BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:21 گرينويچ - دوشنبه 26 دسامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تلويزيون صبا پيش از راه اندازی تعطيل شد
 
بهروز افخمی
بهروز افخمی پيش از طرح تلويزيون صبا نيز به دنبال راه اندازی يک شبکه راديويی و تلويزيونی خصوصی برای ايران بود
فعاليتهای شبکه تلويزيونی صبا که قرار بود زيرنظر رئيس پيشين مجلس ايران اداره شود، پيش از راه اندازی به طور "موقت" متوقف شده است.

مهدی کروبی، رئيس پيشين مجلس و نامزد شکست خورده انتخابات رياست جمهوری ايران، قصد داشت نخستين چهره بلندپايه جمهوری اسلامی باشد که تلويزيونی ماهواره ای را به زبان فارسی راه اندازی می کند.

اما بهروز افخمی، مدير تلويزيون صبا در نامه سرگشاده ای خطاب به علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران گفت که به دليل "موضع گيری" اين نهاد، تلويزيون صبا قادر نيست "فعاليت و امنيت شغلی" کارکنان خود را تضمين کند و ناگزير به "تعطيلی موقت" است.

آقای افخمی همچنين تاکيد کرد که بابت اين "موضع گيری" به مراجع قضائی شکايت خواهند کرد.

اين شبکه تلويزيونی از پيش اعلام کرده بود که پخش آزمايشی برنامه های خود را در بلندترين شب سال که در ايران با نام يلدا شناخته می شود و از مناسبتهای سنتی به شمار می رود آغاز خواهد کرد.

قرار بود برنامه های اين تلويزيون با سخنان آقای کروبی آغاز شود اما پخش برنامه های شبکه در زمان مقرر انجام نشد.

"تعطيل موقت"

مسئولان تلويزيون اعلام کردند که عدم پخش برنامه های تلويزيون در زمان مقرر به دليل ممانعت از ارسال برنامه های اين شبکه به محل پخش تلويزيون در امارات متحده عربی بوده است.

کروبی پس از شکست در انتخابات رياست جمهوری ايران اعلام کرده بود که قصد دارد شبکه تلويزيونی ماهواره ای راه اندازی کند

به گفته اين مسئولان، فردی که نوار برنامه های اين شبکه را برای پخش به شهر دوبی در امارات متحده عربی برده بوده، هنگام پياده شدن از هواپيما در فرودگاه دوبی با مأموران امنيت پرواز ايرانی در داخل هواپيما مواجه می شود که مانع از پياده شدن او شده و به وی می گويند که بايد نوار را به آنها تحويل دهد.

اما به دنبال پيگيريهايی که از تهران انجام گرفت، ظاهرا مأموران امنيت پرواز سرانجام به فردی که حامل نوار برنامه های تلويزيون صبا بوده اجازه پياده شدن و به همراه بردن نوار را می دهند اما از آنجايی که زمان مقرر برای پخش برنامه گذشته بوده، پخش اين نوار به روز بعد موکول شد.

به گفته آقای افخمی، همزمان شورای عالی امنيت ملی در دستورالعملی برای رسانه های ايرانی، چاپ خبر و آگهی درباره اين شبکه را منع کرده و تلويزيون صبا را "غيرقانونی" اعلام کرده است.

آقای افخمی گفت که عصر همان روز، طی يک "ابلاغ حضوری" از طرف وزارت اطلاعات و يک تماس تلفنی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ممنوعيت فعاليت تلويزيون صبا در ايران به او اطلاع داده شده است.

"روزنامه تلويزيونی"

آقای افخمی با اشاره به اينکه هدف تلويزيون صبا، اطلاع رسانی مانند "يک روزنامه تلويزيونی" و پخش خبر، گزارشهای خبری، گفتگو و برنامه های مستند درباره ايران، افغانستان، تاجيکستان و ساير مناطق دنيا برای مخاطبان فارسی زبان بوده است، گفت که برای رسيدن به چنين هدفی "به ارتباط مستمر و امن با ايران، به عنوان بزرگترين کشور فارسی زبان" نيازمند بوده اند.

آقای لاريجانی پيشتر رئيس راديو و تلويزيون انحصاری ايران بوده است

اما او تاکيد کرد که با موضع گيری دبيرخانه شورای عالی امنيت ملی، که به گفته وی "پيش از همه نهادها و سازمانهای ديگر" صورت گرفت، بنيانگذاران اين شبکه دريافتند که نمی توانند "امکان فعاليت و امنيت شغلی کارمندان و خبرنگاران خود را مانند بنگاههای ديگر خبری در ايران" تضمين کنند و از سوی ديگر، به گفته او بدون داشتن دفتر و خبرنگار مستقر در ايران نيز نمی توانسته اند "فعاليت معتبر و قابل اعتماد" داشته باشند.

آقای افخمی گفت در چنين شرايطی آقای کروبی "با توجه به مشکلاتی که ممکن است برای کارمندان و خبرنگاران تلويزيون صبا پيش بيايد" اجازه داد تا "تعطيل موقت فعاليتهای شبکه صبا" رسما اعلام شود.

آقای کروبی پس از شکست در انتخابات رياست جمهوری ايران اعلام کرده بود که قصد دارد شبکه تلويزيونی ماهواره ای راه اندازی کند و فعاليت سياسی اش را نيز با تأسيس حزبی با عنوان "اعتماد ملی" ادامه دهد.

تفسير از "انحصار"

بنابر قانون اساسی ايران انحصار شبکه های راديويی و تلويزيونی در دست دولت است و علی لاريجانی که از زمان به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد به سمت دبير شورای عالی امنيت ملی منصوب شد، پيشتر در دو دوره پنج ساله رياست سازمان صداوسيما، راديو و تلويزيون دولتی و انحصاری ايران را برعهده داشت.

تلويزيون صبا در امارات متحده عربی ثبت شده و شهر دوبی را به عنوان مرکز پخش برگزيده بود تا عملا به عنوان يک رسانه خارجی شناخته شود اما بهروز افخمی مدعی شد در حالی که نمايندگان ساير رسانه های خارجی امکان حضور در ايران را دارند، مقامات ايرانی از فعاليتهای تلويزيون صبا در اين کشور جلوگيری می کنند.

آقای افخمی در نامه خود از علی لاريجانی پرسيد: "آيا تفسير شما از قانون انحصاری بودن صداوسيما، راديو تلويزيونهای فارسی زبان متعلق به ايرانيان خارج از ايران را هم شامل می شود؟"

وی افزود: "آيا بی بی سی که برنامه های فارسی دارد و به زودی يک تلويزيون دائمی فارسی را هم به راه می اندازد می تواند در ايران فعاليت، توليد برنامه و نمايندگان رسمی داشته باشد اما ايرانيانی که می خواهند همين کار را بکنند بايد تحت تعقيب بگيرند؟ آيا فهم شما از قانون چنان است که فعاليت خبری را در خاک ايران برای اتباع يا نمايندگان انگليس و کارکنان ايرانی آنها مجاز می داند اما همان فعاليتها را برای ايرانيانی که برای ايرانی کار می کنند مستوجب تعقيب می داند؟"

هفته گذشته، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران در اطلاعيه ای اعلام کرد که هيچگونه مجوزی برای رسانه های فارسی زبان خارج از ايران، از جمله برای تلويزيون صبا يا بخش فارسی رسانه های ديگر خارجی صادر نشده است.

آقای افخمی که از سينماگران مشهور ايران است، در دوره پيشين مجلس شورای اسلامی از نمايندگان تهران در اين مجلس بود و با پايان دوران نمايندگی خود موافقت دولت وقت را برای راه اندازی نخستين شبکه راديويی و تلويزيونی خصوصی برای ايران کسب کرد، هرچند با اينکه دولت حاضر شد برای تأسيس اين شبکه به او وام بدهد هيچگاه دست به اين کار نزد.

او در زمان انتخابات رياست جمهوری اخير ايران ساخت فيلمهای تبليغاتی مهدی کروبی را بر عهده داشت.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران