 
فيروزه محمد زمانی
فيروزه محمد زمانی

در برنامه روز هفتم اين هفته، فربد با فيروزه محمد زمانی دختر گلف بازتيم ملی ايران که سال گذشته هم باهاش گفتگو کرده بود، دوباره صحبت کرده تا ببينيم که فيروزه از سال گذشته تا الان چيکارا کرده و برای ما از خودش و گلف ايران ميگه:

فيروزه محمد زمانی هستم، عضوم تيم ملی گلف ايران، ۱۲ ساله گلف بازی می کنم، اين رشته رو در ژاپن شروع کردم و بعد که به ايران آمدم ادامه دادم وموفق شدم درعضويت تيم ملی قراربگيرم.

فيروزه استقبال مردم از رشته گلف در ايران چطوريه؟

استقبال خيلی زياد شده و می تونم بگم الان استقبال خانمها نسبت به آقايون خيلی بيشتره شده و تعداد گلف بازان زن روز به روز بيشتر می شه.

چرا گلف زنان درايران اينقدر مورد توجه قرار گرفته؟

خوب گلف چون جزء معدود رشته های ورزشی هست که در ايران با هرپوششی می شه بازی کرد و زنان ايران هم درهررشته ورزشی نمی تونند درمسابقات خارج از کشور شرکت کنند، اما گلف اين امکان رو به آنها می ده و ما ثابت کرديم که می تونيم حتی درمسابقات برون مرزی هم مقام بياريم.

خود من سال گذشته درمسابقات دوستانه سال گذشته هندوستان برای اولين بار در زمان فعاليت فدراسيون گلف درايران، موفق شدم در گروه نقره ای اين مسابقات نفر اول بشم و اولين مقام خارج ازکشور رو بيارم که بعد از اين موفقيت، فدراسيون گلف هم به تيم ملی گلف خانمها بيشتر اهميت داد.

فيروزه محمد زمانی

چطور شد که تيم ملی تشکيل شد؟

خوب چون آقايون خيلی وقته که در زمينه گلف فعاليت می کنند بخاطر همين فدراسيون گلف تشکيل شد و در آن زمان از زمين های گلف به غير از آقايون فقط خانمهای خارجی استفاده می کردند. ولی بعد که ديدند تعداد خانمهای ايرانی علاقمند هم زياد شده انجمن گلف بانوان رو تشکيل دادند که در طی اين چهار سال فعاليتهای خوبی هم داشته.

به نظر تو تيم گلف بانوان ايران با تيم کشورهای ديگه چه فاصله ای داره؟

فاصله خيلی زياده و بايد حسابی کار کرد. بايد زمين های استاندارد بيشتری در ايران ساخته بشه، مسابقات تدارکاتی و تمرينات خارجی در کشورهای ديگه داشت و از مربيان خوب استفاده کرد.

فيروزه محمد زمانی

در مسابقات کشورهای اسلامی که در تابستان گذشته درتهران برگزار شد، مسابقات گلف هم برگزار شد، برامون ازاون مسابقات بگو؟

اين مسابقات بسيارجالب بود با اينکه اولين سالی بود که گلف در اين مسابقات برگزارمی شد، و هفت کشور در اين مسابقات با نظم و ترتيب خاصی برگزارشد و مربی انگليسی تيم ملی ايران هم بعنوان مربی تيم ايران و هم ناظر اين بازيها بود، که حضور ايشان در برگزاری خوب اولين دوره اين مسابقات خيلی موثر بود.

پس تيم گلف ايران الان دارای مربی انگليسی شده؟

بله ايشان از مربيان برجسته فدراسيون بين المللی گلف جهان هستند .

ايران چه مقامی در مسابقات بازی های اسلامی بدست آورد؟

ايران سوم شد و من نفر چهارم شدم.

فيروزه محمد زمانی

چه فرقی از سال گذشته تا الان در گلف ايجاد شده؟

خوب اين ورزش رو مردم بيشترمی شناسند و آگاهی در مورد اين رشته در جامعه بيشتر شده ولی هيچ زمينی به زمينهای گلف اضافه نشده و ما الان فقط دارای يه زمين تقريبا استاندارد هستيم.

وضعيت زمين های گلف در ايران چطوره؟

اگه بخوام صادق باشم، بايد بگم که ما در ايران متاسفانه زمين استاندارد نداريم و ازسال گذشته تا الان هيچ زمينی اضافه نشده.

در ايران فقط يک زمين چمن تقريبا استاندارد گلف در تهران داريم و اون هم در باشگاه انقلاب هست که نسبت به زمينهای کشورهای ديگه هم کمی کوچک تره و دو تا زمين خاکی ديگه در دو تا از شهرستانها هست که تقريبا سی سالی می شه که درست شده اند.

فيروزه محمد زمانی

زمين مخصوص گلف بايد دارای چه مشخصاتی باشه؟

گلف احتياج به فضای زيادی داره و زمين بسيار وسيعی رو نياز داره، چيزی حدود سی چهل هزار متر مربع.

آيا گلف، رشته پرهزينه ای هست؟

من فکر می کنم در خارج از ايران شايد، اما درايران فکر نمی کنم چون نسبت به رشته های ديگه ارزون تره. مثلاً درايران شما اگه بخواهيد بريد تنيس بازی کنيد، بايد ساعتی ۵۰۰۰ تومان برای اجاره زمين بپردازيد، اما برای گلف می تونيد از صبح تا شب با مبلغ ۳ يا ۴ هزار تومان از زمینش استفاده کنيد.

از لحاظ وسايل هم قيمت های متفاوتی هست، الان وسايل چينی اين رشته رو در بازار ميشه با قيمت ۳۰۰ هزارتومان تهيه کرد و فکر می کنم برای مبتديان و کسانی که می خوان اين رشته رو شروع کنند مناسبه و فدراسيون گلف هم با برگزارهای کلاسهای آموزسی و دادن وسايل به علاقمندان، موقعيت خوبی رو فراهم کرده است.

گلف چه خصوصيات خوبی داره؟

گلف انگيزه بزرگی هست درزندگی من، ولی کلاً تمرکز و دقت رو بالا می بره، قدرت تفکر رو بالا می بره و لذتش هم غير قابل توصيف هست. من ورزشهای زيادی رو انجام دادم ولی هيچ ورزشی مثل گلف نتونست منو جذب خودش کنه.

فيروزه محمد زمانی

چه برنامه ای برای آينده داری؟

من در کلاسهای بين المللی شرکت کردم و هدفم اينه که بتونم گواهينامه بين المللی مربی گری رو بگيرم تا بتونم در اين رشته بيشتر فعاليت کنم.

فيروزه، به غير از گلف چه فعاليت ديگه ای می کنی؟

کلاس زبان میرم و زبان انگليسی می خونم. به دکوراسيون داخلی هم خيلی علاقه دارم و اين کارو انجام می دم.

چه برنامه هايی تيم ايران برای آينده داره؟

ما همين هفته به مسابقات دوستانه لاهور پاکستان می ريم که اتفاقا ً سال گذشته هم دراين مسابقات شرکت کرده بوديم که خيلی تجربه خوبی بود. فدراسيون هم با برنامه های مختلف سعی می کنه که اين رشته روز به روز در ایران بهتر بشه. من الان به غير از مسابقات پاکستان اطلاعی از تقويم فدراسيون ندارم.


 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران